Polska- Bakończyce

>> środa, 14 grudnia 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Kazika. Bakończyce to dawna wieś, obecnie południowo-wschodnie przedmieście Przemyśla. Pierwsza wzmianka o Bakończycach pochodzi z 1378 r, a więc z czasów kiedy Ruś Halicka podlegała królowi węgierskiemu, Ludwikowi Andegaweńskiemu. Mówi ona o istniejącym tu wówczas obszernym zwierzyńcu, w którym starostowie przemyscy, wówczas Węgrzy, hodowali dziką zwierzynę: jelenie, sarny i żubry. W miejscu późniejszego dworu stał obszerny schron dla myśliwych zwany z węgierska "bakocsol". Stąd wzięła się nazwa wsi. Znajduje się tam pałac- odbudowany po zniszczeniach obu wojen światowych, mieści dziś technikum rolniczo-łąkarskie. Wokół zachował się rozległy, kilkuhektarowy park krajobrazowy.

5 komentarze:

natenczas 14 grudnia 2011 09:58  

Bardzo podobny pałac stał niegdyś w Bytomiu - Miechowicach. Dziś pozostały tylko ruiny.
Znany jako pałac Thiele-Wincklerów w Miechowicach, badź po prostu zamek w Miechowicach. Szkoda, że wygląda jak wyglada bo bardzo przyjemnie się patrzy na tego typu zabytki. :)

Laura 14 grudnia 2011 14:21  

Ci Thiele-Winklerzy, to wszędzie mieli pałace i zamki :P
Bardzo ładna ta pocztówka!

Dziabka 15 grudnia 2011 10:02  

Śliczna widokówka! :) Piękne miejsce!

Anonimowy 19 grudnia 2011 23:23  

Prawde. Zamek w Mosznej też był Thiele-Winklerów :D

Edi 8 maja 2012 17:01  

Teraz już nie ma technikum, tylko Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska,a dawno już byłam tam przed pałacykiem. Będzie trzeba się wybrać, by zobaczyć co się zmieniło :)

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP