Polska- Sandomierz

>> poniedziałek, 30 kwietnia 2012

I jeszcze jedno spojrzenie na Kościół Św. Jakuba, dzięki kartce otrzymanej od Kazika. Tym razem kościół w starszej scenerii. Widać Klasztor jest niezwykłym zabytkiem w Sandomierzu i dlatego doczekał się aż tylu wizualizacji na pocztówkach. Natomiast ze współczesnych ciekawostek- brama romańska kościoła jakubowego pojawia się w czołówce serialu "Ojciec Mateusz".

Read more...

Polska- Sandomierz

Ponownie prywatna kartka od Kazika i jeszcze raz Kościół Św. Jakuba. Świątynia leży na wzniesieniu, które nazywane jest Wzgórzem Świętojakubowym (Jakubowym) lub Wzgórzem Staromiejskim. Pierwotnie to wokół Wzgórza skupiało się życie miasta i tam też było jego historyczne centrum. W wyniku najazdu tatarskiego Sandomierz został zniszczony, a odbudowę w 1289 roku grodu i lokację usytuowano bliżej skarpy wiślanej. Współczesne Stare Miasto Sandomierza nie jest więc jego najstarszą częścią.

Read more...

Polska- Sandomierz

Ponownie kartka od Kazika i ponownie kościół Św. Jakuba. Współczesna XIII wieczna świątynia stoi na miejscu jeszcze starszego kościoła. Według Kadłubka kościół św. Jakuba został ufundowany przed 1211 rokiem przez piastowską księżniczkę Adelajdę Kazimierzównę, córkę Kazimierza II Sprawiedliwego, księcia krakowskiego. Fundatorka po swojej śmierci 8 grudnia 1211 została w nim pochowana.

Read more...

Polska- Sandomierz

Kartka która przyszła do mnie od Kazika. I ponownie Kościół Św. Jakuba Apostoła w Sandomierzu. Decyzją Iwona Odrowąża, biskupa krakowskiego od 1226 roku kościół jest siedzibą konwentu dominikańskiego. Notatka Bernarda Guiego sugeruje, że zakonnicy wprowadzili się do niego rok później. Sandomierski klasztor jest drugim po krakowskim konwencie Świętej Trójcy klasztorem dominikańskim w Polsce i jednym z najstarszych klasztorów dominikańskich w Europie.

Read more...

Polska- Sandomierz

Kartkę otrzymałem prywatnie od Kazika. Kościół św. Jakuba Apostoła w Sandomierzu to rzymskokatolicki kościół ceglany z XIII wieku, prawdopodobnie zbudowany razem z budynkami klasztornymi w 1236 roku, chociaż niektóre źródła mówię że w 1211 roku.

Read more...

Polska- Płock

>> piątek, 27 kwietnia 2012

Kartkę otrzymałem prywatnie od Sydus. Ulica Tumska należy do najważniejszych ulic Starego Miasta w Płocku. Jej początki sięgają XIX wieku. Jeszcze w latach 70. XX wieku była dostępna dla samochodów, dziś jest głównym deptakiem miasta. Na Tumskiej znajduje się wiele ciekawych obiektów, m.in.: bazylika katedralna NMP, Muzeum Diecezjalne, secesyjna kamienica pod nr 8 - obecnie główny budynek Muzeum Mazowieckiego.
Pocztówka z serii: Stare widokówki Płocka.

Read more...

Brunei- Bandar Seri Begawan

>> czwartek, 26 kwietnia 2012

Kartkę otrzymałem w ramach prywatnej wymiany z Theng. To moja jedyna kartka z tego egzotycznego miejsca. Brunei, oficjalnie Państwo Brunei Darussalam, to państwo położone w Południowo-Wschodniej Azji, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo. Brunei to monarchia absolutna a najważniejszą osobą w państwie jest sułtan, który jest jednocześnie głową państwa i szefem rządu.
Na kartce nocny widok na Sultan Omar Ali Saifuddin Meczet. Uważany za jeden z najpiękniejszych meczetów w regionie Azji i Pacyfiku i główna atrakcja turystyczna Brunei. Meczet jako symbol wiary islamskiej w Brunei dominuje w panoramie miasta. Budynek został ukończony w 1958 roku i jest przykładem nowoczesnej architektury islamu.

Read more...

Australia- Sandgate

Kartkę otrzymałem prywatnie od Derci. Sandgate to nadmorskie przedmieście w Brisbane w Australii. Na kartce w oddali widoczny Ratusz- chociaż początowo myślałem że to latarnia morska. Budynek został odnowiony w 2011 roku na okazję setnej rocznicy jego budowy. Sandgate słynie z pięknych piaszczystych plaż, dlatego jest azylem dla mieszkańców Brisbane, gdzie mogą odnaleźć spokój i miejsce na odpoczynek.

Read more...

Polska- Puławy

>> środa, 25 kwietnia 2012

Kartkę otrzymałem prywatnie od Władysława. Na pocztówce widzimy miasto Puławy w pigułce. Między innymi Świątynia Sybilli z lat 1798-1801, Urząd Miasta, klasycystyczny pałac Czartoryskich, Biblioteka Miejska, kościół Matki Bożej Różańcowej z 1880r., Willa "Cienista" z 1830r. a także centrum handlowe "Galeria Zielona".

Read more...

Polska- Wrocław

Kartkę otrzymałem prywatnie od  Kolekcji. Wrocławskie krasnale tą nazwą określa się figurki krasnali, umieszczanych na ulicach Wrocławia sukcesywnie od roku 2001. Stały się niewątpliwą atrakcją miasta: organizowane są specjalne wycieczki szlakiem krasnali i wydawane broszurki dla turystów chcących połączyć odnajdywanie kolejnych figurek ze zwiedzaniem Wrocławia. Liczba krasnali zmienia się- wciąż pojawiają się nowe, a niektóre są kradzione lub padają ofiarą wandalizmu mimo instalowanych zabezpieczeń.
Na kartce:
- Pierożnik na ul. Kuźniczej (przed wejściem do restauracji "STP")
- Syzyfiki na ul. Świdnickiej (koło Poczty Polskiej)
- Obieżysmak na Rynku (przed restauracją Pizza Hut)

Read more...

San Marino- San Marino

>> wtorek, 24 kwietnia 2012

Kartkę otrzymałem prywatnie od Pharmacy Seal. San Marino uważa się za najstarszą republikę świata, utworzoną w 301 roku przez utalentowanego chrześcijańskiego budowniczego, kamieniarza zwanego Świętym Marinusem. Gdy uciekał przed prześladowcą chrześcijan- cesarzem rzymskim Dioklecjanem, ukrył się na szczycie Monte Titano (najwyższe z siedmiu wzgórz San Marino) i tam założył małą wspólnotę chrześcijańską.
W mieście San Marino zachowały się średniowieczne domy, place i fortyfikacje. Gród otaczały mury obronne z licznymi bramami i basztami. Powyżej grodu, na trzech wierzchołkach góry Titano zbudowano obronne zamki połączone murami. Największa z nich jest twierdza La Rocca o Guaita. Została zbudowana już w XI w. Swój obecny kształt uzyskała po przebudowach z XV wieku. Nad twierdzą góruje wieża o planie wydłużonego pięcioboku, która została zbudowana bezpośrednio na skale (bez fundamentów).
Na kartce tak zwana Druga Wieża (Seconda Torre).

Read more...

Kanada- Ontario

Ontario to prowincja w Kandzie- jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią kraju. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa oraz największe miasto Kanady- Toronto. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.

Read more...

Polska- Warszawa

>> poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Kartka otrzymana ze zlotu Postcrosserów jaki odbył się 5 września 2011 w Warszawie.
Pałac Kultury i Nauki (PKiN, poprzednio Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina) to najwyższy budynek w Polsce. Jego całkowita wysokość to 230,68 metra. Wzniesiony jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Oddany do użytku w 1955 wybudowany w trzy lata według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa budynek inspirowany jest chicagowskimi i moskiewskimi budowlami.
Poniżej kartki podpisy uczestników zlotu:


Read more...

Polska- Gdańsk

Kartkę otrzymałem prywatnie od Pasażerki. Brzeźno to nadmorska dzielnica Gdańska, przez kilka wieków spokojna osada rybacka- od początków XIX wieku staje się popularnym kąpieliskiem. Przed II wojną światową posiadała 200 metrowe molo, łazienki, dom zdrojowy, kilkanaście hoteli i pensjonatów. W słoneczne dni na brzeźnieńskich plażach przebywa więcej wczasowiczów niż w Sopocie. Molo pozostało do dziś i jest alternatywą dla zatłoczonego mola w Sopocie.

Read more...

Anglia- Londyn

>> piątek, 20 kwietnia 2012

Kartkę otrzymałem prywatnie od Kass. Chyba każdy z nas potrafi zidentyfikować czerwone autobusy. Przecież to jeden z symboli Londynu. Coraz nowocześniejsze, nabierają nowego wyglądu. Ale nie zapominamy o tych które mają duszę, o tych które jako pierwsze służyły londyńskiej komunikacji.
Typ STL został wprowadzony w 1932 roku i został uznany za pierwszy naprawdę nowoczesny autobus piętrowy. Był tak popularny, że zostało wyprodukowanych 2650 wozów tego typu. A jego produkcję zakończono dopiero w 1955 roku.

Read more...

Holandia- Groningen

Groningen to miasto w północnej Holandii. W Groningen znajduje się renomowany uniwersytet, założony w 1614 oraz mierząca około 100 metrów wysokości Martinitoren, jedna z najwyższych wież kościelnych w Holandii. W wieży znajdują się spiralne schody liczące 260 stopni. A także w budowli mieszczą się aż 62 dzwony. Stanowi atrakcyjny punt widokowy okolicy, przez co jest jedną z większych ciekawostek turystycznych miasta.

Read more...

Polska- Szczeliniec Wielki

>> czwartek, 19 kwietnia 2012

Kolejna kartka otrzymana prywatnie od Sandry. Kartka ponownie z uroczego Szczelińca Wielkiego. Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała i popękana, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi oraz zwierzęta, na przykład jak te na pocztówce: Wielbłąd, Mamut i Kwoka.

Read more...

Polska- Szczeliniec Wielki

Kartkę otrzymałem prywatnie od Sandry. Kartka przedstawia szczególne dla mnie miejsce- Szczeliniec Wielki. To najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów. Miałem okazję kilkakrotnie odwiedzać to miejsce, które już opisywałem TUTAJ

Read more...

Finlandia- Kemi

>> środa, 18 kwietnia 2012

Kemi to miasto w Finlandii, położone nad Zatoką Botnicką. Miasto znane jest z tego, że co roku budowany jest tutaj ogromnych rozmiarów zamek ze śniegu. Niestety nie mam okazji podziwiać tego na kartce którą dostałem. Sam nie wiem na czym bardziej skupić wzrok- czy na krowach czy na tęczy. Chyba bardziej na krowach, bo są nieco innego koloru niż przyzwyczailiśmy się do widoku na rodzimych łąkach. To bydło rasy simentale- pochodzi ze Szwajcarii. Charakteryzuje się umaszczeniem biało-kremowym lub czerwono białym, głowa umaszczona na biało.

Read more...

Holandia- Amsterdam

Kartkę otrzymałem prywatnie od Martiny. Amsterdam nazywany jest " Wenecją Północy"- posiada ponad sto kilometrów kanałów, około 90 wysp i 1500 mostów. Trzy główne kanały to Herengracht , Prinsengracht oraz Keizersgracht powstałe w XVII wieku podczas holenderskiego Złotego Wieku.
Prinsengracht (Kanał Książęcy) jest najdłuższym kanałem w Amsterdamie. Jego nazwa pochodzi od księcia Orańskiego. Większość domów wzdłuż kanału pamięta wspomniany holenderski Złoty Wiek. Osobiście to właśnie z tymi charakterystycznymi budynkami będzie zawsze mi się kojarzyć stolica Holandii.

Read more...

Polska- Ziębice

>> wtorek, 17 kwietnia 2012

Kartkę otrzymałem prywatnie od Kolekcji. Ziębice to miasto położone w województwie dolnośląskim w powiecie ząbkowickim. W mieście znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, które posiada w swoich zbiorach największą w Europie kolekcję żelazek. Dlaczego ja wcześniej o tym nie słyszałem? Chętnie bym to miejsce odwiedził chociaż za prasowaniem nie przepadam.

Read more...

Polska- Bieszczady

Kartkę otrzymałem prywatnie od Mishi. Pocztówka jest kolejnym dowodem na piękno tej części Polski, czyli Bieszczad. Widok na kartce z Połoniny Wetlińskiej (1253m) na Smerek (1222m) jest powalający.

Góra Smerek do wysokości 1050–1100 m n.p.m. jest porośnięta lasem; wyżej występuje połonina. Smerek ma dwa wierzchołki. Północny, wyższy wierzchołek jest oddalony o kilkadziesiąt metrów od południowego i występuje w nim tzw. szczelina tensyjna. Na udostępnionym dla turystów wierzchołku południowym znajduje się żelazny krzyż w miejscu, gdzie piorun zabił turystę.

Read more...

Włochy- Rzym

>> poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Kolejna kartka do mojej kolekcji z mapami metra. Tym razem kolejka ze stolicy Włoch, aczkolwiek kartkę tę otrzymałem aż Tajwanu. Widać i tam znane jest "Wieczne miasto".

Sieć metra w Rzymie składa się obecnie z dwóch przecinających się linii podziemnych A i B (na kartce linia niebieska oraz pomarańczowa). Obie linie spotykają się przy dworcu kolejowym Roma Termini. Poza tym Rzym posiada trzy linie metra naziemnego (popularne „trenini” – kolejki).

Read more...

Holandia- Culemborg

>> niedziela, 15 kwietnia 2012

Culemborg to miasto w środkowej Hoalndii położone na południe od rzeki Lek. Liczy niespełna 30tys. mieszkańców.
Na kartce, jak pisze nadawczyni, największy na świecie most kolejowy zbudowany jedynie przy użyciu ludzkich rąk. Zaczęto go budować około 1890 roku, a zdjęcie pochodzi z 1910 roku. Szkoda że ktoś mi nagryzł. Taki urok kartek z obiegu:)

Read more...

Rosja- Saint Petersurg

>> sobota, 14 kwietnia 2012

Kartkę otrzymałem prywatnie od Ewy z Rosji. Chociaż Ewa na codzień mieszka w Moskwie, to pocztówka przyszła z Saint Petersburga. Jeszcze w szacie zimowej. A co! W końcu na przyszły tydzień zapowiadają jeszcze przymrozki, to kartka nadal nie traci na aktualności. Chociaż na śnieg nie ma co już chyba liczyć.

Na kartce Katedra Piotra i Pawła- miejsce pochówku wszystkich cesarzy i cesarzowych od Piotra Wielkiego do Aleksandra III. Był to pierwszy kościół w mieście zbudowany z kamienia. Dość nietypowa konstrukcja jeśli chodzi o świątynię prawosławną.

Read more...

Singapur

>> poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Kartkę otrzymałem prywatnie od Deezee2003. Na pocztówce znajduje się Muzeum Narodowe. Muzeum Otwarte w 1887 r. na cześć królowej Wiktorii znajduje się we wspaniałym budynku, w którym poprzednio mieściło się Muzeum Rafflesa. W muzeum mieszczą się obecnie stałe wystawy: na parterze „dioramy” (woskowe tablice ilustrujące życie pierwszych mieszkańców i sceny historyczne); na pierwszym piętrze- sztuka Chińczyków znad cieśniny oraz sławna kolekcja braci Haw Par- wspaniałe wyroby z jadeitu, agatu, jaspisu i kryształu. 

Read more...

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP