Czechy- Pendolino

>> piątek, 8 października 2010

Ponownie okazuje się, że Polska kolej jest daleko za murzynami. A wszystko za sprawą kartki od mevo, która uświadomiła mi, że w Czechach jest Pendolino. Pendolino to rodzina włoskich pociągów z takimi nowinkami technicznymi aby przemierzać podróż zdecydowanie szybciej ale bezpiecznie. Poprzez wychylanie pudła (redukcji bocznego przyspieszenia działającego na pasażerów), pociąg jest w stanie pokonywać z większą prędkością łuki zaprojektowane dla wolniejszych pociągów, bezpiecznie i nie powodując dyskomfortu pasażerów. Dziś Pendolino jeździ na trasach we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Słowenii, Finlandii, Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Chinach. Te kraje już swoją technologią doścignęły szybkie pociągi z Francji i Japonii.
W Czechach pierwsza próbna jazda odbyła się w 1995 roku, a pociąg osiągnął zawrotną wówczas prędkość 165km/h. Na regularne linie wyruszył w 2005 roku. Obecnie skład może rozpędzić się do 230 km/h. Czeski pociąg Pendolino pojawił się w 2006 roku w filmie Casino Royale z James Bondem.


4 komentarze:

Anonimowy 8 października 2010 10:09  

Mnie nazwa tego pociągu zawsze śmieszy ;D

Pasażerka 8 października 2010 19:32  

ale Pendolino jako jedyne zgłosiło się do przetargu na nowe pociągi dla PKP, które będą jeździć na trasie (Kraków? -)Warszawa - Gdynia, kiedy zakończy się remont linii. o ile pamiętam chyba w 2012 albo 2013 mają się niby pojawić na naszych torach :)

Karo 9 października 2010 10:35  

Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka... ;)
A my mamy takie.. no takie coś niefajnego :( Brzydkie toto, zaniedbane toto, wolne toto... ehh...

betkap 9 października 2010 10:53  

Petitku! Oglądam te Twoje kartki z pociągami i strasznie denerwuję się. Dlaczego u nas jak ... sama nie wiem gdzie. Na siedzeniach Kolei mazowieckich w ciągu godzinnej przejażdżki można sobie pupcię odgnieść, a jakie ... zapachy i czystość:( Szkoda gadać.

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP