Paryż- Parc des Buttes Chaumont

>> środa, 18 listopada 2009

Z dnia 8 października 2009
W przewodnikach o Paryżu jest wspomniane o tym miejscu najczęściej jednym zdaniem. Że istnieje, gdzie jest i jak dojechać. Ale ponieważ znajduje się w XIX dzielnicy gdzie atrakcji turystycznych jak na lekarstwo, mało kto z turystów tam zagląda. I może dlatego właśnie jest tak wyjątkowy.

Park Buttes Chaumont jest uznawany za najbardziej romantyczny w całej Francji. Szczególny urok tego miejsca tworzą groty, wodospady, podwieszony most nad stawem oraz egzotyczne gatunki roślin i drzew. Ten park o zróżnicowanej rzeźbie terenu zdominowany jest przez skalne wzniesienie, na którym znajduje się świątynia Sybilli- czarujące miejsce romantycznych spotkań. Ale to nie tylko miejsce spotkań zakochanych. To jedno z ulubionych miejsc gdzie w weekendy jak i na codzień odpoczywają Paryżanie. Częsty widok, to dzieci bawiące się na trawie, biegające wokoło psy oraz dorośli którzy spędzając czas na świeżym powietrzu nadrabiają zaległości książkowe lub urządzają pogawędki ze znajomymi.

Swój wdzięk i urok Buttes Chaumont zawdzięcza Napoleonowi III Bonaparte, który zdecydował się zaadoptować na park nieczynny już kamieniołom. Budowa trwała 4 lata, ale naprawdę opłaciła się. To miejsce absolutnie nie było na liście zwiedzania podczas mojego pobytu w Paryżu. A odwiedziłem je tylko dzięki temu, że ogłoszono strajk metra, poruszanie się po mieście było wręcz niemożliwe, dlatego też pozostał spacer blisko miejsca zamieszkania. A park był na wyciągnięcie ręki- więc dlaczego by nie zajrzeć. I opłaciło się.

Tak jakoś ten park zapadł mi w pamięci, gdyż miałem przyjemność odwiedzić go właśnie jesienią, ulubioną porą roku mojej żony i jeszcze w czasie podróży poślubnej. Oto droga prowadząca na samo wzgórze górujące nad całym parkiemZ samej góry rozpościera się przepiękny widok na panoramę miasta. A takiego widoku na Bazylikę Sacré-Cœur nie znajdziemy z żadnego innego miejsca w Paryżu.To prawdziwa enklawa ciszy i spokoju jesienią upiększana przez festiwal kolorów jakie uzyskują drzewa.Prócz licznie wypoczywających mieszkańców można także często natknąć się na różnego rodzaju sesje fotograficzne. Oczywiście w takim parku nadaje się każda sesja, ale ślubna przede wszystkim. Ot jak tutaj napotkany orszak weselny azjatyckiej mniejszości narodowej.1 komentarze:

Cleo. 2 grudnia 2009 00:32  

Doprawdy niesamowite ;)

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP