Anglia- Londyn

>> piątek, 6 sierpnia 2010

Kartkę otrzymałem od Eweliny i jest to druga oficjalna kartka z Polski, chociaż tak naprawdę wysłana z Londynu. Nie dość, że oryginalny i niespotykany kształt pocztówki, to jeszcze przedstawia niezaprzeczalne symbole brytyjskiej stolicy jakimi są czerwony piętrowy autobus i czarna taksówka.
Od kiedy 50 lat temu na ulice Londynu wyjechały pierwsze Routemastery, te czerwone dwupoziomowe autobusy stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych pojazdów na świecie. W stolicy Wielkiej Brytanii jest ponad 6500 autobusów poruszających się codziennie po 700 trasach. Autobusy jeżdżą po całym terenie Londynu, który może się przy tym pochwalić posiadaniem aż 17000 przystanków autobusowych. Przed kilkoma laty miejskie władze wycofany je z regularnych kursów twierdząc, że są zbyt niebezpieczne, nieekologiczne i za drogie w eksploatacji. Teraz jednak, z myślą o obecnych turystach i tych którzy przybędą do Londynu na Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku, czerwone piętrusy powracają na ulice.
Co natomiast odpowiada za fenomen londyńskich taksówek, które są chyba najsłynniejsze po żółtych nowojorskich? Jest to przede wszystkim fakt, iż są to samochody specjalnie przystosowane do pełnionej funkcji, produkowane w limitowanych ilościach praktycznie wyłącznie dla potrzeb korporacji taksówkarskich.. Samochody są przestronne, zabierają 5 pasażerów oraz znajduje się w nich sporo miejsca na bagaże.


3 komentarze:

Karo 6 sierpnia 2010 06:34  

Teraz widzę, na czym polega ten "dziwny kształt", zlewa się z otoczeniem :)
Chciałabym się tym piętusem przejechać. W Jaworznie kiedyś były piętrowe, ale to nie to samo :)

Anonimowy 6 sierpnia 2010 08:13  

świetna karteczka:)
bardzo mi się podoba, m.in. ze względu na kształty:)

Anonimowy 6 sierpnia 2010 15:09  

Bardzo fajna, pogratulować tylko :)

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP