Polska- Wadowice

>> wtorek, 26 lipca 2011

To był krótki wypad do Małopolski, ale za to bardzo obfity w intensywność zwiedzania. Z ogromnej oferty jaką prezentuje nam ten region kraju udało się odwiedzić m.in. Wadowice. Dziś w Polsce miasto to kojarzy się wszystkim z osobą Jana Pawła II. Niewątpliwie jest to mekka czcicieli naszego papieża. Miasto liczy niespełna 25tys. mieszkańców, a całe życie skupia się wokół Placu Jana Pawła II. Obecnie niestety był w remoncie, tak więc na docenienie uroku Placu wraz z klasycystycznymi kamienicami z XIX wieku przyjdzie czas przy kolejnej wizycie w Wadowicach.

Przy wspomnianym placu mieści się Bazylika Ofiarowania NMP. To właśnie w tym kościele Karol Wojtyła przyjął chrzest, pierwszą komunię, to właśnie ten kościół nawiedzał już jako papież podczas swoich pielgrzymek w 1979, 1991 i 1999 roku. 27 maja 2006 bazylikę odwiedził papież Benedykt XVI.


Obok wejścia do kościoła znajduje się Pomnika Jana Pawła II. Odsłonięty został 30 sierpnia 2006 przez metropolitę krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza. Pomnik stoi w miejscu w którym papież spotykał się z mieszkańcami miasta podczas wizyt w swoim rodzinnym mieście.


Niestety nie udało nam się zwiedzić Domu Rodzinnego Ojca Świętego. Podobnie jak plac przed kościołem, dom jest w trakcie generalnego remontu. Z powodu zamknięcia muzeum na czas rozbudowy zorganizowana została specjalna wystawa o życiu i działalności Ojca Świętego w kaplicy domu parafialnego. Wystawę tę oczywiście udało nam się zaliczyć. Podobnie jak rozsławione na całą Polskę wadowickie kremówki. Bez tego wizyta w tym mieście nie mogła się obejść.


Miasto jak już wspomniałem żyje Ojcem Świętym, czuje się tutaj jego obecność na każdym kroku. I myślę, że dla wielu to miejsce na mapie będzie szczególnym. Tak jak najsłynniejsza wizyta Papieża z 1999 roku. Pewnie wielu ją pamięta. Ja przyznaję się- oglądałem ją ze łzami w oczach. Czułem że to jest Jego pożegnanie z rodzinnymi Wadowicami.

1 komentarze:

Romanek 26 lipca 2011 17:47  

u nas te ciastka zwą napoleonkami :)

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP