Litwa- Wilno

>> sobota, 23 kwietnia 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Kazika. Pomnik Adama Mickiewicza w Wilnie znajduje się w pobliżu kościoła bernardynów, przy ulicy Maironio (Św. Anny), na brzegu rzeki Wilejki. 
Pomnik przedstawia wieszcza opierającego się na złamanej kolumnie. Cała rzeźba ma wysokość 4,5 m. W 1996 dookoła pomnika umieszczono granitowe płyty z przedwojennego, niedokończonego pomnika Adama Mickiewicza dłuta Henryka Kuny. Obecnie znajduje się tam 6 płyt (z 12 zaplanowanych). Przedstawiają one sceny z Dziadów: "U Senatora", "Widmo złego pana", "Cela Konrada", "Na cmentarzu", "Spotkanie Konrada z ks. Piotrem", "Droga na zesłanie". Płyty wraz z pomnikiem tworzą jedną kompozycję przestrzenną.

3 komentarze:

Pasażerka 23 kwietnia 2011 18:15  

z chęcią zobaczyłabym to na żywo. lubię miejsca za granicą, które są związane z naszą polską historią. miłym zaskoczeniem było na przykład natrafienie w Barcelonie na tablicę na ścianie hotelu informującą, że tu mieszkał w trakcie swoich dwóch pobytów Fryderyk Chopin :)

Romanek 23 kwietnia 2011 21:20  

widziałem to miejsce, polecam :)

jusztyska 23 kwietnia 2011 21:34  

Cudowne miasto! Tyle wspaniałych miejsc!
Choć powiem szczerze, że z pobytu w Wilnie najbardziej w pamięci zapadła mi historia opowiedziana pod oknami (rzekomo) domu ojczyma Słowackiego, profesora Becu, który miał zginąć od kulistego pioruna. Piorun ten wpadł do domu przez otwarte okno i poraził go jego własnym łóżku...

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP