Polska- Roztocze

>> środa, 20 kwietnia 2011

Kartkę otrzymałem prywatnie od Kate8722. Współcześnie określa się Roztocze jako pasmo wzgórz ciągnące się szerokim łukiem od Kraśnika poczynając, na płd.-wsch. aż do Lwowa. Szerokość roztoczańskiego wału wynosi od kilkunastu do około 25 km, a długość 180 km, z czego w obecnych granicach Polski znajduje się 110 km. Na pozór jest to kraina spokojna, cicha gdzie wydawać by się mogło, czas się zatrzymał. Czyste powietrze, piękne lasy, ostoja ptactwa i zwierzyny oraz parki krajobrazowe. Nic tylko tam pojechać i chłonąć piękno wszystkimi zmysłami.

"Roztoczańskie pagóry, żywiczny zapach lasów, malownicze doliny rzek z kaskadami wodospadów. Nigdzie w Europie, poza tym zakątkiem, nie znajdziesz jodeł bardziej strzelistych - ich wspaniałe korony wybujały tu w górę na ponad 50 metrów; nie spotkacie potężniejszych przestojów buków ani piękniejszych borów sosnowych. Rzadko też zdołacie natrafić na takie bogactwo i rozmaitość roślinności. Przy tym wszystkim czeka Was tu dostojne piękno i zaskakująca różnorodność roztoczańskich krajobrazów, cisza i spokój, których tak łaknie człowiek we współczesnym świecie, żywicznie czyste powietrze, wartościowe zabytki i bogata w wydarzenia historia." /Włodzimierz Wójcikowski, autor przewodnika "Roztocze"/

7 komentarze:

Pasażerka 20 kwietnia 2011 11:11  

oooo, takiej to jeszcze u siebie nie widziałam, a lubię tę serię ;)

Anonimowy 20 kwietnia 2011 15:21  

Na żywo jeszcze ładniej, polecam na własne oczy obejrzeć nasze lubelskie krajobrazy :)

@Pasażerka: kartka zakupiona w Zamościu :D

jusztyska 20 kwietnia 2011 17:22  

potwierdzam, lubelskie krajobrazy są piękne :) ja właśnie przeżywam rozstanie z Lublinem po 6 latach... ale na pocieszenie, krajobrazy rymanowskie są przecudowne :)

Edi 22 października 2011 22:12  

Ooo takiej nie mam z Roztocza. Piękna

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP