Islandia- Zorza polarna

>> niedziela, 8 sierpnia 2010

Kolejna kartka z Islandii otrzymana w prywatnej wymianie z Valą. Nigdy to nie była kartka o której marzyłem, ale jak ją zobaczyłem, to mimo wszystko wywołała zadowolenie na mojej twarzy.
Zorzę polarną można obserwować na Islandii od września do marca. Warunki są dwa: bezchmurna noc i duża aktywność słoneczna. Zorza spowodowana jest przez wiatr słoneczny, który wykorzystuje zaginające się pole magnetyczne w okolicach biegunów, by dostać się w pobliże atmosfery ziemskiej. Naładowane cząstki wiatru słonecznego zderzają się z cząstkami powietrza. W wyniku tej reakcji powstaje światło. Możemy wtedy obserwować ogromne wstęgi na niebie, które cały czas zmieniają swe kształty i kolory. 

5 komentarze:

Weronika 8 sierpnia 2010 09:03  

Fajna. Nie mam jeszcze kartki z zorzą, a szkoda.

laaraine 8 sierpnia 2010 09:55  

Ja też nie mam kartki z zorzą, ale mam znaczek :) Chciałabym kiedyś zobaczyć na żywo...

Pasażerka 8 sierpnia 2010 11:20  

zorza polarna to coś czego najzwyczajniej w świecie nie potrafię sobie wyobrazić. tzn. wiem, że coś takiego istnieje niewątpliwie, ale trudno mi uwierzyć, że faktycznie coś takiego może zaistnieć w przyrodzie.
a kartka bardzo sympatyczna :)

betkap 8 sierpnia 2010 11:37  

Na mojej twarzy też wywołałaby zadowolenie.:)

Cleo. 10 sierpnia 2010 20:44  

Bajecznie to musi wyglądać na żywo. Jak byłam małą dziewczynką opowiadał mi o tym zjawisku Ojciec. Nie pamiętam jak to sobie wtedy wyobrazałam, ale znając moją dziecięcą wyobrażnie, było to napewno coś jeszcze bardziej bajecznego niż to ;)

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP