Czechy- Zlin

>> piątek, 16 kwietnia 2010

Otrzymałem niesamowitą przesyłkę od mevo. Uważam to za pewnego rodzaju rarytas wśród pocztówek jakie mam w swojej kolekcji. A wszystko za sprawą można powiedzieć historii opowiedzianej za pomocą kartek.

Zlin- miasto w Czechach, które od samego początku różniło się od pozostałych. Postawiło zdecydowanie na handel, a to już dzięki najpierw mocno rozwiniętemu rzemiosłu w mieście (wiek XIV) a później przemysłu. Już w 1894 roku została tutaj utworzona specjalna strefa biznesowa, a Zlin miało realizować koncepcję idealnego miasta przyfabrycznego. A ponieważ potrzebny był transport robotników do pobliskich zakładów, zrodziła się potrzeba transportu publicznego. W mieście też powstała jedna z bardziej znanych fabryk trolejbusów w Czechach, która na dobre rozpoczęła swoją działalność w okresie II Wojny Światowej. Zakład komunikacji miejskiej Sidlo Dszo dziś wygląda tak:


Pierwsze trolejbusy powstały w Czechach już w 1904 roku. Były to głównie pojazdy mocno zbliżone do furgonetek podłączonych do trakcji. Ich prędkość wynosiła zaledwie do 25 km/h, a na swój pokład mogły zabrać zaledwie kilkanaście osób. Z biegiem czasu uznawano to za bardzo wygodny i nowatorski transport i zaczęto inwestować w ten środek transportu. W Zlin, po wielu testach i próbnych jazdach, w 1944 roku zostało dokonane uroczyste otwarcie pierwszej regularnej lini:


W dalszych dwudziestu latach sieć trolejbusów (bo już taka powstała) w mieście się rozrosła i mocno rozwijała. W mieście działały już 3 linie, które wciąż modernizowano, ulepszano. Dzięki temu oczywiście miejscowa ludność miała dodatkowe miejsca pracy, gdyż angażowało to nie mało rąk do pracy i środków.


Dziś to ogromne przedsiębiorstwo zajmujące się komunikacją miejską, ciągłą produkcją podzespołów do trolejbusów a także autobusów, własne warsztaty naprawcze i cała infrastruktura oraz wiele innych usług współtowarzyszących jak przystało na rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej.


Obecnie już w zintegrowanym systemie transportu, obejmującym miasta Zlin, Otrokovice i Vizovice działa 13 linii trolejbusowych oraz 11 linii autobusowych. Na przestrzeni lat wymieniano wyeksploatowane pojazdy zastępując nowszymi. Sidlo Dszo w Zlin nawiązała również ścisłą współpracę z zakładami Skody, a w ostatnich latach również z koncernem Renault. Oto kilka migawek z historii taboru w mieście:

6 komentarze:

Futbolowa 16 kwietnia 2010 10:47  

O proszę, to Ci koleżanka zrobiła piękny prezent :) Już wyobrażam sobie Twoją radość na ich widok :D

Petitek79 16 kwietnia 2010 11:00  

Oj nie wiem, czy trafią mi się kiedyś jeszcze kartki z trolejbusami :)

Anonimowy 16 kwietnia 2010 11:33  

mevo to jak złota rybka, tyle że więcej niż 3 życzenia spełnia ;)

Anonimowy 16 kwietnia 2010 13:21  

wow! mevo zna się na rzeczy. :-)

Cleo. 19 kwietnia 2010 18:44  

Skąd Bernadetka bierze te pocztówki, znajduje wszystko co tylko można dla kogoś znaleźć w mgnieniu oka. Wielkie Wow dla tej kolekcji.

B - MEvo 18 lutego 2013 14:27  

Ot, tajemnica 'złotej rybki' ;)
Cieszy mnie twoja radość :D

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP