Polska- Darłówko- Latarnia Morska

>> piątek, 8 lipca 2011

W tym roku mieliśmy okazję ponownie zawitać do Darłówka. Jak zwykle na kilka dni, przed pełnią sezonu. Miasteczko, a właściwie dzielnica Darłowa kolejny raz urzekła mnie swoim spokojem i ciszą mocno odbiegającą od tego co można spotkać w modnych nadbałtyckich kurortach. Ale to absolutnie mi nie przeszkadzało. W tym roku za namową niespełna trzyletniej córeczki weszliśmy na latarnię morską.


Tak naprawdę to była dopiero moja trzecia latarnia morska jaką udało mi się zaliczyć- po Niechorzu i Kołobrzegu. A przecież na naszym wybrzeżu działa ich aż 15. Sama latarnia w Darłówku ma wysokość 21 metrów, ale jej położenie sprawia, że światło jakie daje jest najniżej położone względem morza wśród wszystkich latarni w Polsce. Światło bowiem bije swoim blaskiem na wysokości 19,7 metra nad poziomem morza i jest widoczne zaledwie z niespełna 28 kilometrów. Światło widziane jest tylko od strony morza co udało nam się sprawdzić wieczorem po zachodzie słońca.
Nie mniej jednak warto było pokonać mniej niż 100 schodów aby zobaczyć piękny widok roztaczający się na wejście do portu w Darłówku oraz na sam port z rozsuwanym mostem.


Warto jeszcze wspomnieć o jednej rzeczy, którą doskonale widać z latarni morskiej. Mianowicie z góry pięknie prezentuje się elektrownia wiatrowa. Liczy ona obecnie 15 wiatraków (dużych) oraz 5 mniejszych i wciąż powstają nowe. Ciekawostką jest to, że obecnie są to jedne z największych wiatraków w Europie, o wysokości 118 metrów oraz średnicy wirnika 52 metry. W okolicy Darłowa do 2013 roku powstanie największy kompleks farm wiatrowych w Europie, liczący ponad 100 urządzeń.

2 komentarze:

Karo 8 lipca 2011 09:29  

Byłam tam! Z chęcią bym Wróciła do Darłówka...

jusztyska 8 lipca 2011 11:21  

Darłówko to jedne z najcudniejszych wspomnień mojego dzieciństwa i czasów podstawówki - wakacje z dziadkami i obozy wędrowne... ach :)

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP