Hiszpania- Madryt

>> piątek, 31 grudnia 2010

Kartka otrzymana prywatnie od Alberta. Na kartce parowóz zbudowany w 1864 roku przez "John Jones" dla Tardienta-Huesca. Ciekawostką jest to, że parowóz jest jeszcze z okresu kiedy nie budowało się kabin ówczesnym lokomotywom. Obecnie stoi jako eksponat muzealny na dworcu Estacion de Chamartin w Madrycie.


Read more...

Argentyna- Buenos Aires

>> czwartek, 30 grudnia 2010

Kartka przysłana przez Maria. Buenos Aires to stolica Argentyny, największe miasto tego kraju i jedno z największych w Ameryce Południowej. Jest też jednym z największych kompleksów miejskich na świecie. Pierwsza osada na miejscu dzisiejszego Buenos Aires została założona w 1536 roku przez hiszpańską ekspedycję poszukującą złota prowadzoną przez Pedro de Mendozę. W wyniku ataków ludności tubylczej miasto zostało opuszczone w 1541 roku, a potem założone ponownie w 1580 r. przez Juana de Garaya. Dziś miasto zamieszkuje ponad 3mln mieszkańców co daje aż  15tys. osób na jeden kilometr (dla porównania w Warszawie gęstość zaludnienia wynosi około 3300 osób na kilometr).


Read more...

Polska- Rzeszów

>> środa, 29 grudnia 2010

Kolejna kartka z prywatnej wymiany z Kazikiem. Kolejny raz też na pocztówce ratusz w Rzeszowie, który już pisywałem TUTAJTUTAJ. Ratusz stoi na rynku, w obrębie którego znajduje się wiele sklepików, a przede wszystkim kawiarenek. Odbywają się na nim liczne uroczystości i festiwale miejskie. Obecna zabudowa pochodzi z XIX wieku i jest skutkiem pożaru, jaki nawiedził miasto w 1842 roku. Wcześniej najprawdopodobniej w rynku stały niskie domy drewniane, lub częściowo murowane z piwnicami, które zachowały się do dziś i stanowią atrakcję turystyczną.


Read more...

Polska- Rzeszów

Kartka z prywatnej wymiany z Kazikiem. Rzeszowski ratusz znajduje się na Rynku, w narożu zachodniej pierzei. Ratusz został wybudowany przez Mikołaja Spytkę Ligęzę, najprawdopodobniej przed końcem XVI wieku. Ratusz jest głównym budynkiem miasta, w którym znajduje się siedziba Prezydenta i Rady Miasta.

Read more...

Hiszpania- San Sebastian

>> wtorek, 28 grudnia 2010

Kolejna lokomotywa z prywatnej wymiany z Albertem. Lokomotywa elektryczna typu 101 wyprodukowana została w 1925 roku przez firmę AEG. Lokomotywa czynnie jeździła do 1978 roku. Nadal jest na chodzie i stanowi najstarszą lokomotywę elektryczną w Hiszpanii.


Read more...

Polska- Sandomierz

>> poniedziałek, 27 grudnia 2010

Kartka od Kazia. Oto kolejne spojrzenie na piękny ratusz w Sandomierzu. Tym razem ujęcie z drugiej strony obiektu, z początku XX wieku. Dzisiaj w budynku na parterze ratusza mieści się Dział Historyczny Muzeum Okręgowego, na piętrze Sala Ślubów i sale Rady Miasta, a w piwnicach klub "Lapidarium" Sandomierskiego Stowarzyszenia Kulturalnego.

Read more...

Polska- Sandomierz

Kartka otrzymana w ramach prywatnej wymiany z Kazikiem. Gotycki ratusz wzniesiono po najeździe Litwinów w 1349 roku. Był on budowlą na planie kwadratu zwieńczoną wysoką ośmioboczną wieżą. Część południowa ratusza pochodzi z tego okresu. W XVI wieku został rozbudowany w formę wydłużonego prostokąta i zwieńczony piękną renesansową attyką. Ratusz był kilkakrotnie niszczony przez pożary i odbudowywany. W XVII wieku dobudowano wieżę a w 1958 roku na wschodniej ścianie budowli umieszczono zegar słoneczny.


Read more...

Hiszpania- Walencja

>> niedziela, 26 grudnia 2010

Kolejna kartka z prywatnej wymiany z Albertem. Na pocztówce antyczny parowóz 030-2230 wyprodukowany w 1891 roku przez firmę Sharp Stewart. Potężna maszyna waży prawie 67 ton. Na kartce sfotografowana na Dworcu Północnym w Walencji.


Read more...

Hiszpania- Ujo

>> sobota, 25 grudnia 2010

Kartka otrzymana prywatnie od Alberta. Minas de Aller to rodzaj lokomotywy wyprodukowanej przez firmę Corpet Louvent w 1877 roku. Lokomotywa parowa na wąskie tory wykorzystywana była do pracy w kopalniach. Sfotografowana lokomotywa z pocztówki stoi obecnie we wsi Ujo na południe od Oviedo w okolicach kopalni, w której pracowała.


Read more...

Polska- Dubiecko

>> piątek, 24 grudnia 2010

Kolejna kartka którą uraczył mnie Kazik. Dubiecko to obecnie wieś  położona w województwie podkarpackim. Jednym z zabytków jest zamek w Dubiecku. Obiekt jest tylko nazywany zamkiem, bowiem obecny wygląd nadano mu w XIX i XX wieku, a wnętrza urządzono w XXI wieku. Składa się z głównego piętrowego budynku, zachodniej dobudówki w formie wieży oraz parterowej oficyny zakończonej basztą. Dziś pełni rolę luksusowego hotelu oraz centrum konferencyjnego. Po wojnie istniało tutaj muzeum Ignacego Krasickiego, ale zostało zlikwidowane.


Read more...

Francja- Paryż

>> czwartek, 23 grudnia 2010

Kartka otrzymana prywatnie od Kazika. Luwr to jedno z najsłynniejszych muzeów świata, znajdujące się w dawnym pałacu królewskim. Stanowi jeden z ważniejszych punktów orientacyjnych Paryża, położony jest przy prawym brzegu Sekwany. W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60,600 metrów kwadratowych znajdują się zbiory liczące około 35,000 dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Mona Lisa pędzla Leonarda Da Vinci.

Na dziedzińcu Luwru znajduje się piramida- konstrukcja ze stali i szkła. Piramida ma 20,6 m wysokości, a bok podstawy ma 35 m. Pod piramidą znajduje się główny hall wejściowy do muzeum, z którego prowadzą trzy podziemne ścieżki do poszczególnych skrzydeł pałacu. Półpiętro każdej z nich zadaszone jest dodatkową małą piramidką.

Read more...

Kanada- Ontario

>> środa, 22 grudnia 2010

Kartkę otrzymana prywatnie od Lindy z Kanady. GO Transit jest regionalnym środków transportu publicznego w południowym Ontario. Rocznie system obsługuje 55mln pasażerów. W 1978 roku do transportu zostały wprowadzone dwupoziomowe pociągi wyprodukowane przez Hawker- Siddeley Canada Ltd. Bombardiery są łatwe do zidentyfikowania, bowiem posiadają charakterystyczne biało-zielone kolory, a wagony w kształcie wydłużonego ośmiokąta. Pociągi te mocno odciążyły i tak wzmożony ruch na miejscowych drogach.


Read more...

Polska- Lublin

>> wtorek, 21 grudnia 2010

Kartka otrzymana prywatnie od Kazika. Na kartce widok na Zamek z XIV wieku. Jest to na tyle specyficzna budowla, że znaczną część swojego żywota spełniała funkcję twierdzy ale nie obronnej, lecz twierdzy więziennej. Zamek- więzienie stał się pierwszym w Polsce gmachem więziennym o charakterze średniowiecznej budowli obronnej. Przez 130 lat istnienia więzienia w celach zamku i baszty więziono przywódców Powstania Styczniowego, rewolucyjnych działaczy z lat 1904-1907, w latach międzywojennych czołowych działaczy komunistycznych. Podczas okupacji obiekt był, po Majdanku, głównym ośrodkiem represji i terroru na Lubelszczyźnie. Po wojnie mieściło się w nim więzienie NKWD i UB.


Read more...

Argentyna- Buenos Aires

>> poniedziałek, 20 grudnia 2010

Kolejna kartka, którą przysłała mi Maria. Już raz opisywałem poprzednią pocztówkę z Puerto Madero- dzielnicy Buenos Aires w obszarze rzeki La Plata. Dzielnica swą nazwę przyjęła na cześć biznesmena Eduardo Madero, który w 1882 roku przedstawił tu projekt portu z podobnymi rozwiązaniami technologicznymi, jakie są w Londynie.
Od samego początku, miasto Buenos Aires miało problem z przyjmowania dużych statków handlowych. Płytkie wody rzeki nie pozwalały na bezpośrednie cumowanie przy brzegu, więc statki stawały daleko od niego, a rozładunek towarów był utrudniony. Budowa portu wg projektu Madero rozpoczęła się w 1887 roku i została zakończona w 1897 roku. 
Dziś port w Buenos Aires jest największym w Ameryce Południowej. W 2008 roku obsłużył 2228 statków z 12,7 milionami ton ładunku.


Read more...

Rosja- Krasnojarsk

>> niedziela, 19 grudnia 2010

Kolejna kartka otrzymana od Elwiry z Rosji. Tym razem przedstawia nocny widok na piękny nowy stalowy Most Ermolaevsky'ego, który łączy oba brzegi rzeki Jenisej. Jego długość wynosi 814 metrów, a jednocześnie pod konstrukcją mogą przepłynąć dwie spore jednostki pływające. Most został otwarty jesienią 2008 roku przez premiera Putina.


Read more...

Słowacja- Trenčín

>> sobota, 18 grudnia 2010

Kartka otrzymana prywatnie od Kazika. Trenčín to miasto w zachodniej części Słowacji, tuż przy granicy z Czechami. Liczy niewiele, bo niespełna 60tys. mieszkańców, a mimo to stawia go na 9 miejscu pod względem wielkości wśród słowackich miast. Najważniejszym zabytkiem miasta jest zamek, który należy do największych w kraju. Pięknie położony na skale góruje ponad zabudowaniami miejskimi. Na kartce na dolnych zdjęciach widok na zamek od strony wejścia dla turystów oraz zamek widziany z perspektywy miasta. Dla odmiany, największe zdjęcie pokazuje miasto z ujęcia wzgórza zamkowego.

Read more...

Polska- Łódź- Piotrowska

>> piątek, 17 grudnia 2010

Jeszcze przed nadejściem zimy udało nam się wyskoczyć do Łodzi o czym wspominałem wcześniej opisując TUTAJ odwiedziny w Manufakturze. Jednakże wizyta w tym mieście nie może się odbyć bez obowiązkowej wizyty na ul. Piotrowskiej. Ulica Piotrkowska to reprezentacyjna ulica Łodzi, jedna z najdłuższych handlowych ulic Europy, długości ok. 4,2 km, mająca miano także najdłuższego deptaku Europy w centrum miasta. 


Początkowo obecna ulica Piotrkowska pełniła funkcję traktu łączącego Piotrków Trybunalski ze Zgierzem, na szlaku którego znajdowała się mała, przydrożna osada miejska Łódź, zagubiona w zwartej wtedy Puszczy Łódzkiej. Dziś stanowi centralną oś, wokół której rozbudowywało się miasto, a jej rozwój spontanicznie nadał obecny kształt jego centrum. Początkowo ulica była traktem komunikacyjnym, jednak z czasem zamieniła się ona w „wizytówkę miasta”, centrum rozrywki i handlu, gdzie koncentrowało się całe życie rozrastającej się aglomeracji przemysłowej.

Z początku zawiodłem się widokiem samej ulicy. Tyle o niej słyszałem, a tak niewiele sobą pokazywała. Moje wyobrażenie o Piotrkowskiej było zupełnie inne. Jednakże im dłużej szedłem tą ulicą tym bardziej dostrzegałem jej uroki. Bowiem całe piękno tego miejsca tkwi w szczegółach. To te kontrasty architektoniczne gdzie secesja miesza się z modernizmem, to te detale wtopione w budynki, to te okoliczne ulice gdzie domy sypią się z braku pieniędzy na ratowanie dziedzictwa kulturowego, to te podwórka które są jakby innym światem niż oficyny. Chłonąc piękno, historię i ciekawostki ulicy należy iść uważnie, rozglądać się wokoło i zaglądać gdzie popadnie. Wówczas nie możemy narzekać na monotonię, a spacer jedną ulicą może przerodzić się w całodzienną wycieczkę.Od 1999 ul. Piotrkowska jest dekorowana wykonywanymi w brązie rzeźbami plenerowymi stojącymi na jej chodnikach, upamiętniającymi sławne osoby związane z Łodzią, które tworzą tzw. Galerię Wielkich Łodzian.
Obecnie przy ul. Piotrkowskiej znajdują się między innymi:

- Ławeczka Tuwima


 - Fortepian Rubinsteina


- Kufer Reymonta


- Twórcy Łodzi Przemysłowej


Ale największą furorę chyba i tak zrobił pomnik Misia Uszatka. To zapewne ukłon w kierunku najmłodszych. Przynajmniej ten element wycieczki do Łodzi najczęściej wspominała nasza dwuletnia córeczka.


Na Piotrkowskiej znajduje się także Aleja Gwiazd- ostatnio bardzo modny element polskich miast. Na pomysł alei na wzór hollywoodzki wpadł w 1996 aktor Jan Machulski. Pierwsza mosiężna gwiazda- dla aktora Andrzeja Seweryna- została wmurowana rok później. Po stronie wschodniej są gwiazdy reżyserów, po zachodniej natomiast znajdują się płaskorzeźby aktorów. Podczas naszej wizyty w Łodzi ten fragment ulicy został tymczasowo nazwany Ulicą Okaleczonych Gwiazd. To element pomysłu łódzkiego artysty Konrada Kuzyszyna z racji festiwalu Fokus Łódź Biennale.

Read more...

Francja- Paryż

>> czwartek, 16 grudnia 2010

Kartka otrzymana prywatnie od Macieja. Nie ukrywam, że jest to dla mnie najbardziej fascynująca kolejka podziemna na świecie. Metropolitan stał się symbolem miasta i uznawane za część architektury secesyjnej. W Paryżu jest obecnie 16 linii które obejmują 298 stacji na 214 km. Paryż posiada jedną z najgęstszych sieci metra, większość pod ziemią i dlatego jego rozbudowa pod ziemią jest raczej mało realna. Dziennie z jego usług korzysta około 4,5 mln pasażerów.
Turyści przy pierwszym zetknięciu z metrem są często przytłoczeni jego ogromem, jednak już po kilku przejazdach okazuje się że przemieszczanie się z jednego końca miasta na drugi jest błahostką. A oto kilka ciekawostek:
- Châtelet-Les Halles jest największą stacją metra na świecie, obsługuje ponad miliard pasażerów rocznie.
- Średnia prędkość kolejki to 35 km/h, maksymalna 70 km/h.
- Średnia odległość pomiędzy stacjami to zaledwie 560m.
- Najtragiczniejszy wypadek w paryskim metrze miał miejsce 10 sierpnia 1903, kiedy w pożarze zginęły 84 osoby.
- Metro ma kilka niewykorzystanych stacji. Mieszkańcy miasta mówią o nich "stacje widma". Jedną z nich jest też stacja Haxo, wybudowana w 1900 roku.

Read more...

Polska- Sandomierz

>> środa, 15 grudnia 2010

Kolejna kartka od Kazika z ujęciem zamku w Sandomierzu. Tym razem od drugiej strony. Sandomierski zamek kryje w sobie wiele tajemnic. Jedną z nich są trzy tajemne podziemne wyjścia z zamku. Jeden z korytarzy prowadził bezpośrednio do katedry i używany był przede wszystkim przez króla uczęszczającego na msze. Drugi pozwalał na przeprawę suchą stopą na drugą stronę Wisły, co dawało możliwość ucieczki lub wysłania gońca z prośbą o nadesłanie pomocy w razie oblężenia lub napaści. A trzeci korytarz ma ok. 10 km i podobno kończy się w miejscowości Skotniki gdzie stoi przebudowany dwór obronny. Niestety do dziś nie natrafiono na żaden z tych trzech tajemnych korytarzy.

Read more...

Polska- Sandomierz

Kartka otrzymana od Kazika. Zamek królewski w Sandomierzu to budowla wzniesiona na skarpie wiślanej  przez Kazimierza Wielkiego. XIV-wieczny zamek został zbudowany na miejscu grodu warownego istniejącego już w X-XI wieku. W latach 1146-1166 był siedzibą syna Bolesława Krzywoustego- księcia Henryka Sandomierskiego. Nie wiadomo jednak jak wyglądała warownia przez niego wybudowana.
Za czasów Zygmunta Starego, a następnie Zygmunta Augusta, zamek został rozbudowany. Nad wejściem od wschodniej strony zachowała się tablica elekcyjna Zygmunta Starego, dat 1520 i kartusz z orłem zygmuntowskim. Wnętrza z czasów królewskich nie zachowały się. Uległy przeróbce lub zniszczeniu. Obecnie w odrestaurowanych pomieszczeniach zabytkowej budowli ma siedzibę Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Read more...

Polska- Zawady

>> wtorek, 14 grudnia 2010

Kartka otrzymana prywatnie od rodziców z miejscowości Zawady, która położona jest w sąsiedztwie dwóch parków narodowych. Od północy Biebrzański Park Narodowy i od południa Narwiański Park Narodowy.
Tytuł kartki "Brama na bagna" informuje o projekcie przyrodniczym mającym na celu promowanie pięknych terenów Podlasia przez które przepływa rzeka Narew w okolicach tzw. "Basenu Wizny". „Brama na Bagna" zaprasza m.in. na tereny meandrów Narwi, w połowie drogi między Białymstokiem a Łomżą, na pograniczu Biebrzańskiego i Narwiańskiego Parku Narodowego,
Niewiele bowiem osób wie o tym, że piaszczyste wydmy to nie tylko atrakcja wybrzeża morskiego, ale również nizinnych dolin rzecznych. Można się o tym przekonać na ścieżce turystycznej „Nadnarwiańskie wydmy” w Gminie Rutki.

Read more...

Polska- Lubiąż

>> poniedziałek, 13 grudnia 2010

Otrzymałem prywatnie niecodzienną i bardzo oryginalną kartkę od Martiny. Pocztówka pochodzi ze Slot Art Festiwal, który w tym roku odbył się w dniach 6-10 lipca. A już od 2001 roku zawsze gości w miejscowości Lubiąż koło Wrocławia. Jest to największy  festiwal kultury alternatywnej w Polsce, którego program obejmuje wiele koncertów rozgrywających się na kilku scenach, dziesiątki warsztatów z różnych dziedzin sztuki, wykłady, wystawy, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne oraz happeningi.
Jak się domyślam, na kartce sztuka nowoczesna. Ekspozycja, czy może nazywa się to instalacją. Nie wiem co oznacza, jakie jest przesłanie, ale w sztuce nowoczesnej chyba o to chodzi, prawda? Każdy interpretuje na swój sposób. Więc każdemu pozostawię wolną rękę w decydowaniu o tym co artysta chciał nam przekazać. Ja wiem jedno. Gdyby sztuka nowoczesna polegała tylko na takich ekspozycjach z pewnością byłbym jej fanem.


Read more...

Polska- Rzeszów

>> niedziela, 12 grudnia 2010

Kartka otrzymana prywanie od Kazika. Obecny zamek w Rzeszowie jako jeden z ważniejszych zabytków został wybudowany dość współcześnie, bowiem w latach 1902-1906. Jednakże pierwsza konstrukcja obronna powstała w tym samym miejscu prawdopodobnie już w XVI wieku. Następnie pod koniec tego stulecia swój dwór obronny w Rzeszowie wybudował Mikołaj Spytek Ligęza. W 1620 rozbudował go w stylu Palazzo in fortezza, a od 1637 zamek był własnością rodziny Lubomirskich. Jego przebudowa na początku XX wieku była spowodowana bardzo złym stanem konstrukcji. W historycznej formie do czasów współczesnych zachowano jedynie wieżę bramną oraz wieżyczki bastionów z obwarowaniami, które widać na pocztówce.

Read more...

Polska- Baranów Sandomierski

>> sobota, 11 grudnia 2010

Kartka otrzymana prywatnie od Kazika. Zamek został wzniesiony pod koniec XVI wieku, w miejscu średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego. Ten imponujący obiekt architektury renesansowej jest jednym z najlepiej zachowanych w Europie. Nazywany kiedyś "Małym Wawelem". Otoczony 14 hektarowym parkiem, wraz z przyległym Hotelem Zamkowym urzekająco wpisuje się w pejzaż nadwiślańskich równin. 
Zamek w Baranowie Sandomierskim to światowej klasy zabytek, który od lat przyciąga zwiedzających, amatorów atrakcyjnego wypoczynku, jak i biznesmenów poszukujących ciekawego miejsca na zorganizowanie szkoleń, konferencji czy kameralnych spotkań. Na Gości oprócz historycznych wnętrz, pięknej architektury, doskonałej kuchni czekają tu również stylowe, eleganckie apartamenty. Jest to idealne miejsce na wypoczynek i przeżycie miłych i niezapomnianych chwil.Read more...

Niemcy- Berlin

>> piątek, 10 grudnia 2010

Kartka pochodzi z Muzeum Techniki w Berlinie, a otrzymałem ją od PharmacySeal. Na kartce popularnie zwana "lokomotywa wojny" (Kriegslokomotiven). Ten typ lokomotyw był produkowany w dużych ilościach w czasie II Wojny Światowej, gdzie budowa była dostosowana do sytuacji gospodarczej w Niemczech, w okresie wojny. Była potrzeba stworzenia parowozu, który mógł szybko dotrzeć z transportem wojskowym oraz działać w trudnych warunkach.
Na kartce mamy parowóz klasy 44. Był on przeznaczony do ciągnięcia pociągów towarowych do 1200 ton na trasach przez regionach górzysty w Niemczech i do 600 ton na stromych zboczach. Od 1926 do 1949 roku, łącznie wyprodukowano 1989 lokomotywy tego typu.

Read more...

Polska- Tarnobrzeg

>> czwartek, 9 grudnia 2010

Kartka otrzymana w ramach prywatnej wymiany z Kazikiem. Tarnobrzeg leży wzdłuż prawego brzegu Wisły, na pograniczu Równiny Tarnobrzeskiej i Niziny Nadwiślańskiej. Administracyjnie graniczy bezpośrednio z Sandomierzem. Do niedawna najważniejszy w Polsce ośrodek wydobycia siarki i produkcji kwasu siarkowego. Obecnie znaczna część kopalni jest w fazie likwidacji, a w miejscu zagłębia utworzono Zalew Machowski. 
Na kartce pomnik Bartosza Głowackiego- chłopa, kosyniera, który wziął udział w insurekcji kościuszkowskiej, w bitwie pod Racławicami 4 kwietnia 1794 roku. Odznaczył się wielkim męstwem, gdyż zdobył działo rosyjskie gasząc lont czapką, za co został mianowany chorążym oraz otrzymał także nazwisko Głowacki.


Read more...

Argentyna- Buenos Aires

>> środa, 8 grudnia 2010

Kartka w ramach prywatnej wymiany z Maria z Argentyny. La Boca to portowa dzielnica Buenos Aires, jedna z 47 dzielnic w mieście. Wizytówką turystyczną dzielnicy jest uliczka Caminito. Swój wygląd przypominający uliczki miast europejskich z ubiegłych stuleci zawdzięcza pierwszym mieszkańcom pochodzącym głównie z Genui we Włoszech. 
Na ulicy przeważa typ zabudowy zwany conventillos- są to niewielkie domy złożone z pojedynczych pokoi wynajmowanych przez rodziny lub grupę osób, ze wspólną dla wszystkich mieszkańców kuchnią, jadalnią, łazienka, ubikacją (warunki sanitarne są zazwyczaj fatalne ze względu na zatłoczenie). Cechą charakterystyczną są także galerie z wejściami do mieszkań ciągnące się wzdłuż jednego, lub kilku podwórek. Dzielnicę zamieszkiwali biedniejsi mieszkańcy Buenos Aires. Domy były budowane często z materiałów pozostałych z budowy statków. Z powodu powodzi były one często budowane na palach. Różne kolory domów to również efekt używania resztek farby ze stoczni. Później malowanie domów na wiele barw stało się wśród mieszkańców tradycją.

Read more...

Szwajcaria- St Croix

>> wtorek, 7 grudnia 2010

Kartka otrzymana prywatnie od Hamstera w Szwajcarii. Linia Yverdon - Sainte-Croix to prywatna wąskotorowa linia kolejowa o długości 24 km, w kantonie Vaud w Szwajcarii. Trasa wiedzie z Yverdon-les-Bains na południowym krańcu jeziora Neuchâtel do Ste-Croix w Vaud Jura. Jest częścią regionalnego firmy transportowej TRAVYS. Pociąg pokonuje różnicę wysokości 631 metrów w 36 minut.


Read more...

Kenia

>> poniedziałek, 6 grudnia 2010

Kartka otrzymana prywatnie od Kate8722. To dopiero 4 kartka z Afryki. Kenia to państwo we wschodniej części Czarnego Lądu nad Oceanem Indyjskim. Kenia jest bardzo zróżnicowanym krajem pod względem etnicznym. Napięcia pomiędzy różnymi grupami etnicznymi są jednym z głównych problemów tego kraju. 
Kenia posiada zróżnicowane ukształtowanie terenu. Dzięki temu napotkamy tutaj wiele ciekawych okazów flory i fauny. Występują tu liczne rezerwaty i parki narodowe. Będąc w Kenii można spotkać miedzy innymi słonia, nosorożca, żyrafę, lwa, geparda, hipopotama, sępa. Największą atrakcja jest niewątpliwie safari, gdzie obserwować można wiele gatunków dzikich zwierząt. W głębi lądu znajdują się typowe osady i miasteczka, idealne miejsce dla tych, którzy chcą bardziej poznać Kenię.
Z ciekawostek: 3 września 2008  niespodziewanie w środkowej Kenii spadł śnieg, wzbudził ogromne zainteresowanie mieszkańców, którzy po raz pierwszy zobaczyli to zjawisko "na żywo".


Read more...

Polska- Gdańsk

>> niedziela, 5 grudnia 2010

Kartka otrzymana od Pasażerki. Jest to limitowana seria z okazji 110 lat Dworca Kolejowego w Gdańsku. Jest to jeden z piękniejszych dworców kolejowych w Europie doby tzw. "gdańskiego renesansu" zbudowany w latach 1894-1900. Uroczyste otwarcie budynku dworcowego, zwanego wówczas "dworcem powitalnym", miało miejsce 30 października 1900 roku. Po II Wojnie Światowej budynek dworca odbudowano po pożarze. Wieża zegarowa o wysokości 48 metrów spełnia również funkcję wieży ciśnień dla dworcowej instalacji wodnej. Tarcze zegarowe (o średnicy 3,25 metra) umieszczone są na wysokości 25,60 metra. Osoby z dużą wyobraźnią zobaczą w bryle dworca lokomotywę, a za nią wagon z węglem (widok od strony City Forum).

Read more...

Rosja- Krasnojarsk

>> sobota, 4 grudnia 2010

Kolejny raz porcja spaceru po Krasnojarsku dzięki kartce od Elwiry. Tym razem wieczorny widok na Operę Narodową i Teatr Baletowy w mieście. Teatr został otwarty w 1978 roku aby uwiecznić 350-lecie Placu Teatralnego. Wokół tegoż placu prócz teatru znajdują się hotele, pomniki, wieża zegarowa, oraz mnóstwo fontann. Sam Krasnojarsk często jest nazywany miastem fontann, gdyż ma ich ponad 200. Oferowane są nawet wycieczki po mieście śladami fontann.


Read more...

USA- Nowy Jork

>> piątek, 3 grudnia 2010

Kartka otrzymana od Matta z USA. Nowy Jork- największe miasto w USA i jedno z największych na świecie- 13 pod względem zamieszkującej go ludności. Nie sposób tutaj żyć i sprawnie się poruszać bez systemu kolei podziemnej. Pomimo nie zawsze najczystszego wyglądu i zapachu, nowojorskie metro jako jedno z niewielu na świecie działa 24 godziny na dobę. Pozwala na podróż tą samą linią lub zmianę na inne za jedną i taką samą cenę, bez względu na dystans lub dzielnice. Generalnie mówiąc, metro w Nowym Jorku jest przyjazne i bezpieczne, ale odradzana jest podróż w pojedynkę w późnych godzinach nocnych i oczekiwanie na opustoszałych stacjach.
Na kartce wagon metra linii nr 5 na stacji Union Square. Jest to ważna stacja przesiadkowa, znajduje się na pograniczu ważnych dzielnic biznesowych, sypialni miasta oraz miejsca nocnych klubów. Jest ona 4 pod względem ruchliwości wśród stacji metra w Nowym Jorku.  Tylko ilość samych osób wchodzących do metra na tej stacji notuje się na około 35 mln rocznie, nie licząc tych którzy przesiadają się lub tylko przez nią przejeżdżają.

Read more...

Polska- Sztutowo

>> czwartek, 2 grudnia 2010

Kartka otrzymana prywatnie od Pasażerki. Sztutowo to duża wieś o charakterze małomiasteczkowym w województwie pomorskim, na obszarze Żuław Wiślanych. W latach 1939-1945 znajdował się na terenie gminy niemiecki obóz koncentracyjny "KL Stutthof". Był to najdłużej działający obóz koncentracyjny poza przedwojennymi granicami Niemiec. 
Obecnie funkcjonuje tu muzeum KL Stutthof. Liczbę więźniów ocenia się na ok. 110-127 tys. osób pochodzących z 26 krajów, w tym 49 tys. kobiet i dzieci. Specjalny obóz kobiecy był miejscem wyjątkowej martyrologii kobiet i małych dzieci, których procent w Stutthofie był wyższy niż w wielu innych obozach niemieckich. Część więźniów pracowała w samym Stutthofie, część była kierowana do licznych podobozów. Od 1944 roku Żydzi (w szczególności kobiety i dzieci) byli kierowani bezpośrednio do komór gazowych. Liczbę ofiar ocenia się na około 65 tys. osób.


Read more...

Polska- Wrocław

>> środa, 1 grudnia 2010

Kartka otrzymana prywatnie od Silesiaus. Kartka z Wrocławia będąca jednocześnie reklamą miasta? Hasło "Wrocław pełną parą" zapewne świadczy o szybkim rozwoju Wrocławia w ostatnim czasie. Być może, aby zdążyć z jak największą ilością inwestycji przed finałami EURO 2012. Z kolei drugie hasło z kartki "Wrocław; the meeting place" świadczy o otwartości miasta na przybyłych turystów, inwestorów, studentów- każdy właściwie może dopisać się pod sloganem. Do tego widok na Plac Zielińskiego- popularne targowisko w mieście które miało zniknąć (może już zniknęło) z map celem oddania terenu pod inwestycje. 
Czyli kolejna kartka będzie z tego samego ujęcia, ale z lepiej zagospodarowanym Placem Zielińskiego? A może i wówczas parowóz pędzący "pełną parą" zostanie zastąpiony super szybkim pociągiem a slogan zamieni się na "Wrocław ekspres postępu".


Read more...

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP