Finlandia- Kuopio

>> niedziela, 31 lipca 2011

Kuopio to miasto w środkowej Finlandii, nad jeziorem Kallavesi. Zamieszkiwane jest przez niespełna 100tys. mieszkańców. Pierwszy kościół na terenie dzisiejszego miasta powstał w 1552 roku lecz za oficjalną datę założenia miasta przyjmuje się 17 listopada 1775, kiedy to król Gustaw III uczynił miejscowość stolicą prowincji.
Na kartce również starsza panorama miasta. Nie aż tak stara jak początki dziejów Kuopio, ale  z 1900 roku.

Read more...

Estonia- Kuremäe

>> sobota, 30 lipca 2011

Kuremäe-Klooster to jedno z popularniejszych miejsc kultu religijnego w Estonii. Znajduje się tam prawosławny klasztor Wniebowstąpienia. Na kartce m.in. główna cerkiew klasztoru oraz brama wejściowa.

Read more...

Polska- Warszawa

>> piątek, 29 lipca 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Andrzeja. Przedstawia pociąg pancerny z II Wojny Światowej w skład którego wchodzi:
- lokomotywa spalinowa serii Wr550 produkcji niemieckiej z 1942 roku, która po opancerzeniu funkcjonowała jako Panzertriebwagen 16 (PzTrWg16)
- artyleryjski wagon pancerny
Pociąg ten jest eksponowany na wystawie zabytkowego taboru Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.

Read more...

Polska- Wieliczka- Kopalnia Soli

>> czwartek, 28 lipca 2011


Czy już kiedyś wspomniałem, że lubię zwiedzać miejsca które znajdują się pod ziemią? Mogą to być piwnice, bunkry, sztolnie, lochy, kopalnie, nie ma znaczenia. Najważniejsze aby można było poczuć zmianę temperatury i aby nie dochodziło tam światło słoneczne. Niewątpliwie więc na Kopalnię Soli w Wieliczce czekałem z niecierpliwością.
Kopalnia soli działała od średniowiecza do 1996 roku, kiedy to zaprzestano eksploatacji złoża. Obecnie malownicze wyrobiska kopalni są użytkowane do celów turystycznych, muzealnych i leczniczych. W ciągu siedmiu wieków zgłębiono w Wieliczce 26 szybów dziennych i 180 szybików łączących poszczególne poziomy. Górniczą eksploatację złoża rozpoczęto na I poziomie (57 m pod ziemią), dochodząc z czasem do poziomu IX (327 m głębokości). Wydrążono 2 350 komór i około 300 km chodników. Brzmi naprawdę imponująco.


Oczywiście w celach turystycznych udostępniono zaledwie 1% wszystkich wyrobisk. Ale trasa turystyczna jest na tyle zróżnicowana, że zwiedzający jest w stanie zobaczyć naprawdę ciekawy kawałek tego co ludzie dokonali na przestrzeni wieków. Oczywiście zejście jest tylko pod okiem przewodnika, ale za to można dowiedzieć się całej historii o kopalni i wielu faktów związanych z poszczególnymi fragmentami trasy turystycznej. A całej wycieczce oczywiście towarzyszy sól. Nieodłącznie- na ścianach, sufitach, podłogach, drewnianych belkach, podporach a także w postaci rzeźb. Te zostały wykonane głównie przez pracowników kopalni. Poniżej scena z legendy o Królowej Kindze (na głębokości 63,8 metra) oraz figurki krasnoludków (głębokość 90,7m), które uosabiają dawnych górników. Oczywiście jak wspomniałem, wszystko w soli.


Największą atrakcją kopalni są jednak ogromne komory oraz kaplice, które licznie napotykamy na trasie zwiedzania. Największą oraz najsłynniejszą, jest Kaplica Św. Kingi (głębokość 101m). Kaplica można powiedzieć, że jest najokazalszą i najbogatszą w swej formie podziemną świątynią na świcie. Jest na tyle duża, że pełni rolę kościoła, gdzie co niedzielę odbywają się msze święte, odprawiana jest Pasterka czy też można wziąć ślub. Kaplicę rozświetlają wspaniałe solne żyrandole. Cały wystrój podziemnej świątyni wykonano... oczywiście w soli, także posadzkę.


Mi osobiście przypadła do gustu nieco mniejsza, ale za to bardzo kameralna Kaplica Św. Jana (głębokość 135m). A także niesamowita akustyka w Komorze Weimar (głębokość 110m), gdzie znajduje się jezioro, a turysta niesamowitego spektaklu dźwięku oraz światła. Akustyki niestety nie można uwiecznić na pamiątkę, ale za to Kaplicę Św. Jana jak najbardziej:


Chyba nie bez przyczyny obiekt Kopalni Soli w Wieliczce 8 września 1978 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. I to wśród pierwszych 12 obiektów z całego świata. Rocznie odwiedza to miejsce ponad milion turystów.

Read more...

Holandia- Zeeland

>> środa, 27 lipca 2011

Otrzymałem swoją pierwszą Thank You Card od Sylvi. Ponieważ 60% powierzchni Holandii jest poniżej poziomu morza niezbędne są zaawansowane systemy przeciwpowodziowe. Jednym z najbardziej imponujących projektów jest Scheldt Storm Surge Barrier. Zamiast budować konwencjonalne tamy, Holendrzy zbudowali zapory z ruchomymi bramami. Czterokilometrowy odcinek ma ogromne śluzy, które są normalnie otwarte, ale mogą być zamknięte w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Owe zapory znajdują się w prowincji Zeeland.

Read more...

Polska- Wadowice

>> wtorek, 26 lipca 2011

To był krótki wypad do Małopolski, ale za to bardzo obfity w intensywność zwiedzania. Z ogromnej oferty jaką prezentuje nam ten region kraju udało się odwiedzić m.in. Wadowice. Dziś w Polsce miasto to kojarzy się wszystkim z osobą Jana Pawła II. Niewątpliwie jest to mekka czcicieli naszego papieża. Miasto liczy niespełna 25tys. mieszkańców, a całe życie skupia się wokół Placu Jana Pawła II. Obecnie niestety był w remoncie, tak więc na docenienie uroku Placu wraz z klasycystycznymi kamienicami z XIX wieku przyjdzie czas przy kolejnej wizycie w Wadowicach.

Przy wspomnianym placu mieści się Bazylika Ofiarowania NMP. To właśnie w tym kościele Karol Wojtyła przyjął chrzest, pierwszą komunię, to właśnie ten kościół nawiedzał już jako papież podczas swoich pielgrzymek w 1979, 1991 i 1999 roku. 27 maja 2006 bazylikę odwiedził papież Benedykt XVI.


Obok wejścia do kościoła znajduje się Pomnika Jana Pawła II. Odsłonięty został 30 sierpnia 2006 przez metropolitę krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza. Pomnik stoi w miejscu w którym papież spotykał się z mieszkańcami miasta podczas wizyt w swoim rodzinnym mieście.


Niestety nie udało nam się zwiedzić Domu Rodzinnego Ojca Świętego. Podobnie jak plac przed kościołem, dom jest w trakcie generalnego remontu. Z powodu zamknięcia muzeum na czas rozbudowy zorganizowana została specjalna wystawa o życiu i działalności Ojca Świętego w kaplicy domu parafialnego. Wystawę tę oczywiście udało nam się zaliczyć. Podobnie jak rozsławione na całą Polskę wadowickie kremówki. Bez tego wizyta w tym mieście nie mogła się obejść.


Miasto jak już wspomniałem żyje Ojcem Świętym, czuje się tutaj jego obecność na każdym kroku. I myślę, że dla wielu to miejsce na mapie będzie szczególnym. Tak jak najsłynniejsza wizyta Papieża z 1999 roku. Pewnie wielu ją pamięta. Ja przyznaję się- oglądałem ją ze łzami w oczach. Czułem że to jest Jego pożegnanie z rodzinnymi Wadowicami.

Read more...

Polska- Iława

>> poniedziałek, 25 lipca 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Mikisa. Miasto jest położone w województwie warmińsko-mazurskim nad południowym krańcem jeziora Jeziorak (najdłuższe jezioro w Polsce) oraz nad rzeką Iławką. Iława jest również ośrodkiem wypoczynkowym, sportowym i turystycznym. Znajduje się na terenie Zielonych Płuc Polski. W samej Iławie oprócz wspomnianego Jezioraka jest jeszcze kilkanaście mniejszych jezior. Malowniczo położone jeziora i rzeki Pojezierza Iławskiego tworzą wraz z Kanałem Elbląskim szeroki system żeglugi śródlądowej, łączącej okoliczne zbiorniki wodne. Kanał ten umożliwia dopłynięcie z Iławy aż do Morza Bałtyckiego.

Kartka została wysłana w ramach pamiątkowej Galicyjskiej Poczty Kolejowej, przez co została opatrzona okolicznościowymi stemplami.

Read more...

Polska- Łódź

>> niedziela, 24 lipca 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Mikisa w ramach objazdówki po Polsce wśród postcrosserów, ciąg dalszy imprezy: PL-200000 Part Three. Łódź jest trzecim miastem w kraju pod względem liczby ludności i czwartym pod względem powierzchni. Pochodzenie nazwy Łódź nie zostało dotąd przekonująco wyjaśnione. Hipotezy, jakoby miała się ona wywodzić od nazwiska rodowego Łodzic, od "łozy" (wierzby), od nazwy rzeki Łódka, od "łódki" (środka komunikacji) czy wreszcie od imienia Włodzisław okazały się w świetle nowych badań niedostatecznie potwierdzone.

Na kartce: na górnym zdjęciu Pałac Poznańskiego, na dolnych od lewej: ul. Piotrkowska, Archikatedra św. Stanisława Kostki, Urząd Miasta Łodzi.

Read more...

Polska- Sandomierz

>> piątek, 22 lipca 2011

Kolejna kartka otrzymana prywatnie od Kazika. Herb Sandomierza przedstawia w błękitnej tarczy herbowej biały blankowany mur miejski z ciosanych kamieni, pośrodku muru otwarta brama z opuszczoną do połowy czarną kratą (broną). Nad bramą strażnica z trzema otworami okiennymi, nakryta dachem o kształcie trapezu. Ponad nią umieszczona pochyło tarcza sercowa z Orłem Białym w polu czerwonym, nad jej lewym rogiem szary hełm rycerski z białymi labrami, zwieńczony czarno-białym pióropuszem z piór pawich. Po bokach strażnicy, za murem, dwie wieże, o dwóch gotyckich oknach każda, z alkierzami po stronie zewnętrznej, nakryte trapezowymi dachami zwieńczonymi krzyżami. Obecny wizerunek oparto na najstarszym ze znanych wzorów, pochodzących z pieczęci z 1343 roku.
Na pocztówce pod herbem panorama Starego Miasta.

Read more...

Polska- Sandomierz

Kartka otrzymana prywatnie od Kazika. Na pocztówce widoczna Brama Opatowska, którą wcześniej już opisywałem na blogu TUTAJ i TUTAJ. Jedyna ocalała brama, umożliwiająca wjazd do miasta od strony Opatowa. Największa ze wszystkich, nazywana też Wielką. Ma 33m wysokości. Wzniesiona została w drugiej połowie XIV w. Jeszcze w tym samym wieku nadbudowana- uzyskała attykę. Jest to znakomity punkt widokowy. Z wysokości 33m możemy oglądać obszar sięgając wzrokiem, przy dobrej widoczności na odległość nawet do 80-90km.

Read more...

Irlandia- Roundstone

>> czwartek, 21 lipca 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Cleo. Roundstone to wieś ​​położona na zachodnim wybrzeżu Irlandii, w Connemara. Wieś ma bardzo spektakularne położenie z widokiem na Atlantyk u podnóża Errisbeg Mountain. Roundstone dzisiaj jest popularnym kurortem wypoczynkowy, znanym głównie wśród artystów i przyrodników wyczulonych na nadzwyczajne piękno okolicznych gór i krajobrazów morskich. Miejsce to stało się inspiracją dla wielu artystów, którzy zachwyceni pięknem miejsca próbowali to odzwierciedlić w swoich dziełach literackich, malarstwie i rzeźbie.

Read more...

Chorwacja- Varaždin

>> środa, 20 lipca 2011

Varaždin to miasto w północno-wschodniej Chorwacji, około 80 km na północ od Zagrzebia. Przez krótki okres (1756-1776) było stolicą Chorwacji. W XVIII w. konkurowało ze stolicą Austrii i zwane było przez niektórych „małym Wiedniem” – miastem baroku, muzyki i kwiatów.
Na kartce otoczona parkiem varaždinska twierdza (Stari Grad), wzniesiona w XVI w. przez włoskiego architekta Domenico dell’Allio. W czasach tureckiej ekspansji na północ twierdza była wielokrotnie przebudowywana i odnawiana, obecnie reprezentuje typ eklektycznej budowli, bo łączy elementy gotyku, renesansu i baroku. Dziś znajduje się tutaj muzeum. 

Read more...

Holandia- Venlo

>> wtorek, 19 lipca 2011

Venlo to miasto w południowo-wschodniej Holandii, w pobliżu granicy z Niemcami. Od końca średniowiecza przystań flisacka i skład towarów spławianych Mozą. Venlo uzyskało prawa miejskie w 1343 roku, a dziś miasto jest ważnym węzłem kolejowym i drogowym. Znane z produkcji armatury sanitarnej- jedyna tego typu fabryka w Holandii.
Na kartce Ratusz Stadhuis z XVII wieku jest w stylu renesansowym. Ratusz charakteryzują dwie, nierówne wieże położone na przeciw siebie, cudem ocalałe mimo nalotów podczas II wojny światowej.

Read more...

Polska- Ujazd

>> poniedziałek, 18 lipca 2011

Otrzymałem prywatnie kartkę od Kazika. Pocztówka przedstawia widok na pałac "Krzyżtopór", który już wcześniej gościł na moim blogu TUTAJ. Budowany w latach 1627-1644 przez Krzysztofa Ossolińskiego, nigdy w pełni nie został ukończony. Jest to obszerny pałac w stylu włoskim typu palazzo in fortezza. Budowniczym, który sporządził plany i nadzorował wznoszenie pałacu był Wawrzyniec Senes. Od strony północnej przylegały niegdyś piękne ogrody w stylu włoskim. Obecnie pałac ma status trwałej ruiny. W dawnej klasyfikacji zabytków był zaliczony do klasy zerowej.

Read more...

Finlandia- Pori

>> niedziela, 17 lipca 2011

Pori to miasto położone w południowo-zachodniej Finlandii, u ujścia rzeki Kokemäenjoki do Zatoki Botnickiej.Obecne Pori zostało założone przez Jana III Wazę w roku 1558. Miasto rozwinęło się głównie dzięki swemu położeniu- przez port importowane były towary do północnej Finlandii, głównie: przyprawy, wino i tkaniny. Miasto znane z corocznego międzynarodowego festiwalu jazzowego Pori Jazz.

Read more...

Anglia- Londyn

>> sobota, 16 lipca 2011

Kartka prywatnie przysłała mi Nikuś. Transport w Londynie należy do najbardziej charakterystycznych na świecie. Natomiast czerwone autobusy oraz czarne taksówki stały się już symbolami nie tylko miasta, ale niemal całej Wielkiej Brytanii. 
Londyńskie autobusy, to jedne z najoryginalniejszych jakie stworzono. Te czerwone pojazdy, które niezwykle dobrze komponują się z otoczeniem potocznie nazywa się bus. Docierają niemal wszędzie, są nieco wolniejsze od metra i taksówek, jednak w porównaniu do nich są dużo tańsze. Autobusowa sieć w Londynie jest jedną z największych i najbardziej używanych na świecie. Każdego dnia ponad 6800 autobusów przewozi około 6 milionów pasażerów ponad 700 różnymi trasami.
Stosunkowo niedrogim środkiem komunikacji są black cabs czyli czarne taksówki. Pojazdy te produkowane są w limitowanych ilościach praktycznie wyłącznie dla potrzeb korporacji taksówkarskich. Samochody są przestronne, zabierają 5 pasażerów oraz znajduje się w nich sporo miejsca na bagaże. Alternatywą do Black Cabs są nieoznakowane taksówki cab offices. Niewielu turystów o nich wie ze względu na brak oznakowania. Są tańsze, ale kosztem komfortu.

Read more...

Tajlandia- Hua Hin

>> piątek, 15 lipca 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Pukpick z Tajlandii. Hua Hin to miasto turystyczne nad zatoką Tajlandzką, położone około 200km na południe od Bangkoku. 

W 1834 roku, w prowincji Phetchaburi była wielka susza. Rolnicy byli zmuszeni przenieść bardziej na południe i założyli wioskę Hua Hin (po polsku kamienna głowa). W 1921roku dyrektor kolei państwowej, książę Puraczatra, zbudował hotel kolejowy nad plażą (obecny Sofitel hotel). Królowi Prajadhipok spodobała się wioska Hua Hin i zbudował letni pałac Klai Kangwon (po polsku Z daleka od problemów). Natomiast po skończeniu budowy kolei na południe, Hua Hin stało się bardzo popularną miejscowością turystyczną. 

Hua Hin ma 4 kilometrową plażę. Wszystkie pięciogwiazdkowe hotele są położone blisko plaży. Głównymi atrakcjami turystycznymi oprócz pałacu Klai Kangwon są: pałac Mareukatajawan i stacja kolejowa w Hua Hin (na pocztówce).

Read more...

Francja- Gruissan

>> czwartek, 14 lipca 2011

Gruissan to miejscowość we Francji, w regionie Langwedocja-Roussillon. To bardzo unikalna miejscowość nad Morzem Śródziemnym. Średniowieczne miasteczko zbudowane w kręgu wokół zamku, z wąskimi uliczkami i starymi domami, rodzinnymi restauracjami i sklepikami. Zostało sklasyfikowane jako jedno z najpiękniejszych miejsc we Francji. Gruissan jest głównym centrum żeglarstwa zachodniej części Morza Śródziemnego. To także ponad 20 kilometrów pięknych piaszczystych plaż.

Read more...

Holandia- Amersfoort

>> środa, 13 lipca 2011

Amersfoort to miasto w środkowej Holandii, w prowincji Utrecht, nad rzeką Eam. Kartka niestety nie jest z tego miasta. A najgorsze, że pomimo artystycznej duszy jaką zapewne posiada- absolutnie do mnie nie przemawia: rower w kompozycji kwiatowej. Niewątpliwie trzeba jednak przyznać, że Holendrzy jak żaden europejski kraj dominują jeśli chodzi o komunikację rowerową. Trudno oszacować ilość bicykli na ulicach Holandii, gdyż nie wiadomo jaki jest procent zużywania rowerów. Szacuje się że jeździ ich około 16mln. Wiadomo jednak, że w Holandii rocznie produkuje się około 400tys. rowerów, a wraz z importowanymi modelami sprzedaż nowych rowerów osiąga milion sztuk rocznie.

Read more...

Malezja- Kuala Lumpur

>> wtorek, 12 lipca 2011

Ostatnia kartka otrzymana w ramach prywatnej wymiany z Chrisem. Linia Monorail jest systemem kolei w Kuala Lumpur. Została otwarta 31 sierpnia 2003 roku. Składa się z 11 stacji na dwóch równoległych torach na odcinku 8,6km. Niestety koszt budowy linii był tak wielki, że kłopoty finansowe doprowadzały do sprzedaży praw do linii a także do chwilowego zamknięcia działania kolei. Znaczna część trasy oraz stacje zostały zbudowane na podwyższonych kaskadach. System wykorzystuje dwa pociągi, mogące pomieścić 158 pasażerów każdy. Monorail ma uzupełniać i integrować się z istniejącymi i planowanymi w Kuala Lumpur systemów transportu miejskiego.

Read more...

Malezja- Kuala Lumpur

Kolejna kartka otrzymana prywatnie od Chrisa. Architektów zachęca się do łączenia tradycyjnych stylów azjatyckich i nowoczesności. W taki sposób powstały będące dumą Kuala Lumpur wieżowce: Dayabumi Building (pierwszy drapacz chmur w Malezji), Tabung Haji Building, Menara Telecom (powstały dzięki pracy lokalnego architekta Hijjasa Kasturi) i znane na całym świecie bliźniacze wieżowce Petronas Towers.
Na kartce, w jej centralnym punkcie widok na Dataran Merdeka- Plac Niepodległości. Na południowym krańcu placu znajduje się 95 metrowy maszt- jeden z najwyższych na świecie.

Read more...

Malezja- Kuala Lumpur

Kartka otrzymana prywatnie od Chrisa. Obecnie Kuala Lumpur to jedno z najszybciej rozwijających się miast Azji Południowo-Wschodniej, z przyrostem gospodarczym powyżej 10% w skali rocznej. Nad centralną dzielnicą miasta wznoszą się wysokie i nowoczesne wieżowce. Miasto boryka się jednak z poważnymi problemami komunikacyjnymi i mimo wybudowania kilku obwodnic ruch kołowy paraliżowany jest przez korki. System transportu publicznego również nie jest rozwinięty należycie do potrzeb miasta.

Read more...

Malezja- Kuala Lumpur

Kartka otrzymana prywatnie od Chrisa. Kuala Lumpur to stolica Malezji i jej największe miasto, położone w środkowej części Półwyspu Malajskiego. Mieści się tutaj siedziba Parlamentu, znajduje się także oficjalna rezydencja króla Malezji. Ponadto miasto gościło wiele międzynarodowych imprez sportowych, politycznych i kulturalnych, w tym Igrzyska Wspólnoty Narodów 1998 i zawody Formuły 1. Kuala Lumpur jest siedzibą najwyższych bliźniaczych budynków na świecie, Petronas Towers, które stały się charakterystycznym symbolem rozwoju przyszłej Malezji.

Read more...

Szwecja- Laponia

>> poniedziałek, 11 lipca 2011

Kartka przywędrowała z Niemiec, jednak przedstawia Laponię w Szwecji. Laponia jest prowincją w północnej Szwecji . Około jedna czwarta powierzchni Szwecji położona jest w Laponii. Pierwotnie rozpościerała się na wschód. Jednak w 1809 Imperium Rosyjskie załączyło wschodnią części szwedzkiego królestwa, i stworzyło Wielkiego Księstwa Finlandii, w skutek czego dokonano podziału Laponii na część norweską, fińską i szwedzką właśnie. 

Read more...

Polska- Wrocław

>> niedziela, 10 lipca 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Ewy (ewcik) z Wrocławia. Na kartce Hala Stulecia nazywana inaczej Halą Ludową. Wzniesiona w latach 1911-1913 według projektu Maxa Berga, w stylu ekspresjonistycznym.
W 2006 roku hala została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie hala i jej okolice są bardzo licznie odwiedzane przez wrocławian i turystów nie tylko ze względu na samą halę ale także na bliskość Pergoli z Fontanną Multimedialną, Ogrodu Japońskiego oraz ZOO.
Na kartce piękne ujęcie Hali wraz z przemykającym zabytkowym tramwajem typu LH- Standard, wyprodukowanym w 1929 roku. Tramwaj udostępniony dzięki zaangażowaniu grupy pracowników wrocławskiego MPK oraz wsparciu Muzeum Techniki. Wpisany jak większość starego wrocławskiego taboru do rejestru zabytków.

Read more...

Polska- Darłówko- Latarnia Morska

>> piątek, 8 lipca 2011

W tym roku mieliśmy okazję ponownie zawitać do Darłówka. Jak zwykle na kilka dni, przed pełnią sezonu. Miasteczko, a właściwie dzielnica Darłowa kolejny raz urzekła mnie swoim spokojem i ciszą mocno odbiegającą od tego co można spotkać w modnych nadbałtyckich kurortach. Ale to absolutnie mi nie przeszkadzało. W tym roku za namową niespełna trzyletniej córeczki weszliśmy na latarnię morską.


Tak naprawdę to była dopiero moja trzecia latarnia morska jaką udało mi się zaliczyć- po Niechorzu i Kołobrzegu. A przecież na naszym wybrzeżu działa ich aż 15. Sama latarnia w Darłówku ma wysokość 21 metrów, ale jej położenie sprawia, że światło jakie daje jest najniżej położone względem morza wśród wszystkich latarni w Polsce. Światło bowiem bije swoim blaskiem na wysokości 19,7 metra nad poziomem morza i jest widoczne zaledwie z niespełna 28 kilometrów. Światło widziane jest tylko od strony morza co udało nam się sprawdzić wieczorem po zachodzie słońca.
Nie mniej jednak warto było pokonać mniej niż 100 schodów aby zobaczyć piękny widok roztaczający się na wejście do portu w Darłówku oraz na sam port z rozsuwanym mostem.


Warto jeszcze wspomnieć o jednej rzeczy, którą doskonale widać z latarni morskiej. Mianowicie z góry pięknie prezentuje się elektrownia wiatrowa. Liczy ona obecnie 15 wiatraków (dużych) oraz 5 mniejszych i wciąż powstają nowe. Ciekawostką jest to, że obecnie są to jedne z największych wiatraków w Europie, o wysokości 118 metrów oraz średnicy wirnika 52 metry. W okolicy Darłowa do 2013 roku powstanie największy kompleks farm wiatrowych w Europie, liczący ponad 100 urządzeń.

Read more...

Turcja- Stambuł

>> czwartek, 7 lipca 2011

Zapraszam na filiżankę prawdziwej tureckiej herbaty. Na pewno będzie bardzo smakować w otoczeniu krajobrazu na tle którego widać Most Bosforski. Jest to most drogowy nad cieśniną Bosfor, oddany do użytku w 1973 roku, łączący dzielnice Stambułu a jednocześnie dwa kontynenty: Ortaköy w Europie z Beylerbeyi w Azji. Jego całkowita długość wynosi 1560 metrów, a szerokość 39 metrów. Wysokość jezdni nad powierzchnią cieśniny 64 metry.

Read more...

Finlandia- Muuruvesi

>> środa, 6 lipca 2011

Muuruvesi to niewielka wioska na wschodzi Finlandii. Ale swoją pocztówkę ma wydaną, na której znajduje się lokalny sklep oraz kościół.  Kościół został wybudowany w latach 1901-1904 w kształcie krzyża w stylu narodowego romantyzmu. Należy do najważniejszych budowli architektury sakralnej w Finlandii.

Read more...

Szwajcaria- Niederweningen

>> wtorek, 5 lipca 2011

Co prawda kartka przyszła z Niemiec, jednak jak najbardziej dotyczy Szwajcarii.
SBB Re 450 jest czteroosiowym pociągiem  piętrowym stworzonym głównie na trasy podmiejskie. Jest to pociąg wykorzystywany przede wszystkim przez Szwajcarską Kolej Federalną. Najczęściej spotykanym zestawieniem jest jedna lokomotywa oraz trzy wagony pasażerskie. Ekstremalnie jednak zdarza się podłączenie trzech lokomotyw i dziewięciu wagonów. Pociąg w produkcji w latach 1989-1997, osiąga maksymalną prędkość 130 km/h. Charakteryzuje jego na wysokim poziomie wykończenie wnętrza.
Zdjęcie pociągu RE 450 027-8 zostało wykonane w 1991 roku w Niederweningen w Szwajcarii.

Read more...

Czechy- Praga

>> poniedziałek, 4 lipca 2011

Most Karola to jeden z najbardziej znanych w Europie. Most na Wełtawie w Pradze łączy dzielnice Malá Strana i Staré Město. Most ma prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości. Jego 17 łęków spoczywa na 15 filarach. Jest to najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Początkowo nazywano go Kamiennym lub Praskim Mostem. Most jest obecnie otwarty tylko dla ruchu pieszego, choć dawniej kursował po nim tramwaj konny, w latach 1905-1908 tramwaj elektryczny, a do 1965 normalny ruch samochodowy. Liczba osób przechodzących przez niego jest liczona w milionach rocznie.

Read more...

Polska- Grudziądz

>> niedziela, 3 lipca 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Toruoko. Grudziądz to miasto nad Wisłą w województwie kujawsko-pomorskim. Pierwsze wzmianki o grodzie datuje się na 1064 rok, ale najstarsze ślady bytności człowieka na tym terenie sięgają okresu późnego paleolitu, ok. 8000 lat p.n.e. Miasto bogate w historię to i bogate w zabytki.

12 sierpnia 2008 w Grudziądzu rozpoczęły się zdjęcia do filmu pt. Tatarak w reżyserii Andrzeja Wajdy. To historia starzejącej się, doświadczonej życiem i schorowanej doktorowej Marty borykającej się z nudą i wspomnieniami. Żyje ze swym mężem w małym miasteczku. Przypadek sprawi, że przypomni sobie, czym jest miłość, a nawet fizyczna fascynacja. Spotkanie z młodym mężczyzną i jego tragiczna śmierć w trakcie wspólnej kąpieli wywołują w niej uczucia i reakcje, jakich sama się nie spodziewała.
Na pocztówce zdjęcie kadru z filmu- w Grudziądzu nad Wisłą.

Read more...

Polska- Płock

>> sobota, 2 lipca 2011

Płock to miasto nad Wisłą w województwie mazowieckim. W latach 1975–1998 miasto było stolicą województwa płockiego. Malowniczo położony na wysokiej skarpie wiślanej, którego zalążkiem był gród warowny wzniesiony w X w. przez Mieszka I. Za panowania Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego (1075 -1138) Płock pełnił funkcję stolicy państwa. Dzisiejszy Płock jest ważnym ośrodkiem nauki i kultury o dawnych tradycjach, znajduje się tu około 140 zabytkowych obiektów architektury. Z ciekawostek, to klimat lokalny charakteryzuje się najniższą w Polsce sumą opadów (51cm rocznie).
Na kartce m.in. dawny pałac biskupów z około 1600 roku, Ratusz, Most Piłsudskiego, spichlerz z XVIII wieku.

Read more...

USA- Alpharetta

>> piątek, 1 lipca 2011

Alpharetta to miasto na północnych przedmieściach Atlanty- stolicy stanu Georgia w USA. Historia stanu Georgia związana jest z kolonizacją przez Hiszpanów z 1540 roku. Po konflikcie hiszpańsko-angielskim Georgia przechodzi pod panowanie brytyjskie. Nazwa stanu wiąże się z królem Jerzym II- taką wybrano na cześć monarchy.
Na kartce widać kwitnące drzewa brzoskwiniowe, ponieważ Georgia jest nazywana Brzoskwiniowym Stanem. Na jego terenie można spotkać ogromne plantacje brzoskwiń.

Read more...

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP