Rosja- Kołomna

>> piątek, 30 listopada 2012

Kartka co prawda przyszła do mnie z Ukrainy, jednak zaliczam ją do tych z Rosji. A to za sprawą potężnego parowozu, który został wyprodukowany w Rosji w mieście Kołomna. Na początku 1494 roku zespół inżynierów pod przewodnictwem Lwa Lebediansky opracowali projekt lokomotywy typu L (od imienia i nazwiska głównego konstruktora). Silniki tego typu uznawane były za jedne z mocniejszych w swojej kategorii, a lokomotywy na regularnych trasach można było spotkać jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku.

Read more...

Anglia- Seaton

>> czwartek, 29 listopada 2012

Kartkę otrzymałem prywatnie od Kass. Seaton to miasto w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Devon nad Kanałem La Manche. Jest to popularna miejscowość wypoczynku letniego. Jedną z atrakcji turystycznych jest wąskotorowy tramwaj łączący Seaton z miastami Colyton i Colyford. Linia wybudowana w 1949 roku liczy około 5km długości. Trasa prowadzi wzdłuż ujścia rzeki Axe przez dwa rezerwaty przyrody. Na kartce zabytkowy tramwaj z 1970 roku mogący wziąć na pokład 41 osób.

Read more...

Polska- Warszawa

>> środa, 28 listopada 2012

Kartkę otrzymałem prywatnie od Beaty (Ata_). Oto symboliczne ujęcie postcrossingu. Praktycznie kartka aktualna niemal dla każdego zakątka świata, gdyż postcrossing to globalne przedsięwzięcie które daje możliwość wysyłania i dostawania pocztówek z całego świata. Statystyki strony wskazują, że ponad 356.000 uczestników z 212 krajów wysłało ponad 14,5 miliona pocztówek. Globalnie, uczestnicy wysyłają obecnie ponad 1500 pocztówek na godzinę.

A jak to wygląda u mnie? W zabawie uczestniczę już niemal 1250 dni. Moja aktywność jest raz większa, raz mniejsza. Oficjalnie wysłałem i otrzymałem 361 kartek dzięki czemu przez moje ręce przewinęły się pocztówki do i z 50 różnych krajów łącznie. Do tej zabawy dochodzą prywatne wymiany z ludźmi z całego świata, kartki otrzymane od znajomych, rodziny. Łącznie w moich zbiorach jest około 1200 pocztówek nie licząc tych kupionych przeze mnie gdyż takich akurat nie zbieram.

Jeśli ktoś lubi wysyłać pocztówki, lub chciałby dostać kartkę od kogoś z drugiego zakątka globu polecam: www.postcrossing.com

Read more...

Austria- Strengen

>> wtorek, 27 listopada 2012

Kartka otrzymana z Holandii, ale przedstawia pociąg między innymi w austriackiej wiosce Strengen. Kartka to niestety karnet, więc mocno traci na swojej wartości. A szkoda, bo to piękne ujęcia lokomotywy ÖBB 1044 wyprodukowanej przez Simmering-Graz-Pauker w austriackim Graz. W momencie wejścia na rynek była to naprawdę potężna maszyna jak na swoje czasy (koniec lat 70 ubiegłego stulecia) nadająca się do składów pasażerskich oraz towarowych.

Read more...

Chiny- Quyuan Park

>> poniedziałek, 26 listopada 2012

Quyuan Park znajduje się w pobliżu ujścia potoku Jinshajian niedaleko Breezing Winding Courtyard. Jest to 14 hektarowy obszar pięknie zagospodarowanego ogrodu, którego główną atrakcją jest ogromne skupisko kwiatów lotosu. W całej Azji kwiat lotosu od najdawniejszych czasów opiewany jest w niezliczonych poematach i hymnach religijnych. Uchodzi za miejsce narodzin bogów, symbol światłości, wiecznego życia, duchowego rozwoju, a także symbol kobiecego piękna. We wspomnianym ogrodzie można spotkać najpiękniejsze odmiany tych kwiatów w wielu kolorach i formach. Niestety kartka nie oddaje piękna ogrodu, nie pachnie, nie pozwala na uruchomienie zmysłów.


Read more...

Macedonia- Ochryda

>> piątek, 23 listopada 2012

Kartkę otrzymałem prywatnie od Pasażerki i jest to moja pierwsza pocztówka otrzymana z Macedonii. Ochryda znajduje się w południowo-zachodniej części kraju nad Jeziorem Ochrydzkim, u stóp gór Galiczica. W 1980 roku Ochryda i Jezioro Ochrydzkie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Na kartce monastyr Sveti Pantelejmon. Jest to najświętszy ze wszystkich kościołów w Macedonii. Tysiące macedońskich prawosławnych zbierają się w tym miejscu podczas uroczystości z okazji świąt religijnych. Monastyr zbudowany prawdopodobnie w 893 roku. Tutaj też pierwsi "studenci" uczyli się głagolicy i cyrylicy.

Read more...

Australia- Sydney

>> czwartek, 22 listopada 2012

Komunikacja miejska w Sydney opiera się głównie na kolei. Zarówno tej naziemnej jak i podziemnej. Kolej miejska w Sydney, nazywana CityRail, jest obecnie najbardziej rozbudowana ze wszystkich miast Australii.
Na kartce najnowsze koleje nazywane "Oscar". To nowoczesny skład oferujący miejsce dla 342 pasażerów. Klimatyzacja, monitoring, elektroniczne wyświetlacze pasażerskie, dogodny dostęp dla osób niepełnosprawnych, wygodne ogniotrwałe fotele nie powinny już nikogo dziwić. Zakup kilkudziesięciu składów to inwestycja kilkuset milionów dolarów. Ale tutaj wszystko z myślą o pasażerach- główny cel to bezpieczeństwo i wysoki komfort jazdy.

Read more...

Brazylia- Itapema

>> środa, 21 listopada 2012

Kartkę otrzymałem w ramach prywatnej wymiany z Genesio. Itapema to bardzo znana miejscowość na południu Brazylii. Jest to trzecie miejsce co do popularności pod względem turystyki na wybrzeżu Santa Catarina. A wyróżnia się głównie z powodu przepięknych, długich na kilka kilometrów piaszczystych plaż. Budynki stojące wzdłuż kąpielisk zostały tak zaprojektowane, aby w ciągu roku nie dawały cienia na plażę i było większe nasłonecznienie na nabrzeże.

Read more...

Niemcy- Lohr nad Menem

>> wtorek, 20 listopada 2012

Intercity-Express to kategoria pociągów dalekobieżnych dużych prędkości przedsiębiorstwa DB Fernverkehr, należącego do grupy Deutsche Bahn, produkowanych przez Siemens Mobility. ICE stanowi regularnie (zazwyczaj co godzinę) kursujący system pociągów łączących największe miasta w Niemczech (i kilku krajach ościennych) istniejący od 1991. Pociągi ICE poruszają się z prędkościami do 300 km/h. Jedna z rzeczy której Niemcom możemy pozazdrościć jeśli chodzi o transport.
Na kartce ICE 4702 pod miejscowością Lohr nad Menem w Bawarii.

Read more...

Anglia- Blackpool

>> poniedziałek, 19 listopada 2012

Linia tramwajowa z Blackpool do Fleetwood jest najstarszą linią w Anglii. Historia tramwajów sięga tutaj 1885 roku. Była to jedna z pierwszych elektrycznych linii na świecie. Tutaj też można spotkać piętrowe tramwaje- prócz Blackpool jedynie w Aleksandrii w Egipcie oraz w Hong Kongu.

Na kartce jednak nowoczesny niskopodłogowy Bombardier Flexity 2. Piętrowe tramwaje pozostają na miesiące letnie oraz na specjalne przejazdy turystyczne.

Read more...

Polska- Krynica Zdrój

>> sobota, 17 listopada 2012

Kartkę otrzymałem prywatnie od Pauli287. Kolej linowa na Górę Parkową w Krynicy została wybudowana w 1937 roku. Jest to kolej linowo-terenowa. Dolna jej stacja (584 m.n.p.m.) znajduje się tuż obok deptaku krynickiego, zaś górna na szczycie Góry Parkowej (732 m.n.p.m.). Długość trasy ciągnącej się w linii prostej wynosi 642 metrów, natomiast różnica poziomów do pokonania wynosi 148 metrów.
Budowana jest na tych samych zasadach co kolej linowa na Gubałówkę, posiada jedynie wagoniki o mniejszej pojemności: liczba miejsc to 50 osób+1, a zdolność przewozowa to 500 osób w ciągu godziny. Czas trwania jazdy wynosi 2:42.

Read more...

Anglia- Londyn

>> piątek, 16 listopada 2012

To jest to co Petitki lubią najbardziej :) Clapham Common to stacja metra londyńskiego położona w dzielnicy Lambeth. Została otwarta w 1900. Obecnie zatrzymują się na niej pociągi Northern Line. Aktualnie korzysta z niej ok. 8,8 mln pasażerów rocznie. Jest jedną z ośmiu stacji metra w Londynie, pod którą znajduje się schron.

Read more...

Tajwan- Taichung

>> czwartek, 15 listopada 2012

Taichung to miasto położone w środkowo-zachodniej Tajwanu, z liczbą ludności ponad 2,6 miliona mieszkańców, co czyni go trzecim co do wielkości miastem na wyspie.
Tymczasem pocztówka to jedna wielka zagadka. Z pierwszej chwili skojarzenie z granatami, później widać że to łańcuch. Czy ma to cokolwiek wspólnego z miastem skąd przyszła kartka- nie wiadomo.

Read more...

Ukraina- Kamieniec Podolski

>> środa, 14 listopada 2012

Kamieniec Podolski to przepiękne miasto nad Smotryczem, w obwodzie chmielnickim, stolica Podola. Najcenniejszym zabytkiem Kamieńca jest zespół urbanistyczno-architektoniczny Starego Miasta i twierdza w Kamieńcu Podolskim.
Na kartce jednak tabor miejski z Kijowa. A dokładniej Tatra T3SU wyprodukowana specjalnie dla krajów ZSRR w ilości aż 11368 sztuk. Jest drugi na świecie tramwaj pod względem liczebności- wyprodukowano 13991 wagonów silnikowych i 122 doczepne. Pomimo iż produkowane w latach 1961-1990, to nadal są w eksploatacji.

Read more...

Belgia- Baarle-Hertog

>> wtorek, 13 listopada 2012

Baarle-Hertog to gmina należąca do belgijskiej prowincji Antwerpia. Ale ciekawe, że większa część znajduje się w holenderskiej prowincji Brabancja. Granice tej gminy są na tyle skomplikowane, że kilka domów jest podzielonych granicą między dwa państwa. Kartka ta właśnie jest od osoby której dom jest właśnie rozdzielony między Belgię a Holandię.

Read more...

Tajwan- Tajpei

>> poniedziałek, 12 listopada 2012

Taipei 101 to liczący 509,2 m wieżowiec znajdujący się w Tajpej na Tajwanie, w dzielnicy Xinyi. Do 4 stycznia 2010 nosił tytuł najwyższego ukończonego budynku świata. Wieżowiec posiada 101 kondygnacji nadziemnych oraz 5 podziemnych. Postmodernistyczna architektura budowli łączy w sobie elementy tradycyjne i nowoczesne, nawiązując zarówno do azjatyckiego kręgu kulturowego, jak i trendów ogólnoświatowej architektury. Taipei 101 wyposażony jest w systemy zabezpieczeń zdolne oprzeć się trzęsieniom ziemi i huraganom, często nawiedzającym tę część świata.

Read more...

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP