Polska- Pentowo

>> poniedziałek, 3 grudnia 2012

Kartka otrzymana od rodziców którzy przebywali na urlopie na Podlasiu. Pentowo to stary, prawie stuletni dwór. Stoi w samym sercu Podlasia, nad starorzeczem Narwi, niedaleko sławnego Tykocina. Zbudowany jest z dębowego drewna, ściętego w Puszczy Białowieskiej. Dotarło tu nie lądem, lecz spławione rzekami, prastarym wodnym szlakiem, jaki przez wieki łączył Litwę i Koronę. Dwór i majątek w Pentowie od stu lat jest w posiadaniu jednej rodziny- Toczyłowskich herbu Samson. Ale ów majątek posiada jeszcze jeden wyjątkowy i zaszczytny tytuł, a mianowicie Europejskiej Wioski Bocianiej.
Na terenie gospodarstwa jest ponad 30 stale zasiedlonych gniazd bociana białego. Taka kolonia to wielka rzadkość ornitologiczna. Kolonia bocianów powstała zaledwie dziesięć lat temu. Trąba powietrzna, która nagle przeszła w upalny dzień nie wyrwała z korzeniami, lecz połamała młode olchy jak zapałki na wysokości kilku metrów. Bociany natychmiast wypatrzyły tak wygodne bo rozłożyste, naturalne konstrukcje– wręcz wymarzone pod duże i ciężkie gniazda. Zaczęły je budować szybko, dosłownie z dnia na dzień i od razu w formie całej licznej kolonii, w zwartym skupisku.

2 komentarze:

Cleo. 3 grudnia 2012 14:35  

Och Petitku, u mnie za oknem śnieg i zimno, a Ty mi tu oznaki wiosny pokazujesz? Oj nie, jeszcze nie chce :) Jak wymarznę nieco, to zachcę.

Pasażerka 3 grudnia 2012 18:47  

i to jest właśnie to co w kartkach lubię najbardziej - informacje, do których sami nigdy w życiu byśmy nie dotarli. o takiej europejskiej wsi bociana pewnie bez tego bym nieprędko usłyszała :)

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP