Polska- Sarbinowo

>> środa, 31 sierpnia 2011

Kartkę otrzymałem prywatnie od Rafała, który swoje wakacje spędzał nad morzem. Sarbinowo to miejscowość nadmorska licząca około 500 stałych mieszkańców. Jest to typowa miejscowość letniskowa. Pierwsze wzmianki o Sarbinowie pochodzą z dokumentów z 1309 r. Przed laty leżało ponad 1,5 km. od brzegu morza. Przed pierwszą wojną światową groziła wsi zagłada, pochłonięcie przez morze. W 1910 r. postawiono kamienno - betonowy mur oporowy długości około 1 km wzdłuż plaży, co powstrzymało dalsze niszczycielskie działanie fal morskich.

Read more...

Francja- Paryż

>> wtorek, 30 sierpnia 2011

Kartkę otrzymałem prywatnie od Kazika. Tego obiektu praktycznie nie trzeba nikomu przedstawiać. Bazylika Sacré-Cœur to kościół na szczycie wzgórza Montmartre w Paryżu. 
Kiedy w 1870 roku wybuchła wojna francusko-pruska, dwaj francuscy przemysłowcy przysięgli sobie, że jeżeli po wojnie ujrzą Paryż takim samym, jak przed wojną, to wybudują bazylikę ku Sercu Jezusowemu. Gdy rok później po zakończeniu działań zbrojnych okazało się, że Paryż został nietknięty, przemysłowcy postanowili wypełnić swoją obietnicę. Propozycję z zadowoleniem przyjął ówczesny arcybiskup Paryża i już w 1876 roku rozpoczęto budowę. Ukończono ją w 1914 roku, jednak wybuch pierwszej wojny światowej uniemożliwił konsekrację. Odbyła się ona 5 lat później, w roku 1919.

Read more...

Turcja- Antalya

>> poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Antalya to miasto w południowo-zachodniej Turcji, nad zatoką Morza Śródziemnego w starożytnej krainie Pamfilia, u południowych podnóży gór Taurus. Jest to Znany kurort wypoczynkowy na riwierze tureckiej. W szczycie sezonu turystycznego populacja miasta wzrasta nawet do 2 milionów osób. Miasto ma do zaoferowania ciekawe muzea i starą dzielnicę Kaleiçi, a także restauracje, bary i kluby. Mury, które były niegdyś przeszkodą dla obcych wojsk, dzisiaj bronią miasta przed naporem ruchu ulicznego.

Read more...

Polska- Racibórz

>> niedziela, 28 sierpnia 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Anusiak85. Racibórz położony jest na polsko-czeskim pograniczu, w północnych wrót Bramy Morawskiej. To najstarszy ośrodek miejski województwa śląskiego, z bogatym dziedzictwem kulturowo-historycznym. Ponad tysiącletnia historia zapisała się zabytkami architektury i sztuki z prawie wszystkich epok. Część z nich, zachowana do dziś, stanowi o szczególnym kolorycie miasta. Historycznie to najstarsze z miast południowego Śląska. Wzmiankowany jest w "Kronice" Galla Anonima, gdzie znajduje się informacja o zdobyciu w 1108 r. grodu Racibórz przez rycerzy Bolesława Krzywoustego.

Read more...

Polska- Łańcut

>> sobota, 27 sierpnia 2011

Kartkę otrzymałem prywatnie od Kazika. Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Obecny Zamek wzniesiony został na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629-1642, chociaż historia Łańcuta sięga wczesnego średniowiecza.

Read more...

Pakistan- Hunza

>> piątek, 26 sierpnia 2011

Kartkę otrzymałem prywatnie od Very z Pakistanu, jako Thank You Card. Hunza to najbardziej wysunięta na północ część Pakistanu. Teren niegdyś nazywany jako Kanjut. Przez wieku Hunza była niezależnym księstwem. Przez wiele lat był to teren sporów między Chinami, Pakistanem, a także swoje palce do prawa własności maczali Anglicy i Rosjanie. Do Pakistanu przynależy od 3 listopada 1947 roku. Dziś to piękne tereny górzyste które są rajem amatorów górskich wędrówek i wspinaczki, aczkolwiek ze względu na swoje położenie, mało popularne wśród turystów.

Read more...

Finlandia- Seinäjoki

>> czwartek, 25 sierpnia 2011

Seinäjoki to miasto położone w południowej Zatoki Botnickiej. Seinäjoki znane jest jako gospodarz trzech dużych letnich imprez:  
- Tangomarkkinat- festiwal tańca tango- przyciąga ponad 100 tysięcy gości rocznie,
- Vauhtiajot- połączenie wyścigów samochodowych oraz festiwalu muzyki
- Provinssirock- jeden z największych i najstarszych rockowych festiwalach w Finlandii.
Myślę, że imprezy znane na skalę lokalną lub krajową, bowiem ja osobiście o nich nic nie słyszałem.

Read more...

Niemcy- Drezno

>> środa, 24 sierpnia 2011

Do poprzedniej kartki z Sintry otrzymałem dodatkową pocztówkę od Dmitry'ego. Pierwsze tramwaje w Dreźnie uruchomiono 26 września 1872. Obecnie miasto posiada 12 linii, a obsługuje je tabor 197 pojazdów. 
Na kartce najnowszy typ jeżdżący po ulicach- SachsanTram NGT6DD- całkowicie niskopodłogowy tramwaj, wyprodukowany przez konsorcjum SachsenTram. Tramwaje te produkowane były w latach 1995–1998. Łącznie wyprodukowano 60 tramwajów z czego 13 tramwajów wyprodukowano w wersji dwukierunkowej, a pozostałe 47 w wersji jednokierunkowej. Wszystkie tramwaje NGT6DD eksploatowane są wyłącznie w Dreźnie.

Read more...

Portugalia- Sintra

>> wtorek, 23 sierpnia 2011

Sintra to niewielkie miasteczko położone niedaleko Lizbony. W mieście działa turystyczna linia tramwajowa. Tramwaje w Sintrze uruchomiono 31 marca 1904 o długości niespełna 9 km na trasie Sintra- São Sebastião de Colares. Po dalszej rozbudowie, ostateczna długość linii wyniosła 14,6km. Linię tramwajową zamknięto w lipcu 1975 i zastąpiono autobusami. Ponownie ruch został przywrócony w latach 90-tych. Do obsługi linii w Sintrze służy 8 wagonów silnikowych Brill Crossbench oraz 6 doczepnych Brill Saloon. Oba typy pochodzą z 1903.

Read more...

Polska- Warszawa

>> poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Cały pakiecik 9 kartek otrzymałem od Madzi. Niesamowita niespodzianka!
Metro warszawskie to stosunkowo młody system kolei podziemnej. Pierwszą uchwałę o jego budowie podjęto już w 1925 roku, ale pierwsze wagoniki ruszyły dopiero 70 lat później- 7 kwietnia 1995 roku. Obecnie do użytku oddana jest tylko jedna linia metra o długości 23,1km., na której jest 21 stacji plus jedna stacja techniczna. Metro obsługiwane jest przez 20 pociągów produkcji rosyjskiej oraz 18 nowszych pociągów produkcji polsko-hiszpańskiej. Każdy pociąg liczy po 6 wagonów. Dziennie z metra korzysta ponad 500tys. pasażerów.

Zacznijmy od pierwszej kartki związanej również z metrem. Otóż, opiekę nad rodzinę żyraf z warszawskiego zoo podjęło właśnie metro w Warszawie.


Młociny to ostatnia stacja I linii metra warszawskiego. Położona na Bielanach, niedaleko Huty Warszawa. W miejscu, w którym powstała stacja, jest wybudowany węzeł komunikacyjny dla autobusów, tramwajów i metra, a także parkingi Parkuj i Jedź dla samochodów i rowerów. Stacja i układ torów został wybudowany w taki sposób, aby w przyszłości była możliwość wydłużenia linii metra, jeżeli będzie taka potrzeba. Budowana metodą odkrywkową


Wawrzyszew to pierwsza stacja po Młocinach na I linii metra warszawskiego, położona także na Bielanach. Stacja została ostatecznie oddana do ruchu pasażerskiego 25 października 2008 r., a więc stosunkowo niedawno. Głębokość stacji 7,3 metra pod powierzchnią ziemi. Budowana odkrywkowo.


Na stacji Stare Bielany perony mają bardzo ciekawe, oryginalne drewniane wykończenie. Szare posadzki i ściany są wymieszane z panelami z jasnego drewna, co nadaje stacji ciekawy styl. Głębokość stacji: 7,3 metra pod powierzchnią ziemi. Stacja budowana metodą odkrywkową.


Marymont to dwukondygnacyjna stacja metra. Na terenie stacji znajdują się publiczne toalety, bankomat oraz 4 punkty handlowo-usługowe. Wnętrze jest wykończone granitem, stalą, szkłem i aluminium, przeważają kolory srebrny i niebieski. Wzdłuż galerii, na 37-metrowej ścianie młodzi twórcy będą prezentować swoje prace, w zamierzeniu, że wystrój będzie się zmieniał co 2 miesiące. Stacja na głębokości 13,2 metra pod ziemią.


Plac Wilsona to obecna nazwa stacji oraz placu- pochodzi od nazwiska 28 prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona. We wcześniejszych planach metra z lat 80-tych stacja jest nazywana Plac Komuny Paryskiej. Stacja dwukondygnacyjna.  Na posadzce w okolicach schodów jest ciekawa, kamienna mozaika. We wnętrzu zestawiono ze sobą kamień, stal, szkło oraz polerowany, barwiony beton. Na terenie stacji znajdują się: punkty handlowe, bankomat oraz toalety. Ciekawym elementem architektoniczno-konstrukcyjnym niespotykanym w warszawskim metrze jest Kopuła po stronie południowej stacji Pl. Wilsona. Głębokość stacji to 9 metrów.


Dworzec Gdański to kolejna stacja dwukondygnacyjna- peron oraz galeria. Z antresoli stacji, przez szklane okna, można obserwować ruch pociągów na peronie. Na terenie stacji znajdują się: punkty handlowe, bankomat, toalety i posterunek policji. W lutym 2011 roku oddano do użytku przejście podziemne łączące bezpośrednio stację metra z dworcem kolejowym. Stacja znajduje się 11,5 metra pod powierzchnią.


Centrum to stacja I linii warszawskiego metra oddana do użytku 26 maja 1998 r. Znajduje się w Śródmieściu, przy rondzie Dmowskiego, w okolicy placu Defilad przy Pałacu Kultury i Nauki. Głównymi ulicami w okolicy są ul. Marszałkowska i Al. Jerozolimskie. Stacja dwukondygnacyjna z peronami oraz galerią. Na terenie stacji znajdują się liczne punkty handlowo-usługowe, toalety, główna siedziba Komisariatu Policji Metra Warszawskiego i Poczta Polska. Głębokość stacji to aż 18 metrów.


Wilanowska to stacja dwukondygnacyjna- peron oraz galerie boczne nad torami metra. Na antresolach są wystawiane prace fotografów lub inne prace artystów w ramach galerii "Pociąg do sztuki". Stacja przystosowana jest do pełnienia w razie konieczności funkcji schronu dla ludności cywilnej. Służą temu między innymi grube stalowe drzwi znajdujące się przy każdym wejściu na teren stacji. To na tej stacji 7 kwietnia 1995 roku odbyło się uroczyste uruchomienie pierwszego odcinka metra.

Read more...

Polska- Jezioro Solińskie

>> niedziela, 21 sierpnia 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Kate8722. Jezioro Solińskie to zbiornik retencyjny położony w województwie podkarpackim w pobliżu miejscowości Solina. Pozostałości dawnej wsi Solina znajdują się na dnie obecnego zbiornika. Został on utworzony w 1968 roku poprzez spiętrzenie wód Sanu i Solinki przez zaporę, która ma 81,8 m wysokości (najwyższa w Polsce) i 664 m długości. Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km² i największą w Polsce pojemność (472 mln m³). Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze.
Na kartce Półwysep Jawor na jeziorze. Na tym półwyspie znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy "Jawor". Spośród wszystkich ośrodków przeznaczonych dla turystów na Solinie jest on wyposażony w najlepszy sprzęt wczasowy i żeglarski.

Read more...

USA- Lancaster

>> sobota, 20 sierpnia 2011

Kartka otrzymana prywatnie od violin_girl z Kielc. W Pensylwanii, w okolicach Lancaster znajduje się około 28 krytych mostów. Pensylwania jest znana jako miejsce gdzie owe mosty znalazły swój początek. Kryte mosty charakteryzowało to, że posiadały dach oraz boczną zabudowę, najczęściej były szerokości na jeden pas ruchu. Budowane najliczniej w XIX wieku, dziś stanowią obiekty zabytkowe. Większość mostów w okolicach Lancaster jest wymieniona w Krajowym Rejestrze miejsc o znaczeniu historycznym w USA.

Read more...

Portugalia- Lizbona

>> piątek, 19 sierpnia 2011

Kolejny lizboński akcent komunikacji który przysłała mi Catia. Wcześniej prezentowałem Elevador da Gloria, a tym razem Elevador da Bica. Wcześniej opisywałem na moim blogu TUTAJ. Bardzo zbliżona kolejka do poprzedniej, lecz różni się nieco wagonikami. Powstała w 1892 roku i wspina się przez 245 metrów. Podobnie jak Gloria, początkowo była napędzana cieczą, następnie parą wodną, aby w końcu w 1914 roku została zelektryfikowana. W 2002 roku kolejka została wpisana na listę Zabytków Narodowych.

Read more...

Portugalia- Lizbona

>> czwartek, 18 sierpnia 2011

Kolejny raz kartką uraczyła mnie Catia. Elevador da Gloria to kolejka linowa w Lizbonie kursująca między Placem Restauradores a Bairro Alto. Chociaż sam wjazd na górę nie należy do urokliwych, to mimo wszystko jest to bardzo popularna atrakcja turystyczna. Długość trasy to 265 metrów, a nachylenie zbocza sięga 18%. Kolejka linowa została otwarta w październiku 1885 roku. Na początku została zaprojektowana jako system napędzany wodą, w 1886 roku była napędzana parę wodną, a ostatecznie w 1915 roku została zelektryfikowana. Rocznie przewozi ponad 3 mln turystów.

Read more...

Portugalia- Lizbona

>> środa, 17 sierpnia 2011

Kolejna kartka, którą przysłała mi Catia. Tym razem pełen przekrój lizbońskich tramwajów. Od zabytkowych po nowoczesne składy. Pierwsze tramwaje konne na ulice Lizbony wyjechały 17 listopada 1873, połączyły one dworzec kolejowy Santa Apolonia z dzielnicą Santos. Od tego czasu trudno sobie wyobrazić stolicę Portugalii bez tego środka lokomocji. W latach 1991–1997 zlikwidowano około 2/3 sieci tramwajowej, pozostawiając jedynie linie w najstarszej części miasta oraz jedną trasę wzdłuż rzeki Tag którą zmodernizowano i zakupiono nowe niskopodłogowe tramwaje. Obecnie sieć tramwajowa liczy 5 linii o numerach: 12, 15, 18, 25, 28. 
Po Lizbonie kursują zmodernizowane w połowie lat 90. XX w. stare tramwaje które po modernizacji nazwano Remodelado. Dla linii nr 15 zakupiono niskopodłogowe tramwaje wybudowane w zakładach CAF w ilości 10 sztuk (na pocztówce w dolnym lewym rogu).

Read more...

Portugalia- Mirandela

>> wtorek, 16 sierpnia 2011

Prócz kartki postcrossingowej,  Catia przysłała mi dodatkową pocztówkę. Kolej Mirandela została stworzona na miejscowe potrzeby gminy Bragança. Metro Mirandela powstało w 1995 roku. Początkowo były cztery kolejki pomalowane na zielono, które nosiły nazwy od miast europejskich: Bruksela , Lizbona , Strasburg i Paryż. Wagoniki które jeżdżą na linii to LRV2000. Mają one wszelkie pozory nowoczesności, ale w rzeczywistości jest to wynik przeróbki starych wagonów Đura Đaković, zakupionych w byłej Jugosławii w 1980 roku. Obecnie kolejki będą wymieniane na nowsze pojazdy.


Read more...

Portugalia- Lizbona

>> poniedziałek, 15 sierpnia 2011

Gare do Oriente to dworzec kolejowy w Lizbonie, położony w pobliżu terenów wystawowych Expo 1998. Budynek stacji został zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava. Jest jednym z głównych węzłów komunikacyjnych w mieście. Obsługuje lizbońskie metro, pociągi szybkie, międzynarodowe, podmiejskie i regionalne. A także znajduje się tutaj krajowy i międzynarodowy dworzec autobusowy, centrum handlowe i komisariat policji. Rocznie z obiektu korzysta około 75mln pasażerów.


Read more...

Anglia- Londyn

>> niedziela, 14 sierpnia 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Nikoli z Londynu. Londyn położony jest nad Tamizą i jest trzecim największym miastem Europy (po Moskwie i Stambule, przed Paryżem). Jest także największym miastem Unii Europejskiej i jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta jak i aglomeracji. Liczba mieszkańców Londynu (w granicach tzw. Greater London) wynosi ok. 8 mln, cała zaś aglomeracja londyńska, łącznie ze wszystkimi przyległymi miastami liczy ok. 20 mln mieszkańców.
Na kartce mapka Wielkiej Brytanii oraz londyńskie symbole, czyli m.in. Tower of London, Tower Bridge, Big Ben, Webminster, czerwone autobusy i budki telefoniczne.

Read more...

Polska- Krynica Morska

>> sobota, 13 sierpnia 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Martiny. Krynica Morska to miasto w województwie pomorskim, na Mierzei Wiślanej między Bałtykiem a Zalewem Wiślanym. Miejscowość turystyczna oraz kąpielisko morskie z portem rybacko-jachtowym.
Zdjęcie na pocztówce zrobione techniką solarigraficzną. To technika pozytywowa, której efektem jest otrzymanie zdjęcia z wyraźnymi śladami wędrówki słońca na nieboskłonie. Do tej techniki używa się aparatów bezobiektywowych najczęściej tworzonych przez samych autorów. Na kartce efekt naświetlania przez okres 12 miesięcy.

Read more...

Niemcy- Drezno

>> piątek, 12 sierpnia 2011

Drezno to miasto we wschodnich Niemczech położone nad Łabą. Jego nazwa pochodzi od starołużyckiego Drežďany, oznaczającego "mieszkańcy mokradeł". Doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej i odbudowane tylko częściowo, posiada pomimo swojej długiej i bogatej historii, niewielką część dawnej historycznej zabudowy.
Na kartce  barokowy luterański kościół Marii Panny. Ta monumentalna świątynia to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Europie zabytków protestanckiej architektury sakralnej.

Read more...

Niemcy- Hamburg

>> czwartek, 11 sierpnia 2011

Hamburg Hauptbahnhof to główny dworzec kolejowy Hamburga i jednocześnie jeden z największych w Niemczech. Dziennie obsługuje około 450tys. pasażerów co sprawie że jest drugim po Gare du Nord w Paryżu najbardziej ruchliwym dworcem kolejowym w Europie. Dziennie odjeżdża z niego ponad 700 pociągów regionalnych i dalekobieżnych oraz prawie 1000 składów podmiejskich. Sam dworzec zajmuje ogromną powierzchnię i stanowi jakby miasto w mieście. Hala odjazdów składa się z kilku pięter na których jest mnóstwo biur podróży, sklepów, marketów i placówek usługowych.

Read more...

Polska- Wałbrzych

>> środa, 10 sierpnia 2011

Kolejna kartka otrzymana prywatnie od Bonato z Wałbrzycha. Ratusz w Wałbrzychu znajduje się przy Placu Magistrackim w Wałbrzychu. Budowla została wybudowana w 1856 w stylu neogotyckim. W 1903 roku ratusz został powiększony o dwa boczne skrzydła. Dzisiaj ratusz pełni tę samą funkcję co przed laty - ma tutaj siedzibę Urząd Miasta Wałbrzych.

Read more...

Polska- Wałbrzych

Kartka otrzymana w ramach prywatnej wymiany z Bonato. Wałbrzych to miasto na Dolnym Śląsku w centralnej części Sudetów, rozłożone w niewielkiej Kotlinie Wałbrzyskiej oraz na otaczających ją wokół Górach Wałbrzyskich.
Na kartce urokliwy wałbrzyski Rynek który jest centralnym placem miasta na którym w 1731 roku stał drewniany ratusz. W 1996 roku rynek przeszedł gruntowną modernizację, ograniczono na nim ruch samochodowy, wybudowano fontannę oraz elementy małej architektury (dotychczas mieścił się tam parking wybudowany w 1928 roku).

Read more...

Białoruś- Mińsk

>> wtorek, 9 sierpnia 2011

Pierwszy budynek kompleksu hotelowego "Mińsk" został zbudowany w 1958 roku. Był to jeden z najbardziej komfortowych i dobrze wyposażonych hoteli tego typu. WC, telefon i telewizor znajdował się w każdym pokoju. Restauracja, bufet i kawiarnia otwarte były 24 godziny na dobę, co w tamtych czasach było naprawdę ekstrawagancją. Po wielu przebudowach i rozbudowach, dziś stanowi luksusowy hotel czterogwiazdkowy, jeden z najlepszych na Białorusi. Oferuje 252 pokoi o zróżnicowanym, ale wysokim standardzie. 
Niestety nie znalazłem informacji o pomniku z pierwszego planu pocztówki. Prawdopodobnie postawiony dla uwiecznienia powstania miasta, lub wówczas raczej osady, już w 940 roku.


Read more...

Polska- Ustronie Morskie

>> poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Kartka otrzymana od Macieja, kolegi z pracy, który właśnie wrócił z wakacji nad Bałtykiem. Ustronie Morskie to jedna z najbardziej znanych miejscowości na polskim wybrzeżu, charakteryzująca się piękną plażą i malowniczą okolicą. Dużą atrakcją jest „Błękitny Szlak” wzdłuż wybrzeża Bałtyku- od Ustronia Morskiego do miejscowości Gąski, gdzie znajduje się latarnia morska. Sama miejscowość jak i okolice bogate są w liczne zabytki architektury. Tutaj morze szumi wyjątkowo przyjaźnie, piasek rozgrzewa terapeutycznie, a soczysta zieleń przynosi długotrwałe ukojenie i niesłabnące wspomnienia doskonałego wypoczynku.


Read more...

Polska- Warszawa

>> niedziela, 7 sierpnia 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Laury. Dworzec Wiedeński to nieistniejący dworzec kolejowy w Warszawie. Był budowany od 14 lipca 1844 do 14 czerwca 1845 dla Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Był położony na rogu Alei Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej. 14 czerwca 1845 dokonano otwarcia drogi dworca i pierwszego odcinka linii kolejowej. Na początku XX wieku dworzec został rozbudowany o nowy budynek dla przyjezdnych, a w okresie międzywojennym rozebrany w związku z budową warszawskiej linii średnicowej. Zupełnie nowy budynek dworca głównego zaczęto budować w 1932, jednak pozostał on niedokończony i został ostatecznie zburzony w 1944 przez Niemców, po upadku Powstania Warszawskiego.

Read more...

Anglia- Londyn

>> sobota, 6 sierpnia 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Nikuś. Budynek Houses of Parliament, znany także jako Pałac Westminsterski, stoi na miejscu XI-wiecznego pałacu Edwarda Wyznawcy. W 1547 roku rezydencja królewska została przeniesiona do Pałacu Whitehall, lecz lordowie wciąż spotykali się w Westminsterze, co ostatecznie uczyniło go siedzibą angielskiego parlamentu. Wspaniała neogotycka budowla, jaką możemy podziwiać dzisiaj, powstała pomiędzy 1840 a 1888 rokiem. To dzieło architekta Karola Barry, który tworząc projekt postawił sobie za cel upodobnienie Parlamentu stylistycznie do pobliskiego Opactwa Westminsterskiego, tradycyjnego miejsca koronacji królów. Dwie charakterystyczne wieże to Big Ben i Wieża Victorii, na którą w czasie obrad Parlamentu wciągana jest flaga narodowa. 

Read more...

Polska- Kraków

>> piątek, 5 sierpnia 2011

Kartka otrzymana ze zlotu postcrosserów, który odbył się 16-17 lipca 2011 w Krakowie. Na kartce Zamek Królewski- rezydencja królewska mieszcząca się na Wzgórzu Wawelskim. A także na tym samym wzgórzu Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława- miejsce koronacji królów Polski oraz spoczywania ich szczątków. Pochowani tu są św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów) i członkowie rodzin królewskich oraz wielcy wodzowie i wieszcze narodowi, a także prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską.
Poniżej także podpisy postcrosserów uczestniczących w zlocie.

Read more...

Polska- Auschwitz II Birkenau

>> czwartek, 4 sierpnia 2011

Auschwitz dzieli się na kilka obozów i podobozów. Główna część to Auschwitz I gdzie mieściło się więzienie. Natomiast oddalone o kilka kilometrów Auschwitz II Birkenau to obóz śmierci. Największy nazistowski obóz zagłady. To w nim zginęła przeważająca liczba ofiar Auschwitz, tu były specjalnie zaprojektowane i wzniesione zespoły komór gazowych z krematoriami.


Obóz został wybudowany siłami więźniów z obozu Auschwitz I. Obszar 140 hektarów otoczony drutem kolczastym pod napięciem- z zewnątrz, jak również drutem kolczastym dzieląc poszczególne sektory. Do końca 1944 r. powstało około 300 różnych budynków- baraków, latryn, wartowni, komór gazowych. To tutaj byli kierowani niemal wszyscy Żydzi. Specjalne ludzkie transporty wjeżdżały na rampę- a stąd prosto do komór gazowych. To tutaj skazani przeżywali swoje ostatnie minuty życia. Zadowoleni, że w końcu dojechali na miejsce, że zaraz zostaną poddani procesowi kąpieli i odwszawiania. Tylko niemiły zapach mógł zdradzić, że za wszystkim kryje się podstęp i śmierć.


Przez cały czas zwiedzania obozu padał deszcz i panowała szalona burza. Mieliśmy parasole, kurtki przeciwdeszczowe. W każdej chwili mogliśmy się schować pod dachem lub w budynku. Więźniowie nie mieli tego luksusu. My narzekaliśmy na to że wszędzie mokro, dla nich to była okazja aby zmyć z siebie kurz, brud, czy napić się wody z kałuży. Dwa światy, dwa inne spojrzenia na to samo zjawisko atmosferyczne. 

Ci którym na wstępie udawało się uniknąć komory byli przetrzymywani na siłę roboczą. A nocowali w drewnianych barakach. Bez specjalnego ogrzewania, z przeciekającym dachem i mnóstwem szczurów. Gryzoni nie brakowało, bowiem sprzyjało im środowisko brudu. Prycze trzypiętrowe, niejednokrotnie po dwie osoby na każdym poziomie. Ci z dołu byli od razu przegrani z kilku powodów. Raz że najbardziej podatni na pogryzienia ze strony szczurów, dwa że w czasie chłosty najłatwiej było ich zbić, to jeszcze musieli przyjąć na siebie odchody tych co byli nad nimi.


Latryny były. Ale kto z nich korzystał? A jak nawet był moment na to aby załatwić swoje potrzeby to góra dwa razy dziennie. Jak to wyglądało? Tak jak wszystko- zbiorowo. Bez krępacji, bez poczucia godności, bez jakichkolwiek środków higieny. Masowo, do jednej latryny, niemalże jeden na drugim.


Przy czyszczeniu odchodów także pracowali obozowi jeńcy. To była najlepsza praca ze wszystkich możliwych. Bowiem zawsze pod dachem, więc względnie ciepło. Natomiast smród jaki panował w środku powodował, że kontrole takich więźniów były rzadsze przez co i mniejsza chłosta, mniejszy rygor. Praca marzenie na tamte warunki. 

Zarówno Auschwitz I jak i Auschwitz II Birkenau dają pewien pogląd na to co się działo na tym terenie. Liczba osób jakie zginęły w obozie to 1,1mln., w tym 960tys. to Żydzi. Istnieją jednak nadal poglądy podtrzymujące ocenę liczby ofiar w wysokości 4 lub więcej milionów osób. Ile by ludzi nie oddało tutaj życie, jest to przerażające. I ilość i w jaki sposób oni ginęli. W imię tego kim byli, z jakiego środowiska się wywodzili. Oddali życie praktycznie za nic. Ci którzy doczekali się wyzwolenia nadal nie potrafili funkcjonować z poczuciem tego co przeżyli, co się z nimi działo. Wszystkim bez wyjątku należy się pamięć.

Read more...

Polska- Auschwitz I

>> środa, 3 sierpnia 2011


To był najtrudniejszy punkt naszej wycieczki do Małopolski. Odwiedzenie tego miejsca wiązało się z szeregiem pytań. Po co? Czy damy radę? Czy naprawdę chcemy? Czego można się spodziewać? Jak będziemy się czuć po wizycie? Jeszcze tuż przed wejściem na teren obozu (tuż po obejrzeniu krótkiego filmu dokumentalnego) targały różne myśli na temat miejsca które postanowiliśmy zwiedzić.


W końcu założyliśmy słuchawki i z przewodnikiem ruszyliśmy. Czułem się dziwnie. Pierwszy przystanek przed słynną bramą obozową i tablicą Arbeit Macht Frei. To okropne uczucie przechodząc dokładnie tym samym miejscem co setki tysięcy osób internowanych. Wokoło to samo druciane ogrodzenie, ta sama brama, kuchnia obozowa, obok kominy z krematoriów. W powietrzu autentycznie czuć ból, rozpacz, życiowe tragedie, śmierć. Bezsensowana śmierć jak cała wojna jest absurdem. Niestety zwiedzanie takich miejsc w moim przypadku polega na dziwnym uczuciu jakby to mnie dotyczyło. Co by było gdybym to ja tutaj żył, moi najbliżsi, gdyby to teraz się miało wydarzyć. Ciężko z takim uczuciem nawet pisać o tym, nie mówiąc o przeżywaniu tragedii tych ludzi. Ja tylko sobie wyobrażałem, oni to przeszli.


Auschwitz I to główny obóz, który składał się z 30 ceglanych budynków. Zwiedzanie polegało na przechodzeniu do kolejnych budynków które kryły w sobie makabryczne fakty holokaustu. Spacer pomiędzy nimi odbywał się w ciszy. Jedyny dźwięk jaki dało się słyszeć to chrzęst kamieni pod butami. Coś okropnego. Wystarczyło nieco przymknąć oczy- wydawało mi się że podążam wraz z więźniami. Że ten dźwięk odbija się echem o ściany budynków, że uwięziony został tutaj wraz ze wszystkimi ofiarami. Lecz po wyzwoleniu obozu pozostał tu na wieczność dając pamiątkę po tych co dzień w dzień szli dokładnie tymi samymi ścieżkami co ja. Specyficzne wrażenie. Trudne do opisania.


Patrząc na te budynki bez problemu można było odnieść wrażenie, że to milczący świadkowie ludzkich dramatów. Każdy z budynków miał zapisaną własną historię. Blok 10 stanowił miejsce zbrodniczych medycznych eksperymentów- poszukiwano szybkiej i taniej metody sterylizacji kobiet. Ponadto na więźniach, niczym na szczurach doświadczalnych testowano działania leków, nowych środków chemicznych. Blok 24 mieścił obozowy dom publiczny. Usługi seksualne świadczyły tu także więźniarki- niejednokrotnie wbrew własnej woli. Blok 11- najsłynniejszy. Był wewnętrznym więzieniem przeznaczonym do odbywania kar za naruszenia prawa obozowego. Kary w nieludzkich warunkach. To była walka o przetrwanie. Tu były też cele tych którzy czekali na rozstrzelanie. Obok bloku- ściana śmierci, gdzie dokonywano egzekucji.

Ale tylko nieliczni ginęli w ten sposób. Najczęściej drogą wyjścia był komin krematoryjny. W ten sposób najłatwiej można było się pozbyć ciał, a z prochem ludzkim też mniej problemów. Najpierw ludzi zagazowywano, następnie palono w takich piecach:


Wcześniej ogołacano ich ze wszystkiego. Z tego co posiadają oraz z ludzkiej godności. Mało tego, do końca zostawiano im nadzieję że idą na lepsze. Jeńcy musieli się rozebrać z rzeczy, zostawić wszystko co z sobą przywieźli. Dalej wchodzili do komory gazowej z myślą, że to zbiorowy prysznic. Po kilkunastu minutach wietrzono komory z pozostałości gazu, obcinano więźniom włosy, wyrywano złote zęby, odbierano biżuterię niejednokrotnie odcinając palce. Nic nie mogło się zmarnować. Ekspozycja również zawiera te wszystkie rzeczy. Łącznie z tonami ludzkich włosów, które nie doczekały się eksportu do Rzeszy celem przerobienia na włosiankę- materiał do szycia np. ubrań. Ekspozycji włosów nie można było fotografować, ale poniżej inne rzeczy które odebrano jeńcom:


Najbardziej wstrząsające? Jeśli coś może być bardziej wstrząsające od ogółu tego co tam było. Ale były tam także dziecięce ubranka, zabawki. Za co? Dlaczego te dzieci musiałby przez to przejść. Nie dość że urodziły się w czasie wojny to jeszcze cierpiały za ludzkie grzechy. Czym było ich dzieciństwo wobec dzisiejszych czasów w krajach cywilizowanych. Większego piekła chyba nikt im nie jest w stanie zafundować.

Miejsce dla osób o mocnych nerwach i dużej wrażliwości. Bo rozumiem, że przyjeżdżają tutaj ludzie którzy chcą poznać prawdę, oddać hołd, przekonać się jak to było naprawdę. Myślę, że Auschwitz zwiedza się raz, góra dwa razy w życiu. Po co więcej? Jedynie może aby komuś pokazać, oprowadzić. Więcej chyba nie ma sensu. Dowiedziawszy się prawdy, zobaczenie na własne oczy jak to było wystarczy. Na pewno warto spróbować. Ale wcale się nie dziwię, że wielu z tych którym udało się przeżyć już tutaj nie wrócili po wyzwoleniu obozu. A takich było niewielu. Dodam tylko, że więźniowie nie przeżywali w tych warunkach dłużej niż kilka miesięcy. Jeśli byli oczywiście więźniami. Większość jednak tylko przeszła przez bramę po to aby za chwilę poddać się masowej zagładzie.

Read more...

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP