Polska- Łódź- Piotrowska

>> piątek, 17 grudnia 2010

Jeszcze przed nadejściem zimy udało nam się wyskoczyć do Łodzi o czym wspominałem wcześniej opisując TUTAJ odwiedziny w Manufakturze. Jednakże wizyta w tym mieście nie może się odbyć bez obowiązkowej wizyty na ul. Piotrowskiej. Ulica Piotrkowska to reprezentacyjna ulica Łodzi, jedna z najdłuższych handlowych ulic Europy, długości ok. 4,2 km, mająca miano także najdłuższego deptaku Europy w centrum miasta. 


Początkowo obecna ulica Piotrkowska pełniła funkcję traktu łączącego Piotrków Trybunalski ze Zgierzem, na szlaku którego znajdowała się mała, przydrożna osada miejska Łódź, zagubiona w zwartej wtedy Puszczy Łódzkiej. Dziś stanowi centralną oś, wokół której rozbudowywało się miasto, a jej rozwój spontanicznie nadał obecny kształt jego centrum. Początkowo ulica była traktem komunikacyjnym, jednak z czasem zamieniła się ona w „wizytówkę miasta”, centrum rozrywki i handlu, gdzie koncentrowało się całe życie rozrastającej się aglomeracji przemysłowej.

Z początku zawiodłem się widokiem samej ulicy. Tyle o niej słyszałem, a tak niewiele sobą pokazywała. Moje wyobrażenie o Piotrkowskiej było zupełnie inne. Jednakże im dłużej szedłem tą ulicą tym bardziej dostrzegałem jej uroki. Bowiem całe piękno tego miejsca tkwi w szczegółach. To te kontrasty architektoniczne gdzie secesja miesza się z modernizmem, to te detale wtopione w budynki, to te okoliczne ulice gdzie domy sypią się z braku pieniędzy na ratowanie dziedzictwa kulturowego, to te podwórka które są jakby innym światem niż oficyny. Chłonąc piękno, historię i ciekawostki ulicy należy iść uważnie, rozglądać się wokoło i zaglądać gdzie popadnie. Wówczas nie możemy narzekać na monotonię, a spacer jedną ulicą może przerodzić się w całodzienną wycieczkę.Od 1999 ul. Piotrkowska jest dekorowana wykonywanymi w brązie rzeźbami plenerowymi stojącymi na jej chodnikach, upamiętniającymi sławne osoby związane z Łodzią, które tworzą tzw. Galerię Wielkich Łodzian.
Obecnie przy ul. Piotrkowskiej znajdują się między innymi:

- Ławeczka Tuwima


 - Fortepian Rubinsteina


- Kufer Reymonta


- Twórcy Łodzi Przemysłowej


Ale największą furorę chyba i tak zrobił pomnik Misia Uszatka. To zapewne ukłon w kierunku najmłodszych. Przynajmniej ten element wycieczki do Łodzi najczęściej wspominała nasza dwuletnia córeczka.


Na Piotrkowskiej znajduje się także Aleja Gwiazd- ostatnio bardzo modny element polskich miast. Na pomysł alei na wzór hollywoodzki wpadł w 1996 aktor Jan Machulski. Pierwsza mosiężna gwiazda- dla aktora Andrzeja Seweryna- została wmurowana rok później. Po stronie wschodniej są gwiazdy reżyserów, po zachodniej natomiast znajdują się płaskorzeźby aktorów. Podczas naszej wizyty w Łodzi ten fragment ulicy został tymczasowo nazwany Ulicą Okaleczonych Gwiazd. To element pomysłu łódzkiego artysty Konrada Kuzyszyna z racji festiwalu Fokus Łódź Biennale.

2 komentarze:

Anonimowy 17 grudnia 2010 09:18  

ciekawa relacja, od petitkowej strony:)

Cleo. 18 grudnia 2010 00:43  

Ależ fajne ujęcia Petitku. Bardzo przykuła moją uwagę Twoja fotorelacja. Super.

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP