Poznań- Palmiarnia

>> poniedziałek, 21 marca 2011

Można powiedzieć, że sezon wycieczkowy 2011 rozpoczęty. Tym razem rozpoczęliśmy krótkim wypadem do sąsiedniej dzielnicy, a dokładnie spragnieni wiosny, ciepła i wyższych temperatur odwiedziliśmy Palmiarnię. Okazja która nas skłoniła do tej wizyty to Wystawa Motyli Egzotycznych.


Została zorganizowana wystawka kilkuset gatunków motyli. Zachwycają pięknem swoich kolorowych skrzydeł, a także imponują swoją wielkością. Prócz nich, swoje miejsce znalazły również egotyczne owady, patyczaki oraz jadowite pająki. Na szczęście wszystkie pięknie wyeksponowane w gablotach.


Jednakże dużo większą atrakcją są żywe latające stworzenia. W pawilonie nr 8 zorganizowano specjalne miejsce, gdzie motyle mogą swobodnie latać wśród zwiedzających. Przesiadują na roślinach, siatce czy specjalnych miejscach które mają wyeksponować ich piękno. Na początek sprowadzono 300 poczwarek, które już częściowo przeobraziły się w piękne owady. Każdego dnia jest ich coraz więcej. Aby uatrakcyjnić to miejsce, dowiezionych zostanie jeszcze 400 kolejnych motyli.


Ale do Palmiarni warto wybrać się nie tylko dla samych motyli. Przecież to wspaniałe miejsce, gdzie w 12 pawilonach na powierzchni 4600 metrów można podziwiać ponad 1100 gatunków roślin z całego świata. Palmiarnia w Poznaniu stanowi największe w kraju i jedno z największych w Europie sztucznych zbiorowisk roślinności tropikalnej.


Palmiarnia powstała w 1911 na terenie ówczesnego Ogrodu Botanicznego- dziś Park Wilsona. W związku z dużym przyrostem eksponatów, systematycznie dodawano system połączonych szklarni, zwiększając w ten sposób powierzchnię ekspozycji. Dziś rośliny są pogrupowane tematycznie, a przechodząc z pawilonu do pawilonu odczuwamy zmianę klimatu. Dzięki Palmiarni możemy m.in. poczuć się jak w lesie tropikalnym, spacerować wśród sukulentów Ameryki czy przechadzać się wśród roślinności sawanny. Wytężając bacznie wzrok odnajdziemy kiście bananów, soczyste figi, daktyle czy też bogate w owoc krzewy mandarynek.


 Ponadto wśród roślinności znajdziemy stałe ekspozycje płazów i gadów. Atrakcją jest również roślinność wodna, a także pływające w stawach ryby wszelakich gatunków.


Na osobną uwagę zasługuje specjalny dział jakim jest Akwarium. W trzydziestu siedmiu basenach o pojemności od 1000 do 4000 litrów, prezentowanych jest około 170 gatunków ryb tropikalnych oraz około 40 gatunków roślin wodnych.

9 komentarze:

Karo 21 marca 2011 09:09  

Byłam w Palmiarni Zbyszku, naprawdę fascynujące miejsce, ale mnie się wydawało, że to tak "na obrzeżach" miasta było ileś lat wstecz...?

Petitek79 21 marca 2011 11:25  

Oj nie sądzę Karo. Wręcz niemal centrum miasta, tuż przy Targach.

gania76 21 marca 2011 13:20  

Bardzo ciekawe! Muszę się tam koniecznie wybrać.

Cleo. 21 marca 2011 13:32  

Wow, ale ekstra, chyba się musze kiedyś do tego Waszego Poznania wybrać :D

Pytia 21 marca 2011 14:15  

Byłam i też polecam, choć wtedy motyli tam nie było :)

Wariaty 21 marca 2011 15:05  

Ja w lutym byłam na farmie motyli, ale w UK. ;) Wielka radocha jak ktoś lubi robić zdjecia owadom, ja latałam od motyla do motyla jak potłuczona. :D

Adam 21 marca 2011 20:53  

Na Wielkanoc wybieram się w okolice Poznania. Chyba muszę się tam wybrać. Słyszałem wiele o tym miejscu. Muszę koniecznie zachęcić rodziców na małą przejażdżkę do Poznania :)

anusiagd 22 marca 2011 01:13  

Bylam raz w Palmirni ale zdecydowanie zbyt mało pamiętam ;) Musze sie w koncu wybrac do Poznania:)

holka7 23 marca 2011 19:21  

Piękne te motyle :-)
Czytałam że w płockim zoo otwierają pawilon "dżungla"; motyle, węże, żółwie i nie wiem co jeszcze. Ale do Płocka mam kawał drogi, podobnie jak do Poznania.

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP