Polska- Ogrodzieniec

>> piątek, 15 października 2010

Kartka otrzymana prywatnie od mishi. Ogrodzieniec to miasto w województwie śląskim którego początki sięgają nawet XI wieku. Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu to najbardziej imponujące Orle Gniazdo spośród wszystkich zamków Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Usytuowany na Górze Janowskiego - najwyższym wzniesieniu Jury (504 m. n.p.m.) - zbudowany z twardego wapienia i dolomitów przetrwał wieki, będąc długo niezdobytą twierdzą piastowskich orłów na Krakowie, a później kolejnych potężnych i znamienitych magnackich rodów.

Starsi ludzie mówią, że na Zamku Ogrodzienieckim w Podzamczu w nocy straszy ogromny czarny pies, który ciągnie za sobą długi na trzy metry, brzęczący łańcuch. Owo tajemnicze zwierzę widywali ojcowie i dziadkowie już przed pierwsza wojną światową. Legenda głosi tak:
W 1669 roku Mikołaj Firlej sprzedał Ogrodzieniec Stanisławowi Warszyckiemu, który zasłynął jako zapobiegliwy gospodarz, dbający o rozwój rzemiosła i rękodzieła. Ale charakter miał ciężki, a dla poddanych nie był dobrym panem. Grotę na dziedzińcu zamku kazał zamienić na męczarnię zwaną odtąd „męczarnią Warszyckiego”. To w tej grocie osobiście nadzorował torturowanie opornych poddanych. Warszycki nie znosił sprzeciwu z żadnej strony i pewnego dnia kazał na oczach całej służby wychłostać swoja żonę, a sam wsłuchiwał się w jęki nieszczęsnej. Legenda głosi, że Warszycki nie umarł śmiercią naturalną, lecz za życia został porwany przez diabły do piekła. Zamieniony w czarnego psa straszy do dzisiaj na zamku ogrodzienieckim.

 

4 komentarze:

Pasażerka 15 października 2010 10:55  

Ogrodzieniec, piękne miejsce. chciałabym je kiedyś zobaczyć na żywo :)

Cleo. 17 października 2010 12:33  

Ale piękna pocztówka! Niezłe ujęcie.

The World on Postcards (Romanek) 19 października 2010 20:55  

Ten zamek też dość dobrze znam. Nie było weekendu bez Pozdamcza- zbiórki, prażonki( regionalna potrawa przygotowywana w specjalnym garnku tu produkowanym, wspinanie się na Wielbląda ( skała obok). Polecam! :)

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP