Polska- Tarnobrzeg

>> poniedziałek, 31 stycznia 2011

Kartka otrzymana od Kazika. Kartka z Tarnobrzega przedstawiająca plac Bartosza Głowackiego. Nazwany tak zapewne od pomnika jaki stoi na tym placu. Nieformalnie nazywany również Placem Czerwonym od koloru kostki pozbrukowej. Na końcu placu stoi Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej, będący jednocześnie Klasztorem oo. Dominikanów. Sanktuarium to nazywane jest też okazjonalnie Sanktuarium Matki Bożej Tarnobrzeskiej. Zbudowane zostało w 1706 roku na miejscu dawniej stojącego klasztoru drewnianego z 1677 roku w celu chronienia cudownego obrazu Matki Boskiej, przedtem przechowywanego w Zamku Tarnowskich w Dzikowie.


Read more...

Niemcy- Berlin

>> sobota, 29 stycznia 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Doro. Brama Brandenburska to zabytkowa budowla w Berlinie, jeden z charakterystycznych punktów miasta, zaprojektowana przez niemieckiego architekta, pochodzącego z Kamiennej Góry Carla Gottharda Langhansa.
Brama Brandenburska jako symbol Pokoju i Wolności od 3 października 1990, w rocznicę Zjednoczenia Niemiec, jest znowu w swej oryginalnej formie. Remont tej historycznej budowli trwał dwa lata. Zabytek znajduje się na niemieckich rewersach monet 10, 20 i 50 eurocentów jako symbol zjednoczenia państwa niemieckiego.


Read more...

Polska- Rzeszów

>> piątek, 28 stycznia 2011

Kolejna kartka od Kazika. Tym razem ten sam kościół farny w Rzeszowie, tyle że na reprincie z początków XX wieku. Oraz widok od strony Placu Farnego.

Read more...

Polska- Rzeszów

Kartka otrzymana prywatnie od Kazika. Na kartce kościół farny- Świętych Wojciecha i Stanisława. Kościół to trójnawowa, masywna bryła z gotyckim prezbiterium i barokowymi nawami. Tuż przy kościele znajduje się barokowa dzwonnica, wzniesiona na planie kwadratu o boku 30,5 m, przykryta hełmem i zwieńczona iglicą z aniołem. Wnętrze kościoła bardzo bogato zdobione pochodzi z XVIII wieku. Główny, jednokondygnacyjny ołtarz z kolumnami, z 1730 roku, usytuowany jest na podwyższeniu na całej ścianie prezbiterium.
Na kartce współczesny widok na kościół od strony ul. 3 Maja.


Read more...

Anglia- Londyn

>> czwartek, 27 stycznia 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Madzi. Na kartce słynne Piccadilly Circus. To plac i skrzyżowanie głównych ulic w samym sercu teatralnej i rozrywkowej dzielnicy West End w Londynie, niedaleko Soho. Miejsce rozpoznawalne na całym świecie głównie dzięki reklamom świetlnym takich firm jak np. SANYO, McDonald's czy Coca-Cola, umieszczonym na jednym z rogów placu.
Tak naprawdę sama otoczka placu wywołuje większe wrażenie na pocztówkach i zdjęciach niż na żywo. A wszystko przez ogromny ruch panujący w tym miejscu. I pieszy, ponieważ turyści przychodzą w to miejsce oraz jest to punkt spotkań londyńskiej młodzieży, a także ruch kołowy co widać na pocztówce. Pięknie wyeksponowane tradycyjne czerwone autobusy.


Read more...

Polska- Sandomierz

>> środa, 26 stycznia 2011

Kartka otrzymana od Kazika. Kamienica Oleśnickich to najlepiej zachowana kamienica mieszczańska w Sandomierzu z podcieniami i charakterystycznym układem wnętrza, z dwukondygnacyjnymi piwnicami. W obecnej postaci pochodzi z XVIII wieku (przebudowana w stylu barokowym wg. projektu ks. Józefa Karśnickiego). W 1570 roku miała w niej miejsce słynna "zgoda sandomierska". Na tyłach budynku znajduje się wejście do podziemnej trasy turystycznej. Obecnie przeznaczona na cele muzealne - Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.


Read more...

Polska- Tykocin

>> wtorek, 25 stycznia 2011

Kolejna kartka z Tykocina, którą przysłali mi rodzice. Tykocin to obraz dawnego polskiego miasteczka noszącego w swym kształcie przestrzennym i architektonicznym dziedzictwo poprzednich epok. Położony jest nad rzeką Narwią, pomiędzy dwoma parkami narodowymi- Narwiańskim i Biebrzańskim, na skraju Puszczy Knyszyńskiej, w odległości 27 km na zachód od Białegostoku. Cisza, spokój, krystaliczne powietrze, malownicze krajobrazy, bogactwo flory i fauny oraz otwartość i gościnność mieszkańców- oto główne atuty miasteczka, które zaprasza turystów, aby zatrzymali się tutaj na  krótki odpoczynek.


Read more...

Polska- Tykocin

Kartka od rodziców którą przysłali mi z Tykocina. Na środku paradnego rynku miasta stoi pomnik bohatera "potopu" i dziedzica dóbr tykocińskich Stefana Czarnieckiego- jeden z pierwszych  świeckich pomników w Polsce. Fundatorem pomnika był Jan Klemens Branicki, prawnuk Stefana Czarnieckiego, twórcą zaś francuski rzeźbiarz Piotr Coudray, który wykonał go w latach 1761-1763. Jeszcze kilka lat temu otaczały go piękne drzewa, jednak trąba powietrzna, która nawiedziła Tykocin w 1994 roku, wyrwała je wszystkie z korzeniami. 
Doskonale pamiętam tę trąbę powietrzną i ogrom szkód jakie wywoła w samym Tykocinie i okolicy, gdyż miałem okazję akurat być tam w tym czasie. Już nic nie wróci uroku rynku bez tego drzewostanu.


Read more...

Grecja- Kalavryta

>> poniedziałek, 24 stycznia 2011

Kartka otrzymana w ramach prywatnej wymiany z Eirini. Kalavryta to miasto w Grecji położone około 190km na zachód od Aten. Obecnie liczy ponad 8,5 tys. mieszkańców, położone w obszarze górzystym, na wysokości 750mnpm. Tylko 14km od miasta znajduje się uważane za najlepsze w kraju centrum narciarstwa Kalavrita Ski Center. Obiekty narciarskie znajdują się na wysokości 1650-2350 metrów, znajduje się  7 wyciągów, które w ciągu godziny są w stanie obsłużyć 5000 osób.
Na kartce linia kolei zębatej na trasie liczącej 22km od Diakofto do Kalavryta. Wspina się od poziomu morza do 720 metrów z maksymalnym nachyleniem 17,5%. Na zdjęciu starszy tabor kolejki Billard 3002 z 1958 roku. Obecnie, od 2009 roku zastępowany nowymi wozami Stadler.


Read more...

Francja- Najac

>> niedziela, 23 stycznia 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Caroline. Najac to malownicza wioska położona wzdłuż kalenicy nad zakolem rzeki Aveyron. Ciekawostką miejscowości jest, że latem zwiększa się liczba mieszkańców. To za sprawą domów letniskowych, których w dużej ilości właścicielami są mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Holandii czy nawet Kanady, a także północnej Francji. Miejscowość znana jest ze średniowiecznej zabudowy a także ruin zamku który góruje nad wsią. Został zbudowany przez mieszkańców wsi w 1253 roku na rozkaz Alphonse de Poitiers.
Najac należy do Les Plus Beaux Villages de France, czyli stowarzyszenia najpiękniejszych i najbardziej malowniczych wiosek we Francji. Obecnie na liście jest 152 takie miejsca.


Read more...

Polska- Lewin Kłodzki

>> sobota, 22 stycznia 2011

Kolejna kartka od Silesiaus wydana z okazji 150 lecia kolei na Śląsku. Nawiązując do poprzedniej kartki, tutaj ponownie linia kolejowa na trasie Kudowa- Reinerz (Duszniki Zdrój). Reprint z 1910 roku został zrobiony również w okolicach dzisiejszego Lewina Kłodzkiego. Linię kolejową przez Lewin Kłodzki (odcinek ze stacji Duszniki Zdrój do Kudowy Zdrój) oddano do eksploatacji 10 lipca 1905 roku. Odcinek Kłodzko- Szczytna uruchomiono już 15 grudnia 1890 roku, a Szczytna- Duszniki 1 grudnia 1902 roku.
W latach 1945-1948 istniało przedłużenie linii do czeskiego Nachodu, które zbudowali Niemcy ze względów militarnych. Po zakończeniu wojny nie uruchomiono normalnego ruchu pasażerskiego na tej trasie. Obecnie ruch pociągów z uwagi na niską prędkość szlakową został zawieszony. 


Read more...

Polska- Lewin Kłodzki

>> piątek, 21 stycznia 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Silesiaus, a wydana z okazji 150 lecia kolei na Śląsku. Tym razem na reprincie z 1910 roku urocze ujęcie wiaduktu na linii Kudowa- Reinerz (Duszniki Zdrój). Obecnie ten wiadukt znajduje się w miejscowości Lewin Kłodzki i stanowi atrakcję turystyczną. Kamienny wiadukt został zbudowany w 1903 roku przez włoskich budowniczych. Ma długość 120 metrów i wysokość 27 metrów. 


Read more...

Polska- Przemyśl

>> czwartek, 20 stycznia 2011

Kartka otrzymana w ramach prywatnej wymiany z Kazikiem. Przemyśl to najstarsze miasto regionu podkarpacia i jedno z najstarszych miast Polski. We wczesnym średniowieczu jeden z historycznych Grodów Czerwieńskich, przedmiot nieustannej rywalizacji ze strony Polski, Rusi i Węgier. Na kartce późnorenesansowy XVII-wieczny klasztor karmelitów bosych i kościół pw. św. Teresy z Avila. Jest usytuowany na wzgórzu, najwyżej ze wszystkich przemyskich świątyń, obok Zamku Kazimierzowskiego dominuje w panoramie starej, prawobrzeżnej części miasta. Obok katedry, uważany za najsłynniejszy kościół Przemyśla.

Read more...

Polska- Szklarska Poręba

>> środa, 19 stycznia 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Silesiaus. Została ona wydana z okazji 150 lecia kolei niemieckiej na Śląsku. Reprint z 1905 roku przedstawia kolej wyłaniającą się z tunelu w Szklarskiej Porębie na nieistniejącej już Kolei Izerskiej łączącej ówczesne Austro-Węgry z Prusami. Linia ta umożliwiała m.in. eksport z Prus do Austrii wałbrzyskiego węgla kamiennego, a także transport drewna z Karkonoszy i Gór Izerskich oraz wyrobów ze szkła produkowanych w izerskich hutach szkła.

Read more...

Kanada- Banff

>> wtorek, 18 stycznia 2011

Park Narodowy Banff położony jest w południowo-zachodniej części prowincji, Alberta w Kanadzie. Park został utworzony w 1885, na powierzchni 6641 km2. Jest to pierwszy kanadyjski park narodowy oraz drugi park narodowy w Ameryce Północnej (po Parku Narodowym Yellowstone). W 1984 Park Narodowy Banff został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Główne atrakcje turystyczne w parku to gorące źródła Upper Hot Springs, trzy kurorty narciarskie oraz jeziora sedymentowe. Na terenie parku można uprawiać wiele dyscyplin sportowych, wśród których można wymienić: narciarstwo, wspinaczkę, golf oraz jazdę konną.
Na pocztówce o niecodziennym kształcie znajduje się Banff Springs Hotel- hotel wykonany w szkockim magnackim stylu, zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Bruce Cena. Niegdyś najwyższy budynek Kanady. Dziś jednocześnie może w nim nocować 770 osób gdyż posiada 300 pokoi, w tym w 72 o luksusowym standardzie oraz apartament wielkości ponad 900 metrów i prezydencki o powierzchni niemal 1500 metrów kwadratowych.

Read more...

Rosja- Moskwa

>> poniedziałek, 17 stycznia 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Elwiry z Moskwy. Kreml moskiewski to gród warowny na wzgórzu, na lewym brzegu rzeki Moskwy. Jego ogólna powierzchnia wynosi 28 hektarów. Jest to warownia z zabudowaniami książęcymi, cerkwiami i budynkami administracyjnymi.
Pierwsze osiedla na terytorium Kremla pochodzą z epoki brązu (II tysiąclecie p.n.e.). Kreml powstawać zaczął w roku 1147, gdy Jerzy Dołgoruki wydał rozkaz zbudowania na Wzgórzu Borowickim drewnianej baszty. Od XIV wieku był siedzibą książąt Księstwa Moskiewskiego, potem carów rosyjskich. W 1955 roku Kreml otwarto dla zwiedzających, czyniąc go muzeum na wolnym powietrzu. W 1990 roku został wpisany na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.
Na kartce Dzwonnica Iwana Wielkiego oraz Sobór Zaśnięcia NMP.


Read more...

Tajwan- Taichung Park

>> niedziela, 16 stycznia 2011

Kartka przywędrowała do mnie z Tajwanu. Taichung Park położony jest w miejscu pierwotnej osady, która poprzedza założenie Taichung City, co czyni go jednym z najdłużej istniejących atrakcji turystycznych w mieście. Sam park powstał ponad 100 lat temu, podczas panowania dynastii Ching. Taichung Park jest popularnym miejscem dla mieszkańców, szczególnie w weekendy gdy przychodzą tutaj wypoczywać z całymi rodzinami. 
Na kartce Huxin Pavilion, niegdyś miejsce odpoczynku władców, dziś został uznany za symbol miasta. 

Read more...

Hiszpania- Saragossa

>> sobota, 15 stycznia 2011

Kolejna piękna lokomotywa otrzymana prywatnie od Alberta. Seria 277 (7702 według dawnej numeracji RENFE ) to seria lokomotyw elektrycznych produkcji angielskiej. 75 jednostek, które należały do tej serii zostały wyprodukowane przez Inglés Electric w latach 1952 - 1959. Ta seria lokomotyw była przełomowa dla maszynistów, zwłaszcza w zakresie wygody, ponieważ maszyny te zostały dostarczone, gdy na kolei były popularne jeszcze parowozy. 


Read more...

Poznań- Most Biskupa Jordana

>> piątek, 14 stycznia 2011

Dziś proponuję wycieczkę w najbliższe okolice poznańskiej katedry- na Most Biskupa Jordana. Jest to most na rzece Cybina łączący Ostrów Tumski ze Śródką. Często nazywany jako Most Śródecki lub Most Cybiński.


Most ten ma dwie historie. Pierwszą związaną ze starą przeprawą jaka niegdyś była w tym miejscu. Druga to zupełnie nowa historia, którą od niedawna tworzą młodzi zakochani ludzie.

Przeprawa w tym miejscu istniała od średniowiecza. Był to jedyny cywilny wjazd do miasta od wschodu. Przejście przez Cybinę w tym miejscu istniało nieprzerwalnie aż do 1939 roku, kiedy wycofujące się oddziały Wojska Polskiego wysadziły w powietrze całą konstrukcję. Później jeszcze istniała prowizoryczna drewniana przeprawa do 1969 roku. Obecnie most ponownie złączył ze sobą dwa brzegi Cybiny, a to za sprawą niewykorzystanego przęsła z rozbiórki innego mostu w Poznaniu- Św. Rocha. Postanowiono w ten sposób nawiązać do danego Traktu Królewsko-Cesarskiego i od 2007 roku ponownie uruchomiono pieszą przeprawę przez rzekę. Od tej pory rozpoczęła się druga historia pisana przez młodych, zakochanych.


Most ten bowiem spełnia taką samą rolę jak wiele znanych na całym świecie, np. we Florencji, Rzymie, Wilnie, Zagrzebiu czy nawet w Seulu. Mosty te zyskały wspólną nazwę: Most Miłości, a ich charatkterystyczną cechą jest to, że barierki pokrywają kłódki z wypisanymi na nich imionami lub inicjałami. Umieszczają je tam zakochani wierząc, że w ten symboliczny sposób dają wyraz trwałości uczucia, które ich łączy.


Zwyczaj zawieszania kłódek na moście przez zakochanych opisał w swojej powieści „Trzy metry nad niebem” Federico Moccia. Bestsellerowa książka, która rozeszła się w milionach egzemplarzy na całym świecie, opowiada o życiu młodych rzymian. Główny bohater opowiada dziewczynie legendę, według której kochankowie zawieszają na jednej z latarni łańcuchy i kłódki, a klucze wrzucają do rzeki. A co potem?- pyta dziewczyna.- Potem już nigdy się ze sobą nie rozstają- odpowiada bohater.

Opisany w powieści „Trzy metry nad niebem” most istnieje naprawdę. To Ponte Milvio w Rzymie. Kłódek wisi na nim już tak wiele, że władze Rzymu zmuszone zostały do umieszczenia na nim dodatkowych łańcuchów, na których mogłyby się wszystkie pomieścić. Most Miłości w Poznaniu jeszcze aż tylu się nie dorobił, ale już wzbudza zainteresowanie przypadkowych przechodniów którzy nie wiedzą o zwyczaju zawieszania kłódek.


Warto wybrać się właśnie w okolice mostu, na spacer, aby zrobić sobie sesję fotograficzną czy poczytać grawery na zawieszonych kłódkach. Obowiązkowo oczywiście ze swoją ukochaną drugą połówką.

Read more...

Francja- Conques

>> czwartek, 13 stycznia 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Caroline. Conques to wioska położona na południu Francji. Położona jest na wzgórzu, a charakteryzuje ją średniowieczna zabudowa z bardzo wieloma oryginalnymi budynkami z tego okresu oraz bardzo wąskimi brukowanymi uliczkami. Dzięki temu miasto nie jest zatłoczone, a turyści najczęściej spędzają tam zaledwie kilka godzin- w porze popołudniowej opuszczają te malownicze miejsce. Turyści zatrzymują się tutaj bowiem zazwyczaj aby odwiedzić opactwo Sainte-Foy, które jest na drodze do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Świątynia pochodzi z około 1120 roku, zbudowana w stylu romańskim. Przechowywane są tutaj relikwie Świętej Fides. Kościół został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Read more...

Polska- Olsztyn

>> środa, 12 stycznia 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Pawzwir. Brama Górna w Olsztynie od XIX wieku zwana Wysoką Bramą zbudowana została w XIV wieku. Jest jedyną bramą pozostałą z trzech,które znajdowały się w murach obronnych otaczających miasto. W 1788 roku Wysoką Bramę wyremontowano i zaadaptowano na zbrojownię szwadronu dragonów, w 1858 roku przebudowano na więzienie, a w 1898 przekazano miejskiemu komisariatowi policji. W 2003 roku brama została odrestaurowana. W jej blendzie pojawił się wizerunek Matki Bożej Królowej Pokoju, podarowany Olsztynowi przez Jana Pawła II.
Dziś jest to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Olsztyna.


Read more...

Kanada- matrioszka

>> wtorek, 11 stycznia 2011

Kartkę otrzymałem prywatnie od Lindy z Kanady. Kartka jak się domyślam powędrowała do Kanady z Rosji, a następnie ponownie wróciła do Europy w moje ręce. Osobiście nie przepadam za tego typu kartkami, ale przyznaję, że ta mi się wyjątkowo podoba. Być może dlatego, że niespełna rok temu z żoną sami kupiliśmy podobną zabawkę.

Matrioszka to rosyjska zabawka, złożona z drewnianych, wydrążonych w środku lalek, włożonych jedna w drugą. Lalki są cylindryczne, u góry zaokrąglone, na ogół ręcznie malowane. Postacie na nich przedstawione to najczęściej dziewczyny ubrane w ludowy strój, ale niektóre przedstawiają znanych polityków, pisarzy czy postacie historyczne lub też zabytki Rosji. Matrioszka nie jest tradycyjnym wyrobem rzemieślniczym, pierwsza powstała ok. roku 1890, być może inspirowana japońskimi lalkami. W roku 1900, na wystawie światowej w Paryżu lalki zdobyły ogromną popularność, po czym zaczęto je produkować w Rosji masowo.


A podczas naszego ostatniego wypadu do Pragi udało nam się kupić matrioszki. Nie wiem dlaczego właśnie praskie sklepy z pamiątkami są wręcz zawalone takimi zabawkami. Do wyboru do koloru i przyznam, że zdecydować się nie było łatwo. Ale w końcu. Oto jak wyglądają półki sklepowe z mtrioszkami i nasze zakupione babuszk.
 

Read more...

Kanada- Toronto

>> poniedziałek, 10 stycznia 2011

Kolejna kartka którą otrzymałem prywatnie od Lindy. No i po lewej stronie co stoi? Oczywiście lokomotywa spalinowa z rodziny Alco FA (tak jak dwie poprzednie prezentowane na tym blogu). Tutaj model FPA-4 6769 ciągnąca pociąg osobowy numer #75 z Toronto do Windsor.
Po prawej stronie natomiast Amtrak F40PH numer boczny 339. To lokomotywa z 1976 roku. Amtraki  (amerykański przewoźnik Amtrak- połączenie słów American oraz track- tory) zawsze wzbudzały we mnie respekt jako absolutny kolosy na amerykańskich liniach. Tutaj w swojej promocyjnej trasie z Toronto do Nowego Jorku z dnia 26 kwietnia 1981 roku.
Obie legendarne maszyny w pięknym ujęciu na tle wieżowców przy Centralnym Dworcu w Toronto, który każdego dnia obsługuje około ćwierć miliona pasażerów.


Read more...

USA- Alaska Railroad

>> niedziela, 9 stycznia 2011

Kartka otrzymana od Marty z Koszalina. Jak się przyjrzeć poprzedniemu wpisowi, okazuje się, że jest to ta sama lokomotywa, tylko że jeżdżąca dla innych linii. Tutaj konkretnie model CPA-15-5 w innych barwach i dla amerykańskiego Alaska Railroad. Pierwszy raz mi się zdarza, aby otrzymać na pocztówce tę samą lokomotywę jeżdżącą w różnych krajach.


Read more...

Kanada- Locomotive Company

>> sobota, 8 stycznia 2011

Kartka otrzymana prywatnie od Lindy. Przedstawia piękną kanadyjską lokomotywę spalinowo-elektryczną należącą do Canadian National. Produkowane były w latach 1950-1955 wg amerykańskiego wzoru Fairbanks Morse na licencji Canadian Locomotive Company. Jest to jednostka przeznaczona do przewozu pasażerskiego. Kartka przedstawia model CPA-15-5, których pozostało zaledwie 12 ze 165 (66 w Kanadzie i 99 w USA) jednostek jakie wyprodukował koncern.

Read more...

Polska- Krasiczyn

>> piątek, 7 stycznia 2011

Kartka otrzymana od Kazika. Zamek w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo - manierystycznej w Polsce, należy również do najpiękniejszych zamków w Europie. Został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina. Warto zwrócić uwagę na dwie ściany parawanowe Zamku które są zdobione piękną ażurową attyką. Obecnie zespół zamkowo-parkowy jest dostępny do zwiedzania. Na jego terenie można także wynająć pokoje hotelowe lub urządzić konferencje lub imprezy zamknięte. Odbywają się tutaj turnieje rycerskie oraz międzynarodowe festiwale.

Read more...

Hiszpania- Martorell

>> czwartek, 6 stycznia 2011

Kartka otrzymana w ramach prywatnej wymiany z Albertem. Lokomotywa elektryczna 304, zwana Patxanga, wyprodukowana w Belgii w 1926 roku. Obecnie jest to jedyny istniejący model i do tego jeżdżący. Zdjęcie z pocztówki zostało zrobione ponad 30 lat temu, tymczasem w zeszłym roku zakończyła się renowacja tej lokomotywy. Przybrała zupełnie inne barwy i obecnie będzie atrakcją turystyczną na trasie między Barceloną i Martorell.


Read more...

Francja- Paryż

>> środa, 5 stycznia 2011

Kartka otrzymana w prywatnej wymianie z Kazikiem. Opera w Paryżu została wybudowana w stylu eklektycznym w latach 70. XIX w. wg projektu Charles'a Garniera. Stąd też jej nazwa Opéra Garnier. Budowa jej miała miejsce w czasie wielkiej przebudowy Paryża w czasach II Cesarstwa. Na widowni może zasiąść 2200 widzów, a na scenie jednocześnie może wystąpić około 450 artystów.
We wnętrzach opery rozgrywa się akcja powieści "Upiór w operze". Autor zainspirował się istnieniem w podziemiach opery istniejących do dziś resztek jeziora.


Read more...

Czechy- Bystřice pod Hostýnem

>> wtorek, 4 stycznia 2011

Kartka otrzymana od Kazika. Pierwszą wzmiankę o Bystřice pod Hostýnem zanotowano 8 stycznia 1368 roku, ale ogłoszona miastem została niemal 500 lat później. Obecnie liczy niespełna 9tys. mieszkańców. Największym zabytkiem jest zamek z połowy XV wieku. Zamek od czasu powstania był cały czas rozbudowywany przez co doskonale widać tutaj proces stopniowej modernizacji siedzib szlacheckich, kiedy do starych budynków dobudowywano nowe, które lepiej odpowiadały wymogom czasu na wygodniejsze mieszkanie. Zamek jest udostępniony dla zwiedzających.


Read more...

Hiszpania- Tarragona

>> poniedziałek, 3 stycznia 2011

Kolejna lokomotywa która poruszała się po liniach Hiszpanii, oczywiście z prywatnej wymiany z Albertem. Pięć parowozów Renfe o numerach od 220-2001 do 220-2005 zostało wyprodukowanych w 1881 roku dla National Railway Company w Portugalii a następnie zostały przeniesione także na trasy do Madrytu. Te niemal 40-tonowe maszyny były eksploatowane do 1953 roku. Zabytkowy model z kartki obecnie stacjonuje w miejscowości Tarragona.Read more...

Hiszpania- Vilanova i la Geltrú

>> niedziela, 2 stycznia 2011

Kartka prywatnie otrzymana od Alberta. Parowozy typu 230-4001 były produkowane w Hiszpanii w latach 1901-1910. Na kartce seria 651/680 była zestawem 15 parowozów należących do Kompanii Kolejowej na trasie z  Madrytu do Saragossy i Alicante.


Read more...

Hiszpania- La Felguera

>> sobota, 1 stycznia 2011

Kolejna lokomotywa jaką mnie uraczył Albert. Jednostka 0-2-0-T 607 to stara lokomotywa wyprodukowana w Belgii w 1885 roku przez Usines Metalurgiques Couillet Hainaut. Obecny model pracował w hiszpańskiej fabryce Fabrica La Felgueara.


Read more...

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP