Rosja- Stolby

>> sobota, 17 lipca 2010

Kartka z Rosji otrzymana od Ekwiry, podczas gdy zwiedzała Syberię. Na kartce widok na rezerwat Stolby- liczba mnoga od Stolb- po rosyjsku słupy. A jest to kompleks sjenitowych ostańców, zwanych stołbami. Ich wysokość sięga 90 metrów. Jedne to strome wieże czy filary, inne przypominają stogi siana, jeszcze inne - co komu do głowy przyjdzie, bo kształty są wręcz fantazyjne. Stołby to nazwa ogólna. Bo każdy z ostańców ma swoją nazwę, np. Dziad, Baba, Wnuczka, Wnuk, Pióra, Żaba, Lwie Bramy.
Stołby były znane od początku XVII wieku, kiedy to Rosjanie w Krasnojarsku utworzyli bazę wypadową do dalszego podboju Syberii. Stołby zostały rezerwatem w czasach, kiedy w ZSRR o ochronie przyrody nikt nie myślał, ze względów... politycznych. Z ogromnej powierzchni do zwiedzania udostępniono zaledwie 1,5 tys. ha. To niewiele, zważywszy, że rocznie Stołby odwiedza ponad 200 tys. turystów.

2 komentarze:

Pasażerka 17 lipca 2010 11:27  

przypomina mi nieco podkarpacki rezerwat "Prządki" tylko na znacznie większą skalę. no i widoki z tych skał są nieporównywalnie piękniejsze :)

Magdalena 17 lipca 2010 13:23  

Góry to to co lubię!
A jak tam moja przesylka dotarla?

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP