Polska- Żarnowiec

>> wtorek, 4 września 2012

Kartkę otrzymałem prywatnie od Cleo. Żarnowiec to wieś kaszubska w województwie pomorskim, niedaleko Jeziora Żarnowieckiego. Miejscowość znana w Polsce głównie z elektrowni. Może nie tej, która znajduje się w pobliżu (elektrowni szczytowo-pompowej), ale tej jądrowej, która miała tutaj powstać i przy budowie której prace trwały do 1990 roku.

Według miejscowej legendy, Żarnowiec nazwę swą wywodzi od sarny, która ocaliła księcia pomorskiego Sambora, zabłąkanego w czasie polowania w okolicznych lasach Puszczy Darżlubskiej. Historia ta mówi, że na drodze słaniającego się już ze zmęczenia księcia, zjawiła się nagle piękna sarna, a książę idąc jej śladem, doszedł w końcu do osady położonej na skraju rozległych pól. Malowniczość miejsca i serdeczna gościnność tamtejszych wieśniaków tak urzekły władcę, że upamiętnił swoje ocalenie nadaniem osadzie, oprócz hojnych darów, także i nazwy przypominającej sarnę-wybawicielkę: „Sarnowiec”. Z biegiem czasu nazwę tę przemianowano na Żarnowiec. Pamiątką cudownego ocalenia księcia Sambora stał się herb Żarnowca, w którym znajduje się sarna z pękiem kluczy.

Read more...

Białoruś- Grodno

>> poniedziałek, 3 września 2012

Grodno to miasto nad Niemnem, z liczbą mieszkańców około 350tys. osób. Grodno wzmiankowane po raz pierwszy w 1128, w ruskiej kronice Powieść minionych lat jako miejsce, którym władał książę Wsiewłod. Stanowiło kulturowe, handlowe i przemysłowe centrum Czarnej Rusi, leżące na ważnym szlaku handlowym biegnącym na Mazowsze. Na kartce Cerkiew św. św. Borysa i Gleba w Grodnie– najstarsza cerkiew prawosławna w mieście. Cerkiew została zbudowana na Kołoży przy ujściu Horodniczanki do Niemna przez wspomnianego księcia Wsiewołoda. Jej patronowie Borys i Gleb byli równocześnie patronami jego dwóch synów. Jest to jedna z najstarszych zachowanych prawosławnych świątyń w Europie północnej.

Read more...

Finlandia- Houtskär

>> sobota, 1 września 2012

Houtskär to nazwa niewielkiej gminy położonej w zachodniej części Finlandii na archipelagu morskim. Nadawczyni mieszka na maleńkiej wyspie liczącej zaledwie 558 mieszkańców. Więc nie ma się co dziwić, że prócz banku, kościoła i poczty są tam raptem 3 sklepy. A mieszkańcu mieszkający na małych wysepkach poruszają się między nimi promem lub też własnymi łodziami.

Read more...

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP