Poznań- Nowe Zoo

>> czwartek, 28 kwietnia 2011

Pogoda za oknem robi się coraz piękniejsza, więc jest okazja ku temu aby nie siedzieć w domu. Ostatnio mieliśmy przyjemność odwiedzić nasze poznańskie Nowe Zoo. Piszę nowe, bowiem Poznań może poszczycić się dwoma ogrodami zoologicznymi. Starszym, zwanym niegdyś zwierzyńcem, które dziś stanowi park wypoczynku z obecnymi w nim zwierzętami głównie domowymi, oraz Nowym zlokalizowanym na ogromnej powierzchni 117 hektarów. Nowe Zoo zlokalizowane we wschodniej, zielonej części miasta swoją powierzchnią ustępuje w Polsce jedynie ogrodowi zoologicznemu w Gdańsku.


Na jego bogato ukształtowanym terenie znajduje się dolina z linią sztucznych stawów o łącznej powierzchni 16 ha (największy z nich ma powierzchnię 6 ha). W pagórkowatym terenie znajduje się również zabytkowy pruski Fort III z 1881 roku, stanowiący element zewnętrznego pierścienia fortyfikacji Twierdzy Poznań. Obecnie reaktywowany i już niedługo dostępny dla zwiedzających. Teren ogrodu jest tak rozległy, że w ostatnim czasie zostały uruchomione kolejki turystyczno-parkowe, które w ramach biletu rozwożą gości po najdalszych zakątkach zoo. Stanowi to dodatkową atrakcję, zwłaszcza dla najmłodszych gości.


Kolejki powstały głównie z myślą o najbardziej oddalonej od wejścia atrakcji ogrodu jaką jest słoniarnia. Jest to też największa chluba poznańskiego ogrodu, bowiem słoniarnia wybudowana za około 40mln zł.i hucznie otwarta w 2008 roku, zaczęła na nowo przyciągać ogromne rzecze odwiedzających. A nawet stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta Poznania. A to tylko dlatego, że nowoczesne lokum dla słoni, wraz z wybiegiem 3500 metrów stanowi obecnie najnowocześniejszy obiekt tego typu w Europie. W przyszłości ma zostać rozbudowany celem wprowadzenia zwierząt typowych dla obszaru sawanny, w tym także wolny wybieg lwów.


Chociaż dziś głównym celem odwiedzin Nowego Zoo jest wspomniana słoniarnia, to nie zapominajmy, że miejsce to ogromny kompleks skupiający setki zwierząt. Znajduje się tutaj atrakcyjny pawilon zwierząt nocnych, woliera dla ptaków drapieżnych, kompleks obiektów dla zwierząt Ameryki Południowej, atrakcyjny wybieg tygrysów, zgromadzono także bardzo lubiane żyrafy, hipopotamy czy też strusie. Znajduje się tutaj również motylarnia, gadziarnia i ptaszarnia, oraz można napotkać na dziesiątki gatunków ptaków wolnożyjących wśród spacerowiczów. Niewątpliwie miejsce to ożywia się wraz z nadejściem pierwszych cieplejszych wiosennych dni. A ogromna powierzchnia i coraz to więcej atrakcji sprawia, że wycieczka do ogrodu zoologicznego staje się całodniową przygodą z obcowaniem wśród zwierząt.

6 komentarze:

Karo 28 kwietnia 2011 10:37  

Zbyszku, ale te lwy to nie razem ze słoniami, coooo?
A tak na poważnie, chyba sama się wybiorę do chorzowskiego ZOO :)

Petitek79 28 kwietnia 2011 11:39  

Lwy będą miały własny wybieg. Zoo ma jeszcze kilka hektarów do zagospodarowanie.

Pasażerka 28 kwietnia 2011 19:42  
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Pasażerka 28 kwietnia 2011 19:42  

hihi, a ja właśnie dzisiaj byłam w gdańskim zoo :)

Dominik 30 kwietnia 2011 22:03  

Ja dzisiaj byłem w łódzkim.
Całkiem duże i fajne się wydawało.
A to poznańskie 6 razy większe.

anusiagd 4 maja 2011 20:00  

Bylam w Poznanskim ale nasze gdanskie ladniejsze ;D Słoni bylo jakos mało, strasznie duza powierzchnia, wybralysmy czany szlak i nie byl to dobry wybor, bo czarny szlak byl trudny ;d /przede wszystkim ze wzgledu na pogode, 30 stopni w cieniu/.

Generalnie zwiedzam zoo w kazdej miejscowosci, w Poznaniu najbardziej pamietam jezozwierza;)

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP