Rosja- Ovsyanka

>> wtorek, 24 sierpnia 2010

Kolejna kartka otrzymana prywatnie od Elwiry z Rosji. Pomnik ryby? Nie może być bez przyczyny. Otóż to! Z rybą tą wiąże się historia! 

"Królowa ryb"- rzeźba poświęcona historii o tej samej nazwie, przestawionej przez rosyjskiego pisarza Wiktora Astafyev'a. „Królowa Ryb” to zbiór opowiadań. Ową rybą jest ogromny jesiotr który walczy z człowiekiem- symbolem rozwoju i oswajania przyrody. Walka kończy się dramatycznie. Raniona ryba z wbitym hakiem ucieka człowiekowi. Dramat jest ogromny, bo nie udaje się jej przeżyć. Człowiek chcąc oswoić przyrodę zadaje jej cios, rani, niszczy, zabija. To historia także o tragedii człowieka, który jest częścią przyrody, ale zapomina o tym, zabiją ją i jednocześnie wydaje tym wyrok na siebie.

Książka napisana aby podkreślić problem jaki istnieje w Rosji, gdzie nikt nie przejmuje się nakazami prawnymi, ochronnymi okresami połowów ryb i chronionymi wymiarami gatunków. Gdzie ludzie postrzegali przyrodę, jako niezmierzoną i nieprzebraną spiżarnię która daje zarobek dzięki głównie kłusowniczym działaniom. Autor pokazał to na przykładzie rybołówstwa, ale problem ochrony środowiska naturalnego w latach 70-tych w Rosji był poważny. Stąd napisana książka, doceniona prze czytelników, krytykę i stąd też właśnie pomnik jesiotra który widnieje na pocztówce.

Pomnik jest usytuowany na platformie widokowej na rzekę Jenisej, która jest dobrze widoczna w małej wiosce Ovsyanka. Tam, gdzie urodził się, mieszkał i pracował jako pisarz Wiktor Astafyev (1924-2001). Pomnik postawiono w 2004 roku w 80 rocznicę urodzin pisarza.

3 komentarze:

Agnieszka 24 sierpnia 2010 11:35  

no... no... ciekawa ta pocztówka.
Petitku, dzięki za śliczną kartkę z Szyndzielni. opublikuję na blogu. czeka na swoją kolejkę.
bardzo mi się podoba:)

Cleo. 24 sierpnia 2010 12:41  

Hmm...ja tam wolę, naszą Warszawaką Syrenkę ;)

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP