USA- Manassas

>> piątek, 30 września 2011

Manassas to miasto w stanie Virginia. Miasto znane z tego, że w tym miejscu rozegrała się pierwsza bitwa amerykańskiej wojny secesyjnej.
Na kartce jednak Amtrak. Pociąg narodowej korporacji kolejowej w USA. Amtrak posiada 34tys lini kolejowych w 46 stanach. Amtrak zajmuje się głównie przewozem towarowym, ale także obsługuje linie pasażerskie z których korzysta około 30mln osób.

Read more...

Singapur

>> czwartek, 29 września 2011

Singapur to miasto-państwo położone na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego z liczbą ludności niespełna 5mln. Na pocztówce fontanna z Merlionem. Wizerunek posągu Merliona jest znanym symbolem Singapuru, używanym do 1997 jako logo przez singapurską izbę turystyki. Jest to mityczny stwór z głową lwa i ciałem ryby. Ciało ryby stanowi pochodzenia Singapuru jako niegdyś wioski rybackiej. Głowa lwa stanowi oryginalną nazwę Singapuru co oznacza "miasto lwa" czy "kota Singa".

Read more...

Finlandia- Helsinki

>> środa, 28 września 2011

Tym razem kartka z Muminkiem. Muminki to podobni nieco do hipopotamów bohaterowie kreskówki z Finlandii, na podstawie cyklu dziewięciu książek autorstwa  fińskiej (piszącej po szwedzku) pisarki Tove Jansson. Świat w którym żyją Muminki, pełen jest rozmaitych stworzeń- żyją w nim Paszczaki, Hatifnatowie, Mimble- każde z nich ma swój punkt widzenia na świat, swój charakter i temperament. W dzieciństwie nigdy za tą bajką nie przepadałem. Dlatego pocztówka również nie wywołała u mnie euforii i zachwytu.


Read more...

Polska- Lublin

>> wtorek, 27 września 2011

Lublin jest 2 co do wielkości miastem Małopolski oraz 9 miastem w Polsce pod względem ilości mieszkańców. Największy ośrodek akademicki po prawej stronie Wisły, oraz jeden z największych w Polsce. W pierwszych źródłach historycznych z 1228 pojawia się od razu współczesna forma nazwy miasta. Pochodzi ona od nazwy osobowej Lubla utworzonej od imienia Lubomir.  Zygmunt Sułowski wyraził przypuszczenie o łączeniu Lublina z imieniem Lubel (Lubelnia), w analogii do stosunku nazw Wróblin, Wróbel. Założycielem czy właścicielem Lublina w zamierzchłych czasach mógł być zatem człowiek o imieniu Lubel, bądź Lubla.

Read more...

Niemcy- Berlin

>> poniedziałek, 26 września 2011

Kartka przywędrowała ze stolicy Niemiec. Jednak przedstawia pociąg. A właściwie jego miniaturkę na makiecie. Jak napisała Astrid, kolekcjonowanie małych modeli jest popularnym hobby w Niemczech. Sama pocztówka jest niestety tylko zdjęciem na bardzo słabym, delikatnym papierze, przez co o samym pociągu nic nie mogę napisać.

Read more...

Polska- Łódź

>> niedziela, 25 września 2011

Kartkę otrzymałem prywatnie od Dominika. Na kartce wagon tramwajowy typu 2N1 z 1950 roku. W tym właśnie roku Stocznia Gdańska wyprodukował i dostarczyła do Łodzi 30 takich wagonów. Rok później dostarczono kolejne 15 z bardziej luksusową wersją opuszczanych okien. Ostatnia partia dotarła do miasta w 1970 roku, a były one eksploatowane w Łodzi aż do 1989 roku. 

Read more...

Polska- Wałbrzych

>> sobota, 24 września 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Sydus. Książ to zamek, obecnie znajdujący się w granicach Wałbrzycha na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Został wybudowany w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego prawdopodobnie na miejscu dawnego grodu drewnianego.
Na przestrzeni dziejów zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i wygląd, a największy wpływ na dzisiejszy jego charakter miała rodzina Hochbergów władająca zamkiem przez ponad 400 lat.
Dla mnie osobiście to najpiękniejszy zamek w Polsce. Kryjący w sobie wiele tajemnic, w tym najbardziej fascynującą z okresu II Wojny Światowej, kiedy to zaczęto pod nim drążyć tajemnicze tunele. Wszystko to miało być cząstką projektu Reise.

Read more...

Holandia- Baskoop

>> piątek, 23 września 2011

Baskoop to miasto w zachodniej Holandii z liczbą mieszkańców nieco ponad 15tys. Boskoop słynie ze szkółek roślin, szczególnie roślin drzewiastych i szkółek wieloletnich, z czego około 774 znajduje się na długich odcinkach lądowych, przedzielonych przez wąskie kanały. Tymi kanałami przed wojną transportowano wyhodowane rośliny.
Sama kartka nie jest chyba w żaden sposób związana z opisywaną miejscowością. To jest po prostu kot.

Read more...

Polska- Lubiąż

>> czwartek, 22 września 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Martiny. To już druga moja kartka ze Slot Art Festival w Lubiążu, tym razem edycja 2011. Tutaj miała przyjemność mieszkać nadawczyni kartki. I to przez 10 dni.
Toi Toi to system przenośnych toalet. Na pocztówce Kabina  TOI  STANDARD. Ten model cechuje wysoka funkcjonalność przez co jest idealnym rozwiązaniem na potrzeby wynajmu długoterminowego. Zbiornik na odchody o pojemności aż 240 litrów. W podstawowym wyposażeniu także pisuar, podajnik na 2 rolki papieru, bezodpływowy zbiornik z wentylacją.

Read more...

Sri Lanka- Dambulla

>> środa, 21 września 2011

Kolejna kartka, którą przysłał mi Ravindra. Dambulla to miasto na Sri Lance, położone około 70km od Kandy. Do największych atrakcji miasta należy największy i najlepiej zachowany w kraju kompleks świątyń w jaskiniach. Dambulla Cave Temple znana również jako Złota świątynia Dambulla to obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Główne atrakcje rozmieszczone są w 5 jaskiniach, które zawierają posągi, głównie Buddy. Istnieje w sumie 153 posągów Buddy, 3 posągi królów Sri Lanki i 4 posągi bogów i bogiń. Natomiast malowidła zajmują powierzchnię 2100 metrów kwadratowych. Dziś jaskinie stały się głównym centrum religijnym kraju.

Read more...

Sri Lanka- Kandy

>> wtorek, 20 września 2011

Kartkę otrzymałem w ramach prywatnej wymiany z Ravindra. Kandy to miasto w środkowej części kraju. Była to ostatnia stolica epoki starożytnych władców Sri Lanki.
Na kartce obrazek z festiwalu Esala Perahera. Wielka i barwna procesja to głównie pokaz pięknych kolorowych narodowych strojów i kostiumów. Całości towarzyszy taniec i muzyka. Prócz ludzi, w drogie szaty ubiera się również słonie. Ceremonia ta, która co roku odbywa się w lipcu lub sierpniu, przyciąga tłumy z wszystkich części kraju, a także wielu turystów zagranicznych.

Read more...

Austria- Lunz am See

>> poniedziałek, 19 września 2011

Lunz am See to gmina w Austrii, znana głównie jako biegun zimna w Europie. 19 lutego 1932 roku zanotowano tutaj rekordowo niską temperaturę -52,6 stopni. Miejsce znane również z kolei Ybbstalbahn. Jest to kolejka wąskotorowa podlegająca Austriackim Kolejom Federalnym. Znajduje się w Dolnej Austrii Mostviertel. Długość zabytkowej trasy wynosi 17,6km, ale biegnie ona naprawdę malowniczymi zakątkami gór. Jak chociażby zapierająca dech w piersiach metalowa estakada (na pocztówce).

Read more...

Anglia- Skegness

>> niedziela, 18 września 2011

Kartkę otrzymałem w ramach prywatnej wymiany z Pauleną. Skegnes to portowe miasto w Anglii położone na wybrzeżu Lincolnshire. Miasto obecnie jest znanym kurortem nad Morzem Północnym. Pierwszy ośrodek wypoczynkowy został titaj otwarty w 1936 roku. W marcu 2005 roku, Skegness zajęło pierwsze miejsce w sondażu "Yours magazynu", jeśli chodzi o na najlepsze miejsca przejścia na emeryturę w Wielkiej Brytanii.

Read more...

Polska- Kutno

>> sobota, 17 września 2011

Kartkę prywatnie przysłał mi Dominik. Kutno to miasto w środkowej części Polski, w województwie łódzkim, nad rzeką Ochnią. Liczy niespełna 50tys. mieszkańców. Powstało na przełomie XVIII i XIV wieku. 
Kutno jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym. Przez miasto przebiega droga krajowa 92 (dawniej droga krajowa nr 2) łącząca Poznań z Warszawą. 14 km od miasta, w Krośniewicach, przebiega trasa nr 1, z Gdańska przez Łódź do Katowic. Ponadto 2km od Kutna powstaje autostrada A1. Ponadto miasto już w XIX wieku stało się ważnym ośrodkiem kolejowym w Polsce. To też zadecydowało, że w roku 2000 r. Rada Miejska podjęła uchwałę o wyrażeniu zgody na utworzenie na terenie miasta Kutna Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Na kartce widok na miasto. Na pierwszym planie Plac Piłsudskiego oraz reprezentacyjny deptak miasta- ulica Królewska. W oddali dwie wieże kościoła św. Wawrzyńca.

Read more...

Polska- Kraków- Rynek

>> piątek, 16 września 2011

Jadąc do Krakowa najbardziej intrygowała mnie ta atmosfera o której wszyscy wspominają. Że takie specyficzne miejsce, pełne uroku, magii, niecodzienny klimat, coś czego nie ma żadne inne miasto w Polsce. Jeśli miałbym się doszukiwać właśnie czegoś takiego, to w Rynku Głównym w Krakowie.


Rynek jest położony w samym centrum miasta. Ma kształt kwadratu o boku wynoszącym około 200 metrów. Niemal wszystkie kamienice i pałace wokół Rynku to kilkusetletnie obiekty zabytkowe. Tutaj też skupia się całe życie turystyczne miasta. Tutaj właśnie ściągają wycieczki ze wszystkich zakątków Europy i nie tylko. Nie będę chyba oryginalny, jeśli stwierdzę, że najbardziej urokliwe dla mnie były sukiennice.


Sukiennice podlegały przez wieki wielu przemianom i ich obecny kształt w niczym nie przypomina dawnych sukiennic. Już w roku 1257 książę Bolesław Wstydliwy przy lokacji Krakowa zobowiązał się postawić kramy sukienne. Stanowiły one podwójny rząd kramów kamiennych, tworzących jakby uliczkę pośrodku Rynku. I taką funkcję spełniają do dziś. Jak dla mnie bardzo kolorowe, żywe miejsce. Może dla niektórych obraz kiczu, ale uważam, że tak właśnie prezentowany folklor może się podobać przybyszom spoza Polski.


Oczywiście będą na Rynku w Krakowie nie sposób przejść obojętnie koło Kościoła Mariackiego. To również wizytówka miasta. Jeden z największych i najważniejszych, po Katedrze Wawelskiej, kościołów Krakowa, od 1962 posiada tytuł bazyliki mniejszej. Jest kościołem gotyckim, budowanym w XIV i XV wieku. Bardzo charakterystyczny, bowiem posiada dwie wieże o różnych wysokościach: 69 oraz 82 metry.


Wnętrze kościoła zachwyca każdego na każdym kroku. Trudno powiedzieć co piękniejsze. Czy słynny ołtarz, który jest dziełem Wita Stwosza, czy polichromie autorstwa Matejki i Wyspiańskiego czy też witraże wykonane przez tego ostatniego. Nie tylko sam ołtarz główny jest prawdziwym dziełem sztuki. Można tak samo powiedzieć o każdej kaplicy w obu nawach bocznych. Cały kościół to wręcz jedno wielkie dzieło sztuki.


Cały Rynek i panująca wokoło otoczka, to sprawa głównie symoblii, które stały się nieodłącznym elementem Krakowa charakterystycznym tylko dla tego miejsca. Jest ich wiele, ale wspomnieć należy o tych najważniejszych, czyli:

Precle- tradycyjny krakowski wypiek sprzedawany z charakterystycznych stojaków niemal na każdym rogu ulic przylegających do Rynku


Dorożki- niegdyś użyteczne jako jedyny środek transportu w mieście. Obecnie traktowane jako element lokalnego folkloru. Tak pięknych powozów nie powstydziłby się najznakomitsze pary królewskie.


Kwiaciarki- kwiaty na Rynku sprzedawane od lat. Tylko nieco forma się zmieniła, bo te żółte parasole z reklamą radia średnio mi się podobają. Ale tradycja pozostała, symbol Krakowa przetrwał do dziś.

Read more...

USA- Columbus

>> czwartek, 15 września 2011

Columbus to stolica i największe miasto w stanie Ohio. Na kartce jednak nie ma zdjęcia miasta, lecz dzieło sztuki znanego ludowego rzeźbiarza w mieście Columbus: Elijah Pierce. Dzieło pochodzi z 1967 roku i nosi nazwę Your Guardian Angel (Twój Anioł Stróż). Kartka kompletnie nie w moim stylu.

Read more...

Estonia- Tallinn

>> środa, 14 września 2011

Kartka przywędrowała do mnie z Talina- stolicy Estonii. Ale pocztówka ukazuje zamki, twierdze i znaczące ruiny rozsiane po całym kraju. Na mapce została zaznaczona większość warowni, na zdjęciach jedynie 7 ważniejszych lub bardziej znanych: Narva, Tallinn, Rakvere, Viljandi, Kuressaare, Haapsalu i Paide.

Read more...

Polska- Biała Podlaska

>> wtorek, 13 września 2011

Jeszcze raz na wycieczkę do Białej Podlaskiej zabiera nas Władysław za sprawą przesłanej przez Niego kartki. Na największym zdjęciu kościół św. Anny. Wybudowany w 1572 roku, na pogorzelisku wcześniejszej świątyni (z 1525 r.), pierwotnie jako zbór ariański. Po wypędzeniu arian w 1596 roku przez Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła "Sierotkę", przebudowany w latach 1597-1603 i w 1603 wyświęcony pod wezwaniem św. Anny. Na dachu świątyni znajduje się krzyż u którego podstawy widnieje leżący islamski złoty półksiężyc, umieszczony tam na pamiątkę zwycięstwa nad Turkami pod Wiedniem w 1683 roku.

Read more...

Polska- Biała Podlaska

Kolejna kartka z Białej Podlaskiej od Władysława. W dokumentach historycznych po raz pierwszy Biała Podlaska pojawiła się w 1481. Jej pierwszymi właścicielami byli Iliniczowie, za założyciela uchodzi Piotr Janowicz przydomek „Biały” – wojewoda trocki, hetman Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Szybki rozwój miasta miał miejsce w okresie międzywojennym, powstała wówczas fabryka Raabego, elektrownia miejska, a w latach 1923-1939 istniała Podlaska Wytwórnia Samolotów (PWS). Produkowała ona samoloty wojskowe zarówno licencyjne jak i własnej konstrukcji. Majątek Podlaskiej Wytwórni Samolotów został rozgrabiony przez okupantów radzieckich po 17 września 1939.


Read more...

Polska- Biała Podlaska

Kolejna kartka otrzymana prywatnie od Władysława. Biała Podlaska (dawniej Biała Radziwiłłowska lub Biała Książęca) to miasto na wschodzie Polski, w województwie lubelskim. Obecnie ma największą powierzchnię spośród miast Podlasia Południowego. Jest położone nad rzekami Klukówką, Rudką i Krzną, w odległości 36 km od granicy z Białorusią.
Na kartce ujęcia sprzed kilkudziesięciu lat na Rynek, Wieżę Bramną, późnobarokowy kościół pobazyliański oraz Akademię Wychowania Fizycznego.

Read more...

Polska- Biała Podlaska

Kartkę otrzymałem w ramach prywatnej wymiany z Władysławem. Herb Białej Podlaskiej to jeden z symboli miejskich. Miasto zawdzięcza go Michałowi Kazimierzowi Radziwiłłowi. Przedstawia on świętego Michała stojącego na smoku z mieczem i wagą w rękach, całość wpisana jest w czerwoną tarczę.
Prócz herbu na kartce również Wieża Bramna  z XVII wieku, obecnie siedziba Wojewódzkiego Domu Kultury.

Read more...

Brazylia- Iguassu

>> poniedziałek, 12 września 2011

Wodospad Iguassu jest najpotężniejszym wodospadem na Ziemi, chociaż nie największym ani najwyższym. Żaden inny nie ma tylu osobnych kaskad. Jest ich około 275. Między kaskadami znajduje się wiele skalnych wysp. Przypominające ocean, szerokie na 4 km wody Iguassu spadają z półkolistej krawędzi płaskowyżu parana 72 m w dół. Woda spływa do wąskiego wąwozu, nazywanego La Garganta del Diablo (Diabelska Gardziel), a później rozdziela się na liczne kaskady.
W pełni sezonu deszczowego, od listopada do marca do Diabelskiej Gardzieli wlewa się w ciągu sekundy około 13,6 mln litrów wody. jest to ilość wystarczająca do napełnienia sześciu olimpijskich basenów. Ogłuszający łoskot wodospadu można usłyszeć z odległości 24 km.

Read more...

Polska- Mała Rawka

>> niedziela, 11 września 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Pasażerki. Bacówka Pod Małą Rawką to schronisko turystyczne PTTK położone na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, u podnóża Małej Rawki. Usytuowane jest na wysokości 930 m n.p.m. Bacówka powstała w 1979 roku i funkcjonuje nieprzerwanie do dzisiaj. Na kartce widok na Połoninę Wetlińską i Caryńską.

Read more...

Węgry- Budapeszt

>> sobota, 10 września 2011

Kartkę otrzymałem prywatnie od Magdalena19. Budapeszt to stolica i największe miasto na Węgrzech, położone nad Dunajem. Formalnie miasto stworzone zostało w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu- na lewym. Dziś to jedna z najważniejszych metropolii Europy Środkowej. Stanowi wielki ośrodek kulturalny i naukowy, jest też ważnym centrum turystycznym i uzdrowiskowym (kompleksy balneologiczne). Zachwyca pięknem architektury oraz imponuje bogactwem zabytków.

Read more...

Polska- Kraków- Kazimierz

>> piątek, 9 września 2011

Właśnie skończył się mój urlop. Więc myślami wracam do wyjazdu. Ale nie nie, w trakcie ostatnich dni nigdzie nie byliśmy. Wracam jeszcze do wspomnień z lipcowego wyjazdu do Małopolski. A dokładnie do perły południa- Krakowa.

Wizyta na Kazimierzu to obowiązkowy punkt zwiedzania Krakowa. Przytulne kafejki i restauracje tej dzielnicy, galerie, antykwariaty, brukowane uliczki- wszystko to przyciąga turystów. Każdy kto przyjeżdża do Krakowa, pragnie odbyć spacer wąskimi uliczkami Kazimierza, przyjrzeć się synagogom i żydowskim cmentarzom. Już dziś ta część miasta jest ogromną konkurencją dla krakowskiego Rynku i stanowi bez wątpienia jedną z atrakcji wawelskiego grodu.


Kazimierz pozostał "nieukończonym" miastem. Paradoksalnie to właśnie przyczyniło się do jego dzisiejszej sławy, bo gdy w 1495 roku zakazano Żydom mieszkać na terenie Krakowa, bez przeszkód mogli się oni osiedlić właśnie tutaj. W ten sposób powstało jedyne w ówczesnym świecie miasto rządzone przez Żydów, podlegające tylko królowi, posiadające własny samorząd i otoczone murem.


Miejscem które wydało mi się najbardziej urokliwym jest ul. św. Józefa i Meiselsa. Ostatnie takie zachowane podwórko na krakowskim Kazimierzu. Jest to ciekawe miejsce ze względu na wspaniały klimat, historię oraz fakt, że nakręcono tutaj wiele wspaniałych ujęć filmowych m.in. do Listy Schindlera w reż. Stevena Spielberga, Tylko Mnie Kochaj w reż. Ryszarda Zatorskiego, czy też emitowanego w telewizji serialu Majka.


Podczas spaceru uliczkami udało nam się zajrzeć do jednej z Synagog. Synagoga Izaaka Jakubowicza największa żydowska świątynia na Kazimierzu. Przez wiele lat uchodziła za najokazalszą i najbogatszą synagogę w mieście.

Budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta w stylu późnobarokowym. Główna sala modlitewna ma wymiary 12 na 16,9 i jest wysoka na 14 metrów. Na ścianach sali głównej, jak również babińca znajdują się obszerny kompleks polichromii w postaci tekstów liturgicznych w ozdobnych obramieniach. Większość z nich odkryto dopiero podczas prac restauracyjnych w latach 90. XX wieku. Najstarsze pochodzą z okresu zaraz po wzniesieniu synagogi, jak np. cytat biblijny znajdujący się u szczytu ściany wschodniej (na zdjęciu), na którym znajduje się chronogram 404, czyli około rok 1643-1644. Na ścianie wschodniej (na zdjęciu), po obu stronach Aron ha-kodesz zachowały się dwie małe tablice z czytelnymi inskrypcjami z porządku błogosławieństwa kapłańskiego, a po prawej przedstawienie menora, która namalowano prawdopodobnie w połowie XVII wieku.


Pomimo obecnej wszędzie historii na krakowskim Kazimierzu, można znaleźć także nową, współczesną tradycję która szybko wkrada się turystyczne szeregi. Bowiem każdy szanujący się Krakus, każdy student a teraz także niemal każdy turysta powinien posmakować zapiekanki. W popularnym Okrąglaku na Placu Nowym do kilkunastu okienek stoją gigantyczne kolejki, aby tylko skosztować zapiekanki długości na pół ręki. Bogate w smakach powinny zadowolić każdego amatora szybkiego, ale jakże smacznego jedzenia. Jak to się zwykło mówić: do wyboru, do koloru. Palce lizać!

Read more...

Polska- Gdańsk

>> czwartek, 8 września 2011

Kartkę otrzymałem prywatnie od desirki. Twierdza Wisłoujście to zabytkowa twierdza w Gdańsku, położona na wyspie. Znajduje się nieopodal osiedla Wisłoujście, Westerplatte i Portu Północnego. Jest to jedna z najlepiej zachowanych fortyfikacji gdańskich i jedynym w Europie zachowanym przykładem nabrzeżnego budownictwa obronnego. Już na długo przed zbudowaniem Twierdzy Wisłoujście, bo prawdopodobnie już w XIII wieku, wejścia do portu gdańskiego strzegła mała fortyfikacja z drewniano-ziemnymi umocnieniami i drewnianą wieżą obserwacyjną. Najstarszym elementem obecnej twierdzy jest wieża latarni morskiej pochodząca z 1482 roku.

Read more...

Białoruś- Brześć

>> środa, 7 września 2011

Brześć, a dawniej Brześć Litewski lub Brześć nad Bugiem to miasto na pograniczu naszego kraju i Białorusi, liczące pond 310tys mieszkańców. Duży ośrodek przemysłowy (m.in. produkcja maszyn i mebli), kulturalny  i naukowy.
Na kartce piękny reprint stacji kolejowej z 1930 roku. Dzisiejsza stacja to tu 5 peronów, kilka budynków stacyjnych (w tym główny budynek dworca z poczekalnią, kasami, przechowalnią bagażu, pocztą, restauracją, sklepami, kantorami i punktami usługowymi), punkt odprawy celnej i paszportowej, budynek dworca podmiejskiego, lokomotywownia oraz punkt zamiany wózków wagonowych z europejskiego rozstawu toru (1435 mm) na wschodni (1520 mm) i odwrotnie.


Read more...

Finlandia- Tampere

>> wtorek, 6 września 2011

Coś musi być fascynującego dla Finów jeśli chodzi o centra handlowe. To już kolejna kartka jaką dostałem z miejsce gdzie ludzi robią zakupy. Koskikeskus mieści się w mieście Tampere i jest właśnie centrum handlowym- najbardziej zróżnicowana centrum handlowego w mieście. Znajduje się on w samym centrum Tampere dlatego jest częstym miejscem spotkań mieszkańców. Oferuje około 80 specjalistycznych sklepów i usług dla swoich klientów. Znajduje się tutaj także kino, zakład opieki zdrowotnej oraz parking na 425 samochodów.

Read more...

Rosja- Lipetsk

>> poniedziałek, 5 września 2011

Lipetsk to miasto w Rosji położone około 440 km na wschód od Moskwy. Liczy ponad 500tys mieszkańców. Lipetsk jest jednym z najstarszych ośrodków leczniczych w Rosji, gdzie można zażyć kąpieli błotnych (po raz pierwszy otwarty w 1805). Ponadto siarczan i chlorek sodu wykorzystuje się do kąpieli leczniczych i do picia.

Read more...

Polska- Warszawa

>> niedziela, 4 września 2011

Kartkę otrzymałem prywatnie od uczestników Mini Zlotu w Warszawie, 23 lipca 2011. Zamek Królewski w Warszawie to barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym. Pierwotnie była to rezydencja książąt mazowieckich. W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. W 1980 Zamek Królewski, wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Obecnie Zamek pełni funkcję muzeum i podlega bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na Zamku Królewskim przyjmowane są również oficjalne wizyty i spotkania państwowe. Każdego roku Zamek Królewski w Warszawie zwiedza 500 000 ludzi.
Pod pocztówką oczywiście podpisy postcrosserów- uczestników mini zlotu.

Read more...

Polska- Sochaczew

>> sobota, 3 września 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Kazika. Kartka ze zbiorów Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Px29-1704 jest ostatnim na świecie czynnym zabytkowym parowozem tego typu. Jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku służył mieszkańcom miasta jako środek transportu. Dzisiaj jako atrakcja turystyczna stanowi miły sposób na spędzenie letniego weekendu.
Parowóz został zbudowany w 1929 roku przez Warszawską Spółkę Akcyjną Budowy Parowozów w Warszawie. Z 20 wyprodukowanych maszyn, po II Wojnie Światowej na terenie polski pozostało 11 tych maszyn, które do 1947 roku zostały wyremontowane i skierowane do służby na różnych kolejach wąskotorowych PKP.

Read more...

Izrael- Dolina Jordanu

>> piątek, 2 września 2011

To moja pierwsza kartka otrzymana z Izraela. Jordan Valley sanowi znaczną część Doliny Jordanu. Ma długość 120 oraz szerokość 15 kilometrów i biegnie od Jeziora Galilejskiego aż do Morza Martwego. Stanowi także granicę między Izraelem a Jordanią. Sama rzeka Jordan ma jedynie 251 km. długości. Wody rzeki wykorzystywane są do celów irygacyjnych i energetycznych, ale ich podział i wykorzystanie jest przyczyną wielu sporów wśród państw, przez które przepływa (Jordania, Izrael, Liban).
W Starym Testamencie wymieniona jako główna rzeka Ziemi Obiecanej. W Nowym Testamencie Jordan wymieniony został jako miejsce chrztu Jezusa i Żydów dokonywanego przez Jana Chrzciciela.

Read more...

USA- Route 66

>> czwartek, 1 września 2011

Route 66 to otwarta 11 listopada 1926 roku trasa drogowa w USA o długości 2448 mil (3939 km) łącząca Chicago z Los Angeles. Odcinki U.S. Route 66 przebiegające przez stany Illinois, Nowy Meksyk i Arizona w 2005 roku zostały uznane za narodową drogę krajobrazową o nazwie Historic Route 66. Łączna długość drogi na tych odcinkach wynosi 2269,2 km i stanowi popularną atrakcję turystyczną.
Route 66 była inspiracją dla wielu twórców. Piosenki o tytule Route 66 nagrały m.in. zespoły The Rolling Stones, Depeche Mode, a także polski Dżem. Droga wielokrotnie była wykorzystywana w filmach, książkach. Stała się wielką legendą Ameryki i ma miliony miłośników na całym świecie.

Read more...

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP