Polska- Boguszów- Gorce

>> sobota, 30 czerwca 2012

Ponownie pocztówka od Władysława z parowozem rodzimej produkcji. Typ TKT48 to seria parowozów tendrzaków produkowanych w latach 1950-1957 w zakładach HCP (94 sztuki) i Fablok (199 sztuk). Przeznaczone były do ruchu podmiejskiego i pociągów towarowych. Prędkość dochodziła do 80km/h i łatwo się je prowadziło, przez co miały duże uznanie wśród maszynistów prowadzących te parowozy.
Ten na kartce został uchwycony na trasie Wałbrzych- Lubawka niedaleko miejscowości Boguszów-Gorce.

Read more...

Polska- Paczków

>> piątek, 29 czerwca 2012

Tym razem na kartce od Władysława parowóz z Polski. PT 47  jest to parowóz polskiej konstrukcji przeznaczony do prowadzenia pociągów pospiesznych. Jednakże jego rodowód jest związany z udaną konstrukcją PT 31, której to stanowił rozwinięcie. W latach 1947-1951 zbudowano 180 parowozów tej serii. 120 sztuk wykonała chrzanowska wytwórnia im. F. Dzierżyńskiego, 60 opuściło bramy zakładów H.Cegielskiego w Poznaniu. Ostatnie parowozy tej serii wycofano z pracy pociągowej dopiero pod koniec lat 80.
Tutaj na zdjęciu maszyna uchwycona na trasie Kłodzko- Nysa w pobliżu miejscowości Paczków.

Read more...

Turcja- Bayindir

>> czwartek, 28 czerwca 2012

Ponownie piękna maszyna od Władysława. Na tureckich trasach parowóz typu 57 stanowił jeden z największych parowozów. Wyprodukowany przez niemiecki koncern Henschel w latach 1933-1937 w ilości 27 sztuk. Przeznaczony do obsługi szybkiej kolei lub do składów poruszających się po wymagającym terenie.

Read more...

Turcja- Manisa

Kolejny parowóz eksploatowany na trasach tureckich. Uchwycony na początkowej stacji Manisa. Wyprodukowany przez szwedzki koncern NOHAB i dostarczony do Turcji w ilości 10 sztuk w roku 1930.

Read more...

Turcja- Alibey

>> środa, 27 czerwca 2012

Kolejny parowóz z od Władysława. Tym razem typ 56.337 który był produkowany przez amerykańską fabrykę lokomotyw w latach 1947-1949. Tutaj sfotografowany w Turcji na niewielkiej stacji Alibey.

Read more...

Turcja- Keçiborlu

Otrzymałem niesamowitą serię pocztówek z parowozami. Wszystko przysłał mi Władysław. Powoli będę się starał zaprezentować wszystkie maszyny które zapewne mogą cieszyć oko nie jednego miłośnika kolei.
Na początek czteroosiowy parowóz typu 44. Wyprodukowany w Niemczech, a dostarczony do Turcji w latach 1905-1924. Na pocztówce kolej sfotografowana niedaleko Keçiborlu.

Read more...

Tajlandia- Bangkok

>> niedziela, 24 czerwca 2012

Ananta Samakhom Throne Hall  jest salą w królewskiej rezydencji w Bangkoku. Ściany i sufit sali to prawdziwe arcydzieło. Sala tronowa jest konstrukcją składającą się z dwóch pięter, z dużą kopułą (49,5 metra) w centrum, otoczona sześcioma mniejszymi kopułami. Kopuły i ściany pokryte są malowidłami Galileo Chini i Carlo Riguli przedstawiającymi historię dynastii Chakri, od pierwszego do szóstego panowania.

Read more...

Rosja- Smoleńsk

>> piątek, 22 czerwca 2012

Smoleńsk zapewne wszystkim będzie się kojarzyć z katastrofą lotniczą w której zginęło 96 osób z Prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego Małżonką na czele. Tymczasem Smoleńsk to także miasto, miejsce gdzie żyją ludzie, pracują, uczą się. To także miejsce wielu zabytków, ciekawej architektury, zakątków wartych odwiedzenia. Jednym z nich jest wieś Flyonovo. Wioska jest bardzo mała bo liczy zaledwie 27 mieszkańców. Ma tylko jedną ulicę, ale przyciąga ona duże rzesze turystów ze względu na niesamowitą zabudowę. Prawdziwe działa sztuki rosyjskich rzeźbiarzy.
Na kartce bajkowy domek „Teremok”- drewniany budynek, prawdziwe arcydzieło rosyjskiej architektury, wykonane według projektu rosyjskiego artysty, architekta S. Malutina.

Read more...

Cypr- Pafos

>> sobota, 16 czerwca 2012

Kartkę otrzymałem prywatnie od rodziców Satai. Zamek w Pafos położony jest na obrzeżach portu. Pierwotnie zbudowany jako bizantyjska twierdza w celu ochrony portu.  Po zniszczeniu w trzęsieniu ziemi w 1222 roku  został  przebudowany przez Lusignanów w XVIII wieku. Przez wieki miał wiele zastosowań. Służył jako forteca, więzienie, a nawet jako magazyn soli podczas brytyjskiej okupacji wyspy. W 1935 roku został uznany za zabytek.

Read more...

Polska- Darłowo

>> piątek, 15 czerwca 2012

Kartka od córki Natalki i moich rodziców. Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie to jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku. Obecnie mieści się w nim muzeum. Znajduje się również wystawa morska z wieloma wystawami tematycznymi, między innymi: kłusownictwo, wojenne okręty morskie, cykl życia łososia. Dodatkowo można zobaczyć zabytkowe meble, narzędzia tortur, kolekcję sztuki wschodniej. Czyli ogólnie taki misz masz.

Read more...

Polska- Darłówko

>> czwartek, 14 czerwca 2012

Kartkę otrzymałem od córki Natalki, która razem z dziadkami była na wakacjach. Darłówko jest częścią miasta Darłowo, aczkolwiek traktowane jako oddzielna nadmorska mieścina. Darłówko jest także dzielone na Wschodnie i Zachodnie. Czasem postrzegane jako odrębne dzielnice, co również jest prawidłowym podziałem. Darłówko Wschodnie z Darłówkiem Zachodnim łączy zbudowany w latach 80. XX wieku most rozsuwany, który obecnie jest zamknięty dla ruchu kołowego.

Read more...

Anglia- Romney, Hythe i Dymchurch

>> środa, 13 czerwca 2012

Kartkę otrzymałem prywatnie od Kass. Romney, Hythe i Dymchurch to najmniejsza publiczna kolej zlokalizowana w hrabstwie Kent w ​​południowo-wschodniej Anglii. Było to marzenie i projekt mistrza wyścigów samochodowych Ludwika Zborowskiego. Kolej otwarto w 1927 roku. Ale nie miała to być atrakcja a rodzaj transportu publicznego. Z taką też myślą została stworzona. Dziś jednak stanowi prawdziwą atrakcję turystyczną, bo przecież rzadko się zdarza, aby dorosły człowiek średniego wzrostu był wyższy niż pociąg. Kolej jednak najbardziej jest lubiana przez najmniejszych pasażerów. Dzieci szczególnie pokochały te kolejki, które wyglądają na "wesołe lokomotywy", dzięki pięknym kolorom i uroczym kształtom.

Read more...

Mołdawia- Soroki

>> wtorek, 12 czerwca 2012

Kartka otrzymana prywatnie od Olgi. Soroki to miasto w północno-wschodniej części Mołdawii, przystań nad Dniestrem. Miasto powszechnie uważane za stolicę mołdawskich Cyganów.
Na pocztówce tzw. "świeczka". Pomnik wdzięczności o wysokości ok. 30 metrów, zbudowany jest na skale, nad rzeką Dniestr oddzielającą tereny Mołdawii od Ukrainy.

Read more...

Brazylia- Ribeirão Preto

Ribeirão Preto- miasto w południowo-wschodniej Brazylii, w stanie São Paulo z liczbą mieszkańców ponad 500tys. Kartka to nic innego jak folder reklamowy jakiegoś sklepu ze artykułami jeździeckimi i do rodeo. Mało tego, pseudopocztówka zawiera nawet ceny za poszczególne artykuły. Kompletna ignorancja jeśli chodzi o wysyłanie pocztówek. Praktycznie nie powinienem zamieszczać tego na blogu, gdyż pocztówką w żaden sposób nie można tego nazwać.

Read more...

Mołdawia- Rezina

>> poniedziałek, 11 czerwca 2012

Kartkę otrzymałem prywatnie od Olgi. Rezina to miejscowość położona około 100 km od stolicy- Kiszyniowa. Na kartce Saharna- zespół, najstarszych klasztorów w Kościele prawosławnym w całej Republice Mołdawii. Klasztor podobno powstał w 1777 roku na miejscu pustelni, która działała tam w 16-17 wieku. Legenda mówi, że klasztor został zbudowany blisko skały, bo jeden z mnichów zobaczył tam rozpromieniony obraz Błogosławionej Dziewicy i odkrył odbicie małej nagiej stopy którą uznał za znak. 

Read more...

Polska- Bieszczady

Kartkę otrzymałem prywatnie od Martiny. To już moja piąta kartka z bieszczadzką kolejką leśną. A każde ujęcie tej ciuchci jest wyjątkowe. Na kartce kolejka na swojej głównej stacji w Majdanach koło Cisnej. Jeszcze do niedawna wszystko wskazywało na to, że ta nietypowa linia kolejowa zostanie zlikwidowana. Jednak dzięki staraniom powołanej Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej – Majdanie udało się reaktywować jej działalność i udostępnić ją na nowo turystom.

Read more...

Watykan- Watykan

>> niedziela, 10 czerwca 2012

Watykan- najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni. Siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, gdzie rezyduje papież. Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska.
Na kartce rzeźba w brązie Św. Piotra, umieszczona oczywiście w bazylice Św. Piotra. Pomink prawdopodobnie został zbudowany przez Arnolfo di Cambio w XIII wieku chociaż od dawna uważa się że pomnik pochodzi nawet z V wieku.
Rzeźba doczekała się swoich kopii: jedna stoi w katedrze Notre-Dame w Paryżu, tuż za ołtarzem, kolejna w katedrze w Jerozolimie.

Read more...

Polska- Tarnobrzeg

Kartkę przysłał mi prywatnie Kazik. Tarnobrzeg leży na prawym brzegu Wisły, w południowo - wschodniej części Polski, na piaszczystej równinie Kotliny Sandomierskiej. Tarnobrzeg był centrum wydobywania i przetwarzania siarki i kwasu siarkowego, lecz zamknięto wszystkie kopalnie siarki, kiedy stało się to ekonomicznie nieopłacalne.
Na kartce m.in. Plac Bartosza Głowackiego oraz XV-wieczny Zamek Tarnowskich w Dzikowie (obecnie dzielnica Tarnobrzega).

Read more...

Mołdawia- Vechi

>> sobota, 9 czerwca 2012

Kolejna kartka z Mołdawii otrzymana od Olgi. Na kartce kompleks muzealny Orheiul Vechi. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych kraju. Kompleks składa się z kilkudziesięciu hektarów średniowiecznego miasta z XIII-XVI wieku. W ramach tego terenu znajdziemy ruiny umocnień wojskowych, historyczne chaty, łaźnie, miejsca kultu jak klasztor znajdujący się w jaskini oraz inne monastyry- naziemne.

Read more...

Mołdawia- Kiszyniów

>> piątek, 8 czerwca 2012

Kartkę otrzymałem prywatnie od Olgi z Mołdawii. Kartka może mylić, ponieważ znajduje się na niej pomnik wilczycy z Romulusem i Remusem. Jest to dokładna kopia pomnika z Rzymu i stoi w Kiszyniowie przed wejściem do Muzeum Narodowego. Muzeum powstało w 1983 roku i zawiera około 300tys. eksponatów pokazujących zwiedzającym historię i kulturę Mołdawii i terenów do niej należących.

Read more...

Polska- Wrocław

Kartkę otrzymałem ze zlotu Postcrosserów, który odbył się we Wrocławiu 12 maja 2012. Aula Leopoldina to reprezentacyjna, barokowa aula w głównym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Pomyślana jako główne reprezentacyjne pomieszczenie nowo wznoszonego gmachu w latach 1728-1732. Nazwa nadana ku czci fundatora uniwersytetu, cesarza rzymskiego Leopolda I. Obecnie wykorzystywana głównie jako część muzeum uniwersyteckiego, a także jako miejsce obchodzenia głównych uroczystości uczelni.
Poniżej pocztówki- podpisy uczestników zlotu.Read more...

Holandia- Leidschendam

>> czwartek, 7 czerwca 2012

Kartkę otrzymałem prywatnie od Cleo. Leidschendam to miejscowość w południowej części Holandii. Nazwa miasta jest stosowana od wieków i odnosi się do zamku w Vlieta, w pobliżu zabytkowego miasta Leiden. Ważnym czynnikiem dla rozwoju obszaru była rzeka Vliet, służąca do przewożenia ludzi i towarów przez Holandię w średniowieczu, a nawet w czasach rzymskich. Jak wszędzie w Holandii, tak i w okolicach Leidschendam zostały skonstruowane wiatraki do zasilania lokalnego przemysłu. Na kartce przepiękny sielankowy widok.

Read more...

Polska- Warszawa

>> środa, 6 czerwca 2012

I to już ostatnia kartka z serii jaką przysłał mi Antoni. Na kartce przystanek osobowy PKP Powiśle.  Jest to przystanek kolejowy Polskich Kolei Państwowych na warszawskiej linii średnicowej, położony na terenie warszawskiego Śródmieścia. Na przystanku zatrzymują się pociągi Kolei Mazowieckiej oraz Szybkiej Kolei Miejskiej.

Read more...

Polska- Warszawa

Kolejna kartka od Antoniego. To najmłodsze dziecko Zarządu Taboru Miejskiego, czyli warszawskie metro. Jeśli metro obrazujemy zdjęciem, to ze względu na efekt wizualny najczęściej jest to stacja Plac Wilsona.  7 kwietnia 2008 roku na konferencji "Metrorail" Plac Wilsona został uznany za najładniejszą stację metra na świecie, która powstała w ostatnich latach.

Read more...

Polska- Warszawa

Kolejna kartka od Antoniego. Tym razem zabytkowe tramwaje jakie można niekiedy spotkać na historycznych trasach komunikacji w Warszawie. Na kartce wagony typu N (nr 607 i 674) oraz typ K (nr 445). Wagon typu K jest o tyle ciekawym, że został zaprojektowany jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej. Niestety ich eksploatacja rozpoczęła się dopiero po ustaniu walk. Typ N (zwany potocznie trumną) to już produkcja typowo powojenna.

Read more...

Polska- Warszawa

>> wtorek, 5 czerwca 2012

Kartka z tej samej serii pamiątkowej, jaką otrzymałem od Antoniego. Na pocztówce ciekawa konstrukcja architektoniczna- Most Gdański. To dwupoziomowy most w Warszawie, na Wiśle. Wybudowano go na filarach i z wykorzystaniem niektórych elementów konstrukcyjnych zburzonego Mostu przy Cytadeli. Most ma rzadko spotykaną konstrukcję, gdyż jest mostem dwupiętrowym. Na dolnym poziomie przebiegają linie tramwajowe, chodnik (strona północna) i ścieżka rowerowa (strona południowa), a na górnym piętrze umieszczono czteropasmową jezdnię i chodniki.

Read more...

Polska- Warszawa

Kolejna kartka z tej serii od Antoniego. Na pocztówce Pomnik Bohaterów Warszawy. Może i sam pomnik ma niewiele wspólnego z komunikacją miejską Warszawy, ale za to ważny jest drugi plan. To słynna trasa WZ. To pierwsza większa inwestycja komunikacyjna po II wojnie światowej w Warszawie, budowana w latach 1947-1949, oddana 22 lipca 1949 w 5 rocznicę uchwalenia manifestu PKWN. Od roku 1996 nieodłączny element trasy turystycznych linii tramwajowych (T, W, M), obsługiwanych zabytkowym taborem przez warszawski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Read more...

Polska- Warszawa

Fantastyczna pamiątka od Antoniego. Cała seria pięknych widokówek ze Stolicy, wydanych pod paronatem Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. Oto pierwsza z tych kartek:

Historyczny autobus Jelcz  MEX 272, zwany potocznie ogórkiem. Produkowany w latach 1963-1977. Model ten stanowi licencyjną odmianę czechosłowackich autobusów Škoda 706 RTO. Do obecnych czasów w Polsce zachowały się trzy egzemplarze Jelczy 272 MEX. Dwa z nich należą do stowarzyszeń miłośników komunikacji, a trzeci do prywatnego kolekcjonera.

Read more...

Indie- Agra

>> poniedziałek, 4 czerwca 2012

Tadź Mahal- indyjskie mauzoleum wzniesione w mieście Agra. Tadź Mahal zostało wzniesione przez Szahdżahana nad brzegiem rzeki Jamuny, dla upamiętnienia ukochanej żony Mumtal Mahal. Zmarła ona w 1631, po trwającym 19 lat związku, przy porodzie 14. dziecka, w czasie wyprawy wojennej cesarza Szahdżahana do Dekanu. Budowa mauzoleum trwała 22 lata, co upamiętnia liczba kopułek wieńczących bramę wejściową. Pracowało przy niej około 20 tys. robotników, dla których wzniesiono w pobliżu dzielnicę mieszkalną. Wewnątrz mieszczą się symboliczne sarkofagi (cenofaty) Mumtal Mahal i Szahdżahana. Prawdziwe grobowce znajdują się w podziemiach.
Tadź Mahal jest przykładem szczytowych osiągnięć architektonicznych Indii w epoce Wielkich Mogołów. W 2004 roku świętowano 350. rocznicę ukończenia jego budowy, zaś niedługo potem, 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Read more...

Polska- Kłodzko

Kartkę otrzymałem prywatnie od Kolekcji. Stare Miasto to najstarsza i zabytkowa część Kłodzka, znajdująca się w centrum miasta, powstała w X wieku z rozwijającego się podgrodzia i osady targowej. Stare Miasto znajduje się na wzniesieniu. Tak jak pozostałe części miasta charakteryzuje się dosyć dużym zróżnicowanie terenu, licząc w najniższym punkcie 301, zaś w najwyższym 340 m n.p.m. Z większości ulic w obrębie Starego Miasta wycofano ruch kołowy, a nawierzchnię asfaltową zastąpiono przez kostkę brukową. Obecnie większość ulic stanowią deptaki miejskie ze stylizowanymi lampami i ławkami. Od 1998 roku ma miejsce gruntowna rewitalizacja kłodzkiej starówki, która dokonywana jest z funduszy ministerstwa kultury oraz unijnych. Efekt widać chociażby na kartce w postaci przepięknych odnowionych kamienic.


Read more...

Polska- Sandomierz

>> niedziela, 3 czerwca 2012

Ponownie pocztówka z Sandomierza którą otrzymałem od Kazika. Na pocztówce ujęcie Ratusza od strony wschodniej gdzie stoi figura Matki Boskiej Niepokalanej z 1776 r. wniesiona na pamiątkę misji świętej w 1770 r.

Read more...

Polska- Sandomierz

>> sobota, 2 czerwca 2012

Kartkę przysłał mi Kazik. Na pocztówce Ratusz w Sandomierzu. Zbudowany w XIV wieku rozbudowany w XVI w. (attyka), jest jednym z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce. Jest najstarszą i najokazalszą budowlą na rynku. Na kartce nocny widok budynku.

Read more...

Czechy- Čermná nad Orlicí

Jak lokomotywa z Czech to oczywiście kartka musi być od Mevo. Lokomotywa 182 (stare oznaczenie jako E669.2) jest lokomotywą elektryczna przeznaczona do ciężkich wozów. Seria ta opiera się na lokomotywach 181, przeciwko którym zostały dokonane jedynie niewielkie zmiany, takie jak zmniejszenie masy o  4,2 tony oraz obniżenie podwozia. 182 lokomotywy zostały wyprodukowane przez fabrykę Skoda w Pilsen.
Zdjęcie pociągu z pocztówki zostało uchwycone niedaleko miejscowości Čermná nad Orlicí.

Read more...

Arabia Saudyjska- Madain Salih

>> piątek, 1 czerwca 2012

Kartkę otrzymałem prywatnie od Kazika. Madain Salih to w Arabii Saudyjskiej,  w krainie historycznej Hidżaz. Na południowo-zachodnich obrzeżach Madain Salih zachowały się ruiny starożytnego miasta Hegra, zamieszkanego niegdyś przez Nabatejczyków i Samudejczyków. Stanowisko archeologiczne w Madain Salih zostało w 2008 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako pierwszy i dotąd jedyny obiekt w Arabii Saudyjskiej.
Do naszych czasów dotrwał kompleks 111 monumentalnych grobowców królewskich, datowanych na okres między I wiekiem p.n.e. a I wiekiem n.e. Większość grobowców posiada bogato zdobione fasady. Natrafiono tu także na inskrypcje pochodzące z jeszcze wcześniejszych czasów, a w pobliżu także na prehistoryczne malowidła naskalne.

Read more...

Polska- Sandomierz

Kartkę otrzymałem prywatnie od Kazika. Bramę Opatowską niejednokrotnie już opisywałem na swoim blogu. Ale chyba jest to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Sandomierza. Za sprawą króla Kazimierza Wielkiego oraz kolejnych władców, Sandomierz uzyskał  mury obronne oraz cały system obronny. Długość murów wynosiła ok. 1700m, wysokość- 9m, grubość od strony zachodniej miejscami - 2m. Sandomierz posiadał co najmniej 16 baszt (przypuszczalnie 21). rozstawionych, co 30-60m. Do miasta prowadziły cztery bramy: Zawichojska, Lubelska (Rybacka), Krakowska (Mała Brama) oraz jedyna ocalała do dziś Opatowska (Wielka).

Read more...

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP