Rosja- Krasnojarsk

>> niedziela, 31 października 2010

Kolejna kartka otrzymana od Elwiry. Swego czasu przysłała mi kartkę z Kaplicą św. Paraskeba. Teraz ponownie mam kartka z tą słynną w Krasnojarsku kaplicą, ale w zestawieniu z nowoczesnością. Wydawałoby się, że obie konstrukcje mogą pochodzić z tego samego okresu, tymczasem wspomniana kaplica (w oddali) jest z 1855 roku, a na pierwszym planie zegarowa wieża z 2001 roku. Zegar wraz z wieżą zostały zaprojektowane przez znanego rosyjskiego architekta Araeg Demirkhanov.


Read more...

Malezja- Seremban

>> sobota, 30 października 2010

Kolejna kartka z prywatnej wymiany z Chua. Każdej podróży towarzyszy poznawanie nowych smaków, a podróżując po Malezji nie sposób jest się oprzeć jednej z najlepszych azjatyckich kuchni. Raj żywności jaki tutaj napotykamy oferuje asortyment przysmaków kuszących najbardziej wyszukane podniebienia. 
W Malezji  koniecznie trzeba spróbować satay czyli kawałki kurczaka na szaszłyku w ostrym sosie z orzeszków zmiennych podlewane olejem palmowym. Popularnym daniem jest również nasi lemak- mięso (wołowina, kurczak lub mątwy) podsmażane na ostro, z kawałkami ogórków, suszonymi anchois, orzeszkami ziemnymi i dodatkiem ostrego gorącego sosu, a wszystko tradycyjnie podawane na liściu bananowca. Należy pamiętać, że dla podkreślenia, że posiłek nam smakuje zawsze należy liście bananowca zwijać do siebie, nigdy od siebie.
Ale to tylko przykłady bogatej kuchni malajskiej. Resztę można sobie wybrać z pocztówki którą dostałem. Myślę że każdy znajdzie coś dla siebie co lubi.


Read more...

Malezja- Seremban

>> piątek, 29 października 2010

Kolejna kartka od Chua. Malezja jest tyglem kultur. Uznawana za jeden naród ale składający się z wielu grup etnicznych mieszkających razem w pokoju i harmonii. Malezja oferuje bogactwo kolorowych świąt i uroczystości, którym nieodłącznie zawsze towarzyszy taniec. Charakterystyczne dla Malezji jest to, że jej tańce znacznie się od siebie różnią oraz że ukształtowały się one pod wpływem jednego lub kilku elementów kultury kraju. Jak się domyślam taniec zupełnie inny niż nasz, patrząc na kartkę, stroje również egzotyczne.


Read more...

Malezja- Seremban

>> czwartek, 28 października 2010

Kartka otrzymana w ramach prywatnej wymiany z Chua z Malezji. Seremban powstał wraz z odkryciem rudy cyny w roku 1870, podobnie jak większość dużych miast Półwyspu Malajskiego. Jest położone około 30km od wybrzeża przy linii kolejowej i drodze samochodowej Singapur – Kuala Lumpur. Posiada około 420 tys. mieszkańców.
Na kartce Terminal One Mall, w samym centrum miasta. Centrum handlowe zostało zbudowane w 1996 roku i jest najpopularniejszym miejscem robienia zakupów.

Read more...

Polska- Ojców

>> środa, 27 października 2010

Niedawno miałem przyjemność przeczytania w jednym z czasopism o Grocie Łokietka. A tutaj niespodzianka od mishi która przysłała mi kartkę z tego miejsca. Jaskinia leży niedaleko Ojcowa, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest to jedna z najbardziej znanych polskich jaskiń, co związane jest z legendą:

Kiedy na przełomie XIII i XIV wieku Wacław II, król czeski, najechał na Polskę i zajął Kraków, prawowity władca, Władysław Łokietek, musiał opuścić swą siedzibę i ukryć się. Na schronienie wybrał trudno dostępną jaskinię, mieszczącą się w Ojcowie, wysoko na stoku Chełmowej Góry. Ponieważ wejście do groty zasłaniała ogromna pajęczyna, a pościg był tuż tuż, Łokietka spuszczono do jaskini po linie. W ten sposób pajęczyna nie została uszkodzona i zmyliła wojska Wacława II, które przyjechawszy pod wejście stwierdziły, że do jamy na pewno nikt ostatnio nie wchodził skoro na wejściu jest tak ogromna pajęczyna. Okoliczna ludność, wierna królowi, przynosiła mu jedzenie, które wygnaniec przygotowywał w małej sali - Kuchni. W drugim pomieszczeniu Łokietek miał sypialnię, a w trzecim, Sali Rycerskiej, żołnierze pragnący wesprzeć władcę w odzyskaniu tronu przysięgali mu wierność. Dzięki wieściom ze świata, zbieranym przez mieszkańców Doliny Prądnika, król wiedział co dzieje się w Krakowie i mógł wybrać odpowiedni moment na opuszczenie kryjówki, powrót do miasta i triumfalne odzyskanie korony. Wspomnienie o tamtych wydarzeniach po dziś dzień żyje w pamięci miejscowej ludności, a schronienie króla nazywane jest Grotą Łokietka lub Jaskinią Królewską.


Read more...

Czechy- Vindobona

>> wtorek, 26 października 2010

Kartka otrzymana prywatnie od mevo. Przedstawia ona czeski pociąg typu M 296.2. Został on wyprodukowany w drugiej połowie lat 60 ubiegłego wieku w fabryce "Vagónka Studenka". Był to legendarny ekspres "Vindobona", który przemierzał międzynarodową trasę z Berlina przez Pragę do Wiednia. Ekspres istnieje do dziś, jednak na tej trasie (powiększonej o Hamburg) niestety już nie spotkamy tych uroczych starych składów M 296.2, które w swoim czasie miały miano nowoczesnych o zawrotnej prędkości maksymalnej do 100km/h. Dziś jeszcze można spotkać te składy na lokalnych trasach, np. w górach w północnej części Czech.


Read more...

Rosja- Krasnojarsk

>> poniedziałek, 25 października 2010

Kartka otrzymana prywatnie od Elwiry. Krasnojarsk to pięknie położone na lewym brzegu rzeki Jenisej miasto. Założone zostało w roku 1628 jako fort w czasie kolonizacji Syberii. W pierwszej dekadzie XX wieku Krasnojarsk liczył 27 tysięcy mieszkańców, dziś ponad milion. Rozwój Krasnojarska związany był z budową Kolei Transsyberyjskiej i wydobyciem złota. Jest to obecnie duży ośrodek gospodarczy Syberii.

Na kartce pieszy most przez rzekę Jenisej na Wyspę Tatyshev. Most został zbudowany w latach 1979-1985 i obecnie nazywany Vinogradovsky. Długość mostu 550 metrów, a zawieszony jest na wysokości 10 metrów.

Read more...

Polska- Katowice

>> niedziela, 24 października 2010

Kartka otrzymana prywatnie od mishi. Katowice to miasto położone w południowej Polsce, jest 10 miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11 pod względem powierzchni. Z ciekawostek, w okresie od 9 marca 1953 do 20 grudnia 1956 miasto nosiło nazwę Stalinogród. Nazwę tę wprowadzono tuż po śmierci Józefa Stalina, dla uczczenia pamięci Wielkiego Wodza i Nauczyciela mas pracujących i jego wiekopomnych zasług dla Polski.

Na kartce ulica Stawowa. Jest to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych deptaków w katowickim Śródmieściu. Jej nazwa prawdopodobnie pochodzi od stawu, który istniał za ulicą księdza Piotra Skargi. Stanowi ona pieszy pasaż o charakterze handlowym i usługowym. W drugiej połowie lat 90. XX wieku, ze względu na dużą liczbę przechodzących tamtędy ludzi, ulica Stawowa stanowiła jeden z wyraźniejszych obszarów centrum Katowic. W badaniach z roku 2005 była ona jednym z nielicznych obszarów centralnych miasta odczuwanych jako przyjemne i zadbane.


Read more...

Rosja- Krasnojarsk

>> sobota, 23 października 2010

Kolejny raz piękną kartką z Rosji uraczyła mnie Elwira. Tym razem night view z Krasnojarska. Na pocztówce jedna z głównych ulic- Prospect Mira. Znajduje się około 5 minut samochodem lub środkami transportu publicznego od centrum miasta i może być miłym miejscem na spacer. Wzdłuż ulicy istnieje wiele restauracji, kawiarni i sklepów. Zazwyczaj jest tam wielu ludzi w godzinach popołudniowych. W jednym miejscu w okresie letnim możemy spotkać nawet palmy- na małym placu obok Hotelu Gostiny Dvor.


Read more...

Luksemburg- Clervaux

>> piątek, 22 października 2010

Kartka otrzymana prywatnie od mevo. Jest to pierwsza kartka z Luksemburga. Clervaux to miasto i gmina w północnym Luksemburgu, z liczbą mieszkańców przekraczającą niewiele ponad tysiąc osób. Sama kartka zaś pochodzi z muzeum zabawek. Znajdziemy tutaj zabawki metalowe, modele kolei, lalki i domki dla lalek, konie na biegunach, różne figurki i wiele innych zabawek niespodzianek z przeszłości.
Na pocztówce zapewne zabawka z makiety kolejowej z muzeum- lokomotywa Express Engine A.781


Read more...

Francja- Mont Pelvoux

>> czwartek, 21 października 2010

Otrzymałem kolejną kartkę z Francji od Caroline. Przedstawia ona Mont Pelvoux. Jest to czwarta co do wysokości góra w grupie górskiej w Alpach Delfinackich. Mont Pelvoux ma bardzo wysokie, skaliste zbocza z grzebieniami śniegu. Góra posiada 4 wierzchołki:
- Pointe Puiseux (3946 m, najwyższy punkt)
- Durand Point (3932 m)
- Pelvoux Petit (3753 m)
- Trois Dents du Pelvoux (3682 m) 
 Depresję między wierzchołkami zajmuje duży lodowiec wiszący Glacier du Pelvoux 

 

Read more...

Grecja- Kreta

>> środa, 20 października 2010

Moja pierwsza kartka z Grecji otrzymana prywatnie od PharmacySeal. Kartka przedstawia uroki Krety- jest ona największą grecką wyspą, i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską. Krajobraz wyspy tworzą skaliste wybrzeża przeplatające się z szerokimi, jasnymi plażami. Lato na Krecie trwa najdłużej w całej Grecji. Opalić można się nawet w październiku, a pływanie uprawiać w okresie od maja do listopada. Dlatego też jest to jedno z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów. 
15 milionów lat temu Kreta była częścią Europy Kontynentalnej, zachodnie fragmenty wyspy są przedłużeniem Gór Dynarskich. Kreta jest w ciągłym ruchu, obecnie przesuwa się na południe z prędkością ok. centymetra na ćwierć wieku.

Read more...

Polska- Niedzica

>> wtorek, 19 października 2010

Kartka otrzymana od PharmaySeal. Już jedną kartkę z Niedzicy zamieszczałem TUTAJ. Tym razem widok nocny na zamek, a właściwie w blasku zachodzącego słońca.  
Zamek w Niedzicy posiada wiele legend. Jedna dotyczy dębu, którego pień można zobaczyć przed zamkiem. Było to wtedy, gdy zamek w Niedzicy przeszedł w ręce Horvathów. Rządzili okolicą twardą ręką i nie mieli dla nikogo współczucia. Gdy Jan Horvath spacerował w pobliżu zamku, spotkał Cygankę wróżącą z kart. Zachęcany, wysłuchał wróżby, która przepowiedziała rodowi Horvathów zgubę. Rozgniewany dziedzic kazał powiesić Cygankę. Ta zdążyła wetknąć w ziemię żołędź zapowiadając, że koniec rodu Horvathów nadejdzie wtedy, gdy dąb, który wyrośnie z tego żołędzia, uschnie. Przepowiednia spełniła się, a dowodem na jej prawdziwość jest uschnięty pień dębu.

Read more...

Francja- Touraine

>> poniedziałek, 18 października 2010

Kartka otrzymana prywatnie od Caroline. Touraine to region w środkowej części Francji. Jest dobrze znany z uprawy winorośli i chociaż sporo oddalony od Paryża, to stał się miejscem pracy dla dojeżdżających ze stolicy. A to za sprawą szybkiego pociągu TGV. Touraine również znany jest z wielu zamków które były ulubionym miejscem pobytu francuskich królów. Ciemne i ponure budowle były zamieniane na wspaniałe rezydencje, przez co region ten został nazwany Ogrodem Francji. I tak na kartce mamy:

- Villandry- zamek zaliczany do "zamków nad Loarą"; jest on dostępny do zwiedzania, dzięki czemu jest jednym z najczęściej odwiedzinach zamków we Francji.
Le Prieure de Saint-Cosme- zakon zbudowany na początku XI wieku, otoczony pięknymi ogrodami. Zamieszkiwał tutaj Ludwik XI.
- Loches- zamek zaliczany do "zamków nad Loarą"; Zamek został zaprojektowany, zbudowany a później zamieszkany przez króla Anglii, Henryka II oraz jego syna Ryszarda Lwie Serce
- Chenonceau- bywa często nazywany także Zamkiem Dam, ze względu na sześć kobiet, które jako jego właścicielki stopniowo go rozbudowywał; również często odwiedzany w ramach "zamków nad Loarą" 
- Ste Maure de Touraine- zamek zbudowany w XV wieku, obecnie przerobiony na hotel i miejsce promocji miasta Ste Maure de Touraine 

Read more...

Polska- Bobolice

>> niedziela, 17 października 2010

Kolejna kartka otrzymana prywatnie od mishi. Zamek w Bobolicach zbudowany został w połowie XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego jako kolejna warownia strzegąca południowej granicy Państwa Polskiego. Zbudowany został zbudowany na skalistym wzgórzu o wysokości 360 m n.p.m. 
Do niedawna postać okazałej niegdyś warowni określały jedynie niewielkie fragmenty zamku górnego, wśród nich najlepiej zachowana ściana wschodnia, a także skromne pozostałości zewnętrznych murów obwodowych. Po odsprzedaży ruin w ręce p. Laseckiego podjął on kontrowersyjną próbę ich ratowania. W roku 2001 pod kierunkiem krakowskich archeologów rozpoczęto starania, mające na celu rekonstrukcję muru zewnętrznego, baszty bramnej i części pomieszczeń, połączone z badaniami w gruncie.Dziś wygląda tak jak to przedstawia pocztówka.Read more...

Polska- Mysłowice

>> sobota, 16 października 2010

Kartka otrzymana z prywatnej wymiany z mishi. Mysłowice są uznawane przez wielu przyjezdnych i samych mieszkańców za miasto nieciekawe, brzydkie i pozbawione zabytkowego charakteru. Wielu utożsamia Mysłowice z okolicą w której mieszka, czyli z blokowiskiem albo podmiejska półwsią. Nic bardziej mylnego! Chociaż mysłowicka Starówka leży na uboczu, warto jest ją poznać, ponieważ ma klimat niespotykany w innych miastach! Trudno jest też o drugie śląskie miasto tak mocno powiązane z burzliwą historią Polski jak Mysłowice.
Na pocztówce ulica Starokościelna.


Read more...

Polska- Ogrodzieniec

>> piątek, 15 października 2010

Kartka otrzymana prywatnie od mishi. Ogrodzieniec to miasto w województwie śląskim którego początki sięgają nawet XI wieku. Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu to najbardziej imponujące Orle Gniazdo spośród wszystkich zamków Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Usytuowany na Górze Janowskiego - najwyższym wzniesieniu Jury (504 m. n.p.m.) - zbudowany z twardego wapienia i dolomitów przetrwał wieki, będąc długo niezdobytą twierdzą piastowskich orłów na Krakowie, a później kolejnych potężnych i znamienitych magnackich rodów.

Starsi ludzie mówią, że na Zamku Ogrodzienieckim w Podzamczu w nocy straszy ogromny czarny pies, który ciągnie za sobą długi na trzy metry, brzęczący łańcuch. Owo tajemnicze zwierzę widywali ojcowie i dziadkowie już przed pierwsza wojną światową. Legenda głosi tak:
W 1669 roku Mikołaj Firlej sprzedał Ogrodzieniec Stanisławowi Warszyckiemu, który zasłynął jako zapobiegliwy gospodarz, dbający o rozwój rzemiosła i rękodzieła. Ale charakter miał ciężki, a dla poddanych nie był dobrym panem. Grotę na dziedzińcu zamku kazał zamienić na męczarnię zwaną odtąd „męczarnią Warszyckiego”. To w tej grocie osobiście nadzorował torturowanie opornych poddanych. Warszycki nie znosił sprzeciwu z żadnej strony i pewnego dnia kazał na oczach całej służby wychłostać swoja żonę, a sam wsłuchiwał się w jęki nieszczęsnej. Legenda głosi, że Warszycki nie umarł śmiercią naturalną, lecz za życia został porwany przez diabły do piekła. Zamieniony w czarnego psa straszy do dzisiaj na zamku ogrodzienieckim.

 

Read more...

Malezja- Kuala Lumpur

>> czwartek, 14 października 2010

Kartka otrzymana prywatnie od Chrisa. Jest to moja pierwsza kartka z Malezji. Kuala Lumpur to stolica Malezji i jej największe miasto, położone w środkowej części Półwyspu Malajskiego.  To jedno z najszybciej rozwijających się miast Azji Południowo-Wschodniej. Miasto rozbudowywane jest bez ładu architektonicznego. Nad centralną dzielnicą miasta wznoszą się wysokie i nowoczesne wieżowce. Obok centralnej dzielnicy miasta z autostradami i wieżowcami, znajdują się dzielnice zamieszkane przez Chińczyków z tradycyjnymi domami i wąskimi uliczkami. 
Na kartce Menara Kuala Lumpur-  wieża telewizyjna w mieście. Ma wysokość 421 m i jest 10 budynkiem co do wysokości na świecie, jego budowę ukończono w 1996 roku.


Read more...

Polska- Wenecja

>> środa, 13 października 2010

Jak wcześniej pisałem, w Wenecji miałem przyjemność być osobiście. Tym bardziej radość sprawiła mi pocztówka którą otrzymałem od PharmacySeal właśnie z tego miejsca. Aby radość była większa, we wcześniejszym poście zamieściłem zdjęcie dokładnie tego samego parowozu który teraz mam także na pocztówce. Tx26 była to seria polskich parowozów przeznaczonych do pracy na liniach wąskotorowych o szerokości 600 mm, budowanych w latach 1926-1928 w Pierwszej Fabryce Lokomotyw SA w Chrzanowie. Obecnie pozostały już tylko trzy zlokalizowane egzemplarze:
- 423- stoi na bocznicy kolejki Maltanka w Poznaniu
- 427- eksponat w skansenie w Chabówce
- 422- stojący właśnie w skansenie w Wenecji


Read more...

Polska- Wenecja

>> wtorek, 12 października 2010

Ostatnim wyjazdowym tchnieniem lata była wizyta w Wenecji. Tej naszej, polskiej Wenecji, na Ziemi Pałuckiej. Znajduje się tam Muzeum Kolei Wąskotorowej. Muzeum posiada największą kolekcję w Europie tego typu zabytkowych obiektów - 17 parowozów, z których najstarszy pochodzi z 1899 roku,  a kilka z okresu I wojny światowej.Znajduje się tutaj także ponad 60 innych pojazdów szynowych - lokomotywy spalinowe, drezyny motorowe i ręczne, wagony dwu i czteroosiowe do przewozu różnych towarów - wózki leśne, wagoniki węglarki, kolebki, towarowe kryte, wagon cysterna i wagony osobowe. 


Tabor kolejowy w weneckim skansenie prezentowany jest w formie "dużego dworca małej kolejki" wraz z urządzeniami technicznymi służącymi kolejom wąskotorowym: rogatki z domkiem dróżnika, obrotnica z 1908 roku, żuraw wodny do przewozów, rozjazdy różnego typu, zwrotnice itp. Nawet poczekalnia została zrobiona w której obecnie można kupić wszelkiego rodzaju pamiątki, w tym również pocztówki.

 
Mnie jednak najbardziej zaskoczyła i urzekła... placówka Poczty Polskiej zlokalizowana na terenie skansenu w wagonie kolejowym. Niecodziennie i oryginalnie. Ma swoje okienko, skrzynkę pocztową na zewnątrz, wyznaczone godziny otwarcia i jak najbardziej funkcjonuje jak wszystkie inne oddziały Urzędu Pocztowego. Podobno kartki wysyłane w tym urzędzie opatrzone są okolicznościowy datownikiem.
Takie muzeum kolei to także gratka dla najmłodszych. Niemal każdy z prezentowanych eksponatów jest w pełni dostępny. Można wejść do lokomotywy, przejść się wagonem, tu dotknąć, tam pociągnąć, pokręcić, usiąść, przymierzyć się. Po prostu żywy skansen. Tak więc moja mała latorośl była zachwycona bowiem uwielbia wszelkiego rodzaju pojazdy szynowe. Nawet nie sądziłem, że to może być taka radość dla niespełna dwulatka.

Read more...

Japonia- Moka

>> poniedziałek, 11 października 2010

I jeszcze jedna kartka otrzymana prywatnie od AniTrouble. Na kartce wspominane wcześniej lokomotywy C11 i C12 na stacji Moka oraz... tłum ludzi czekających na przejażdżkę. Tym bardziej, że atrakcje w postaci przejażdżek lokomotyw obywają się tylko w weekendy i święta. Przepiękne ujęcie starych poczciwych parowozów.


Read more...

Japonia- Moka

Kolejna kartka od AniTrouble. Tym razem widać ogromny zarys pięknego dworca który stał się prawdziwym symbolem odrestaurowanej linii kolejowej. Dworzec został otwarty w 1997 roku, a swoim wyglądem przypomina ogromnej wielkości lokomotywę. Szybko stał się wielką atrakcją.


Read more...

Japonia- Moka

Kolejna kartka z tej pięknej linii kolejowej w Japonii. Obsługę dziś prowadzą głównie parowozy z serii C11 (z 1946 roku) i C12 (z 1933 roku), które po latach niszczenia i narażenia na warunki atmosferyczne, zostały odrestaurowane aby służyć ruchowi turystycznemu. Bowiem w 1984 roku linia Shimodate - Moka została zamknięta, po to tylko, aby w kilka lat później otworzyć na tej trasie linię turystyczną.

Read more...

Japonia- Moka

Kartka otrzymana prywatnie od AniTrouble. Japonia powinna kojarzyć się nam z nowoczesnością, techniką znacznie wybiegającą w przyszłość. Tymczasem przebojowi Japończycy mają także sentyment do tego co jest raczej zabytkiem i swoje najlepsze lata świetności ma za sobą. Kolej Moka jest doskonałym tego przykładem. Powstała w 1912 roku jako kolej wąskotorowa pomiędzy Shimodate i Moka, w 1920 roku została przedłużona do Motegi. Jest to jedyna linia kolejowa obsługiwana przez Mooka Railway.


Read more...

Austria- Wiedeń

>> niedziela, 10 października 2010

Kartka otrzymana od PharmacySeal. To moja pierwsza kartka z Wiednia. Na kartce ukazane piękne ujęcia zabytków w nocy. To przepiękne miasto wokół którego jest jakaś magiczna otoczka która przyciąga do siebie turystów. W Wiedniu można znaleźć budowle reprezentujące wszystkie najważniejsze style architektoniczne, począwszy od romańskiego kościoła św. Ruprechta przez gotycką katedrę św. Szczepana, barokowy kościół św. Karola, klasycystyczny parlament aż do budynków współczesnych. Mi jednak Wiedeń zawsze będzie się kojarzyć z pomnikiem Johanna Straussa (na kartce w prawym dolnym rogu). Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej fotografowanych zabytków w Wiedniu. Odsłonięto go do publicznej wiadomości w dniu 26 czerwca 1921 roku.


Read more...

Polska- Tykocin

>> sobota, 9 października 2010

Kartka otrzymana prywatnie od rodziców. Czasami się zdarza, że gdzieś wyjeżdżają i otrzymuję od Nich kartki. Oczywiście drogą pocztową. Na kartce widok na kościół od strony rynku. Kościół pw. Św. Trójcy został wzniesiony z fundacji Jana Klemensa Branickiego, w latach 1740 - 1750. Późnobarokowy kościół zajmujący całą wschodnią pierzeję rynku, jest budowlą typu bazylikowego, z okazałą elewacją frontową. Jednym z cenniejszych elementów kościoła są organy. Należą do cennych obiektów sztuki organmistrzowskiej w województwie podlaskim. Zbudowane zostały około 1760 r., a kompleksowy remont w latach 1997-99 przywrócił instrumentowi dawne wartości muzyczne.
Kartka ma również dla mnie wartość sentymentalną, bowiem w tym kościele odbywało się kilka uroczystości rodzinnych.

Read more...

Czechy- Pendolino

>> piątek, 8 października 2010

Ponownie okazuje się, że Polska kolej jest daleko za murzynami. A wszystko za sprawą kartki od mevo, która uświadomiła mi, że w Czechach jest Pendolino. Pendolino to rodzina włoskich pociągów z takimi nowinkami technicznymi aby przemierzać podróż zdecydowanie szybciej ale bezpiecznie. Poprzez wychylanie pudła (redukcji bocznego przyspieszenia działającego na pasażerów), pociąg jest w stanie pokonywać z większą prędkością łuki zaprojektowane dla wolniejszych pociągów, bezpiecznie i nie powodując dyskomfortu pasażerów. Dziś Pendolino jeździ na trasach we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Słowenii, Finlandii, Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Chinach. Te kraje już swoją technologią doścignęły szybkie pociągi z Francji i Japonii.
W Czechach pierwsza próbna jazda odbyła się w 1995 roku, a pociąg osiągnął zawrotną wówczas prędkość 165km/h. Na regularne linie wyruszył w 2005 roku. Obecnie skład może rozpędzić się do 230 km/h. Czeski pociąg Pendolino pojawił się w 2006 roku w filmie Casino Royale z James Bondem.


Read more...

Czechy- Regionova

>> czwartek, 7 października 2010

Kolejna kartka od Milana z Czech, który przysłał mi dokładnie taki sam model kolei, co wcześniej prezentowałem od mevo.Z tym wyjątkiem, że tutaj Regionova 814 w innym ujęciu na stacji Uście nad Łabą. Jest to typowo podmiejski pociąg lub na krótsze trasy międzymiastowe. Dzięki temu modelowi koleje czeskie zrobiły ogromny krok w przód. Poprawił się komfort jazdy, gdyż wykończenie wnętrza jest iście na światowym poziomie. Nowe składy naszpikowane są nowinkami technicznymi oraz są bardziej pro-ekologiczne.


Read more...

Czechy- Regionova

>> środa, 6 października 2010

Kartka otrzymana prywatnie od mevo. Mevo już wcześniej przesłała mi kartki z elektrycznymi wozami serii M152 oraz serii M830. Tym razem na kartce seria 814 Regionova które produkowane od 2005 roku są następcami wcześniejszych wysłużonych modeli. Pociąg ten został nagrodzony złotym medalem na międzynarodowych targach w Brnie, gdzie miał swoją premierę. Trzeba przyznać, że pod każdym względem nowy model prezentuje się dużo lepiej od swoich poprzedników.


Read more...

USA- Boston

>> wtorek, 5 października 2010

Boston jest jednym z najstarszych i ze względów kulturowych najważniejszych miast w USA. Boston od zawsze był nierozerwalnie związany z morzem. Jego historia rozpoczęła się w XV wieku, kiedy to rybacy hiszpańscy i portugalscy żeglowali po Zatoce Massachusetts w poszukiwaniu ryb lub schronienia przed sztormem, co zapewniały liczne małe zatoki. Jednak pierwsza stała osada na tych terenach została założona dopiero we wrześniu 1623 przez Anglika Roberta Gorgesa. Kartka jednak w niczym nie przypomina rybackiej osady sprzed kilkuset lat. W mieście znajduje się ponad 40 budynków o wysokości przekraczającej 100 metrów. Nie ma żadnych biurowców w trakcie budowy, jednak zostały zaaprobowane plany wybudowania kilku wysokich budynków. Obecnie najwyższy to John Hancock Tower z 1976 roku liczący 240,7 metrów.

Read more...

Czechy- Praga

>> poniedziałek, 4 października 2010

Kartka wakacyjna od Mevo. Charakterystyczne wieże kościelne od razu zdradzają że to Praga. Stare Miasto to zabytkowa dzielnica wpisana na listę UNESCO, do 1784 roku stanowiło zupełnie odrębne, samodzielne miasto. Zabytki Starego Miasta można by wymieniać bez końca, a do najważniejszych tylko należą: Ratusz Staromiejski, zabytkowy zegar "Orloj", Kościół Św. Mikołaja na Starym Rynku, Kościół Matki Bożej przed Tynem, Carolinum - Uniwersytet Karola z 1348, najstarsza gotycka świątynia Pragi- Zespół klasztorny św. Agnieszki.
Zabytki to jedno, ale to właśnie tutaj koncentruje się cały ruch turystyczny stolicy Czech. Właśnie na Starym Mieście odnajdujemy tak bardzo pożądaną praską atmosferę. Mieszanina kultur, języków, folklor przeplatany z nowoczesnością, teatr, muzyka, zabawa i jedna wielka kulinarna uczta. I wszystko w jednym miejscu, od rana do rana, bowiem to miasto nigdy nie zasypia.

Read more...

Polska- Rzeszów

>> sobota, 2 października 2010

Kolejna kartka otrzymana prywatnie od Grazy. Kartka ukazuje bogactwo architektury i zabytków jakim może poszczycić się Rzeszów. W centralnym punkcie kartki znajduje się przepiękny budynek ratusza- jest jedną z najbardziej znanych budowli miasta. Został wybudowany najprawdopodobniej przed końcem XVI wieku, a dzisiejszą formę przyjął pod koniec XIX wieku, kiedy to przeprowadzono jego gruntowną renowację. W ratuszu mieści się siedziba Urzędu Miasta i Prezydenta Miasta. W oko wpadło mi również wejście do podziemnej trasy wycieczkowej (lewy górny róg), piękna studnia na rynku (tuż obok) oraz Kościół farny- świętych Wojciecha i Stanisława (na dole kartki, trzeci od lewej). Ten ostatni mocno przypomina mi tylną część katedry poznańskiej lub gnieźnińskiej. Ale przecież to charakterystyczne dla gotyku.


Read more...

Indie- Kalka-Shimla

>> piątek, 1 października 2010

Kartka otrzymana od Kate8722 i Łukasza. Przedstawia wąskotorową kolej w północno-zachodniej Indii której trasa biegnie górzystym terenem z Kalka do Shimla. Przebieg trasy znany jest z zapierających dech w piersiach widoków na wzgórza i okoliczne wioski. Trasa posiada 103 tunele, 864 mosty, ostre zakręty oraz strome wzniesienia, przez co jest nie lada atrakcją. A wszystko na tle ośnieżonych szczytów Himalajów. 7 lipca 2008 roku trasa kolejowa Kalka-Shimla została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Read more...

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP