Norwegia- Eidfjord

>> czwartek, 28 lutego 2013

Vøringfossen jest 83-cim z najwyższych wodospadów w Norwegii. Leży na górze Måbødalen w gminie Eidfjord niedaleko od autostrady 7, która łączy Oslo z Bergen. Całkowity spadek wody wynosi 182 metry. Jest to chyba najbardziej znany wodospad w kraju i jedną z głównych atrakcji turystycznych w swojej okolicy. Najpiękniejszy widok powstaje wówczas gdy woda i słońce tworzą tęczę nad doliną- uwidocznione na pocztówce.

Read more...

Niemcy- Ulm

>> wtorek, 26 lutego 2013

Ulm to uniwersyteckie miasto na prawach powiatu w południowych Niemczech, położone nad Dunajem. Ulm słynie z gotyckiej katedry, której iglica mierząca 161,53 metry jest najwyższa na świecie. Ponadto godna uwagi jest długa tradycja obywatelska Ulm, z najstarszą konstytucją, którą nadano niemieckiemu miastu, oraz Teatr Miejski, który rozpoczął działalność już w roku 1641.
Czy na tej kartce są dachy Ulm? Na drugim planie widać strzelistą wieżę która mogłaby być iglicą katedry. Trudno stwierdzić. Całość na pewno przyćmiewają świnie. Nie wiem, ale kartka kompletnie do mnie nie przemawia.

Read more...

Rosja- Sankt Petersburg

>> czwartek, 21 lutego 2013

Kolejna mapa metra w mojej kolekcji. Metro w Sankt Petersburgu składa się z 5 linii o długości 122,83 km z liczbą 62 stacji, 223 schodów ruchomych, 1395 wagonów, 20 tys. pracowników i 2,5 mln przewiezionych pasażerów w ciągu dnia. Otwarcie tej kolejki podziemnej nastąpiło 15 listopada 1955 roku. Stacje metra nie mogą pochwalić się aż takim przepychem jaki jest w Moskwie, jednak warto podkreślić, że metro w Petersburgu jest jednym z najgłębszych na świecie. Tunele schodzą na głębokość nawet 110 metrów.

Read more...

Polska- Rudy

>> poniedziałek, 18 lutego 2013

Jeszcze jednak kartka ze Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach. Oczywiście pocztówka otrzymana od Marioli. Dzisiaj po dawnej kolei pozostał jedynie sześciokilometrowy odcinek ze Stanicy przez Rudy do Paproci i obiekty z układem torowym w Rudach. Z hal postojowych dla taboru pozostała jedynie lokomotywownia, ale już z nowym, powojennym dachem. Hala wagonowni została rozebrana w 1969 roku. Cała linia kolejowa z Gliwic do Raciborza Markowic została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków i od 1 marca 1993 roku jest chroniona prawem.
Na kartce Parowóz Pw53.

Read more...

Polska- Rudy

>> piątek, 15 lutego 2013

Kartkę otrzymałem prywatnie od Marioli. Kolej w Rudach Wielkich pojawiła się 25 marca 1899 roku. Oddano wówczas do użytku linię wąskotorową (szerokość toru 785 mm) prowadzącą z Gliwic przez Nieborowice o długości 23,51 km. Był to pierwszy etap projektu przewidującego doprowadzenie linii kolejowej aż do Raciborza. Z każdym rokiem kolej się rozrastała. Do 1945 r. przewozy dochodziły do 700 000 osób w skali roku, natomiast w latach 1949-1963 nie spadały poniżej 1 miliona. Rekord zanotowano w 1954 r. kiedy przewieziono 1 834 400 pasażerów. W 1991 roku- ostatnim roku funkcjonowania regularnego ruchu pod szyldem PKP z usług tej kolei skorzystało 90 292 osób.

Read more...

RPA- Kapsztad

>> wtorek, 12 lutego 2013

To moja pierwsza kartka z Republiki Południowej Afryki. Kapsztad to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w RPA po Johanesburgu.  Liczy ok. 3,5 miliona mieszkańców z czego tylko 5,6% stanowi ludność rasy czarnej. 20,2% ludności miasta stanowi rasa biała a aż 70,7% to mieszanka biało-czarna (tzw. kolorowi). Miasto położone jest nad Zatoką Stołową na północ od Przylądka Dobrej Nadziei u podnóża Góry Stołowej-1087 m n.p.m.
Kapsztad został założony w roku 1652 przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską jako stacja zaopatrzenia dla okrętów tej Kompanii w drodze do posiadłości w Azji. Miejsce zostało wybrane z powodu położenia w zatoce, co czyniło Kapsztad miejscem spokojnej przystani w osłonięciu od silnych wiatrów. Morze wokół Kapsztadu miało złą sławę wśród żeglarzy i było nazywane Przylądkiem Sztormów.
Kapsztad był jednym z gospodarzy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010.

Read more...

Polska- Międzyrzecz

>> piątek, 8 lutego 2013

To już ostatnia pocztówka z Międzyrzecza którą otrzymałem od Rafała. Zamek międzyrzecki należy do najciekawszych i najcenniejszych zabytków miasta. Wzniesiony na polecenie Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. W wyniku działań zbrojnych był przebudowywany. Największe zmiany zaszły po 1520 roku. Wtedy to dobudowano dwie potężne basteje artyleryjskie. Zamek był siedzibą kasztelanów i starostów międzyrzeckich. Ruiny zamku otacza fosa, wzdłuż której biegnie zachowany wał zewnętrzny dawnego podgrodzia.

Read more...

Polska- Międzyrzecz

>> czwartek, 7 lutego 2013

Kolejna kartka z Międzyrzecza otrzymana prywatnie od Rafała. Międzyrzecz to jeden z najstarszych ośrodków na terenie Polski. Miasto i Ziemia Międzyrzecka pochwalić mogą się bogatym ponad 1000-letnim rodowodem. Jego właściwa historia rozpoczyna się w połowie X wieku, w czasach Mieszka I, kiedy plemienny gródek włączony został do państwa wczesnopiastowskiego. W czasie panowania Bolesława Chrobrego, gród został wzmocniony i włączony w linię obronną zachodnich rubieży Polski.
Na centralnym zdjęciu fontanna na Rynku oraz kościół Św. Wojciecha. Poniżej ruiny zamku królewskiego.

Read more...

Polska- Międzyrzecz

>> środa, 6 lutego 2013

Kartkę otrzymałem prywatnie od Rafała. Międzyrzecz to miasto w województwie lubuskim, położone na Pojezierzu Lubuskim. Międzyrzecz swoją nazwą nazwę bierze od położenia między rzekami Obrą i wpadającą do niej Paklicą. Pierwsza wzmianka, a zarazem nazwa miasta to Mezerici zanotowana przez Thietmara z Merseburga. W kolejnych okresach miasto w różnych dokumentach określa się min: Meczirecze, Myedzyrzecz, Myedzyrzecze, Mazirecs[16]. Od 1793 do 1945 roku niemiecka nazwa miasta brzmiała Meseritz.
Na kartce m.in. Rynek z ratuszem, ruiny gotyckiego zamku Kazimierza Wielkiego z XIV wieku, kościół Św. Wojciecha z 1834 roku.

Read more...

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP