Polska- Ujazd

>> poniedziałek, 14 lutego 2011

Kartka otrzymana od Kazika. Krzyżtopór to pałac mylnie zwany zamkiem w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Wznoszony w XVII wieku, nigdy nie został ukończony. Historia powstania pałacu i jego świetności pozostaje wciąż nie do końca poznana. Jest to powodem do narastania wokół niego legend. Jedną z nich jest opowieść o zastosowaniu w pałacu symboliki liczb nawiązującej do kalendarza: okien miał 365, tyle ile dni w roku, pokoi 52, tyle ile tygodni; sal wielkich 12, tyle ile miesięcy, a 4 narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów lub pór roku. Obecnie znajduje się w stanie ruiny. Jednakże budowla jest ruiną o znacznym stopniu zachowania, stąd interesującą do zwiedzania. W jej skład wchodzą obszerne fortyfikacje: bastiony, fosa, ślady umocnień i mostów.


3 komentarze:

Pasażerka 14 lutego 2011 21:22  

to jedno z moich ulubionych miejsc. Krzyżtopór ma tyle korytarzy, kryjówek i zakamarków, że można tam spędzić naprawdę cały dzień.
kiedyś była też możliwość nocowania pod namiotem na dziedzińcu zamku, podobno pojawiają się tam - o ile pamiętam - dwa duchy, ale niestety spóźniłam się z taką nocną wyprawą i mogę co najwyżej nielegalnie próbować tam nocować :D

Anonimowy 15 lutego 2011 12:35  

Byłam była, bajkowo się prezentuje w popołudniowym słońcu :) Świetne miejsce!!

Pancake 15 lutego 2011 17:34  

ja też tam byłam parę lat temu... świetny zamek :)

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP