Rosja- Moskwa

>> piątek, 12 lutego 2010

Metro moskiewskie liczy łącznie 292,2 km, składa się z 12 linii na których znajduje się 177 stacji.  Metro moskiewskie wyróżniają przede wszystkim stacje, których część uważana jest za wzorcowy przykład architektury socrealizmu, wnętrza stacji przypominają pałace.

Według wielu metro w stolicy Rosji jest najpiękniejsze na świecie. Swoją urodę zawdzięcza Stalinowi i jego obsesji, że wszystko, co powstaje w Związku Radzieckim, musi być "naj". Stąd tyle tu zdobień, rzeźb, wielkich żyrandoli. Głównie na stacjach otwartych za życia Stalina. Pierwsza linia metra, Sokolniczeskaja z 1935 roku, to manifest awangardy artystycznej, druga (Zamoskworeckaja) to już przejaw monumentalizmu, skończona w 1944 roku linia Arbacko-Pokrowskaja jest hołdem złożonym tym, którzy zginęli w czasie wojny. Dziś trudno dostrzec urodę stacji, gdyż jest najbardziej obciążonym metrem Europy, a także na świecie. Do metra w Moskwie wsiada codziennie 2,5 mln pasażerów. Porządku pilnują siedzące przy ruchomych schodach pracownice. Gdy przez megafon rozkazują: "Trzymać się poręczy"- lepiej być posłusznym.

Na kartce piękna (chociaż nie uważana za najpiękniejszą) stacja Majakowskaja przy lini nr 2. Powstała w 1938 roku na głębokości 33 metrów pod ziemią. Ze wzlędu na tę głębokość oraz to, iż była zbudowana w dość twardej glebie- często w czasie II Wojny Światowej służyła za schron podczas nalotów.


2 komentarze:

Cleo. 12 lutego 2010 12:10  

No to Petitek zadowolony :)

Monia 12 lutego 2010 17:41  

zupełnie inne od tego 'warszawskiego'. zupełnie ;-)

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP